• $15,9584
  • €17,0406
  • 950.317
  • 2380.9
10 Aralık 2011 Cumartesi

Füzelerin soğukluğu...

Batılı güçlerin Ortadoğu üzerindeki jeostratejik ve jeopolitik stratejileri görünürde birbirine çelişik ama özünde paralel süreçler olarak işlemeye devam ediyor.
Arap halk isyanlarını kontrol altına alıp 'demokratikleşme operasyonuyla' kendi çıkarları doğrultusuna çevirme taktikleri sürdüren Batılı aktörler, bir yandan da Türkiye'deki Füze Radar Sistemi kurulumuyla güncellenmiş NATO savaş konseptini, Rusya ve İran'ın burnuna dayamış oldular.
Türkiye ise hem ABD'nin Reagan döneminden kalmış eski/yeni NATO güvenlik konsepti Füze Savunma Sistemini Malatya Kürecik'e yerleştirerek kendini NATO'nun 'ön cephesi' haline getiriyor hem de ABD'li siyasiler ve medya propagandasıyla bölgesel demokrasi aktörü olarak Suriye'nin Türkiye'nin 'iç meselesi' olduğu teşhisiyle yaptırım ve dayatmaların başını çeken öncü ülke oluyor.
Ve Türkiye'nin bir yıl önce komşularıyla olan pozisyonunun yerinde yeller eserken, bugün komşularına konuşlanmış füze çemberinin menzilinde bir ülke olduğu gerçeği Suriye'ye yönelik tavırları kadar tartışılmıyor.
Komşularımızla yakın-sıcak dönem yerini füzelerin soğukluğuna bırakmış görünüyor...
Çünkü Kürecik'teki NATO/ABD askeri stratejisinin füze radar sisteminin bir kuşsavar olmadığı İran, Rusya ve Suriye'ye yönelik olduğu baştan beri belliydi.
Nitekim Rusya Devlet Başkanı Medvedev, radar sistemini 'tehdit' olarak gördüklerini, Kaliningrad'daki füze radar istasyonu açılışında belirterek gerekli önlemleri alacaklarını ve ABD füze savunma kalkanından çekilmezse 'Biz de Start Anlaşması ve nükleer silahsızlanma sürecinden çekiliriz' demişti.
Ve menzili 2 bin kilometreye varan İskender-E füzelerinin Karadeniz kıyısında bulunan Krasnodar bölgesine yerleştirileceği ve bu füzelerin Kürecik'teki radarları imha gücüne sahip kapasitede olduğunu Rus basını yazdı.
Belarus'taki İskender füzeleri de Romanya'daki NATO kalkanı hedef alacaktı.
İran Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı ise 'İran'a karşı bir saldırı olursa ilk adım olarak Türkiye'deki füze kalkan sistemlerini vuracağız çünkü bu sistem NATO örtüsü altında ABD'nin İsrail'i koruması için kuruldu' demişti.
Ve geçen hafta da İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres, İran'ın nükleer programıyla ilgili askeri çözümün çok yaklaştığını ve dünyadaki istihbarat teşkilatlarının artık geri sayım için saatlerine baktığını ilan etti.
Bunun üzerine İran'dan cevap gecikmedi ve İranlı dini lider Hamaney'in askeri danışmanı Safevi bölgede olup bitenleri, NATO-İsrail ortak tatbikatlarını ve Amerikan savaş gemilerinin hareketlerini dahil izlediklerini ve böyle bir saldırıda ABD ve İsrail hedeflerine şimdiye kadar görülmemiş bir misillemeyle karşılık verecekleri sözleriyle karşılık verdi...
İngiliz basınında çıkan haberlerde Hamaney'in 'savaşa hazır olun' talimatı verdiğini duyurdu. Dolayısıyla Türkiye'nin Kürecik'teki ABD komutasındaki /NATO Füze Kalkanı komşularının balistik füzelerinin hedeflerinin başına yerleşivermişti. 
Ayrıca bölgedeki bu militer kamplaşma hattı yeni soğuk savaş dili ve temsillerini üretirken yoğun bir silahlanma yarışını da işaret ediyordu...  
AKŞAM Gazetesi'nden Hakkı Kurban'ın haberinde muhtemel bir saldırıda, savunma füzeleri Türkiye dışından fırlatılacağından doğu bölgeleri savunma kalkanı dışında kalıyordu.
Ve Türkiye, büyük ihtimalle NATO kalkanıyla 'uyumlu' ABD'li Raytheon ve Lockheed Martin ortaklığının ürettiği 7.8 milyar dolarlık 72 Patriot füze ve 13 batarya satın alacaktı...
Sonuç olarak ABD savaş endüstrisi NATO ülkelerine 100 milyarın çok üstüne çıkan Füze Kalkan Sistemi ve radar sistemlerine Patriot füze takviyesiyle büyük satışlar yapmaktaydı...
Ve artık yakın geçmişin 'belirsiz düşman' terörist örgütlerin yerine Rusya, İran, Çin, K. Kore gibi devlet 'tehditleri' almış algısı hakimdi ve silahlanma yarışındaki dünyada bu silahların da yakın zamanda kullanılması stokları eritmek adına zorunluydu...

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor