• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Mart 2012 Cuma

Periler Diyarında Şarap Yolculuğu...

Kapadokya ve şarap iki yolcudur. İkisinin de yolculuğu ateşle başlar, toprağın yarenliğinde hava ve suyla sürer. Her ikisi de ateş hava ve suyla oluşurlar. Kapadokya'yı oluşturan ateş milyonlarca yıl öncesinde başlayan volkan patlamalarıdır, üzümün ateşi ise güneş olmuş...

Murat Yankı, Kapadokya'ya yüreğini vermiş bir turist rehberi... Şaraba ayırdığımız sohbetin de tadına doyum olmaz... Murat Yankı'nın Kapadokya şaraplarını anlattığı kitabını karıştırırken bu sohbetler düştü aklıma...
Murat Yankı, 'Bu kitap Anadolu'nun en eski, tarihinde en eski şarap üretim bölgelerinden biri olan Kapadokya'da şarabın geçmişini, izlerini ve bugününü anlatmak üzere hazırlanmıştır' diyor. Kapadokya denilince genellikle akıllara durgunluk veren yer şekilleri ve peri bacası oluşumları akla geliyor. Genellikle daha sonra da; ikinci madde olarak şaraptan söz edilir. Kapadokya'ya gidilmişken şarap tadılır, şarap alınır. Geçmişte şarapla sulanmış topraklarda bu içkinin tadı bambaşka olur. Bu bakımdan Kapadokya tarihi ve oraya yapılacak bir gezi üzümsüz ve şarapsız düşünülemez. Hemen her adımda şarabın izleri karşımıza çıkar. Kah yer altı şehrinde şarapların korunduğu kilise olarak, kah peribacasının içinde şırahane olarak kah kayalara oyulmuş kilisenin duvar resimlerinde üzüm salkımı olarak şarap her adımda kendini bize hatırlatır. Başka hiçbir yerin olmadığı kadar iç içedir Kapadokya ve şarap.
Kapadokya tarihi hakkında çoğu birbirinin kopyası olsa bile birçok rehber kitap yazılmıştır. Oysa bu tarihin tanığı ve en yakın eşlikçisi olan şarap hakkında hiçbir kaynak yok. Kitabın amacı da bu büyük boşluğu doldurmak, Kapadokya'nın tarihin şarap üzerinden yazmak ve onu şarapla, üzümle, lezzetle gezmektedir.
Murat Yankı, 'Bunu yaparken bölgede üretilen şarapların tamamen tarafsız bir gözle bir envanterini çıkarmayı, yalnızca bölge üreticilerinin şaraplarını değil, Kapadokya toprağında üretilen yerli ve yabancı üzümlerden diğer üreticilerin yaptığı şaraplardan da bahsetmeyi amaçladım' diyor.
Hiç yemeksiz, peynirsiz şarap olur mu? Olmaz elbet. Şarap öyle kuru kuruya içilmez. Dolayısıyla belki de Türkiye'de ilk kez bir rehber kitapta bölge yemekleri bölge peynirleri ve önerilen şarap uyumuyla ilgili satırlar buluyor okurlar. Aslında hiç düşünülmemiş, tarihte hiç adı konulmamış olsa bile yemek ve şarap arasında ne kadar büyük bir doğal uyum olduğunu göreceklerdir.
Bu kitap Türkiye'de ilk defa şarap mahzenlerini, Kapadokya'nın şarap yollarını anlatıyor. Yollar üzerindeki görülmeye değer tarihsel ve doğal mekanlar konusunda bilgi veriyor. Üzüm köylerini anlatıyor. Belli başlı bağ bölgelerinden söz ediyor.  Kitaplığınızda yeme-içme kültürü üzerine kitaplar varsa, şaraba meraklıysanız bu kitabı kaçırmamalısınız derim...
(Turasan Şarapçılık Kültür Hizmeti)

Aç kalma stresinden uzak sağlıklı mutfak
Her hafta yeni bir diyet programı ile karşılaşanlara yeni seçenekler sunuyor.  Gazeteci Arda Akdiş, 'Yıllardır yalan yanlış bilgilerin ve reklamların yönlendirdiği beslenme sistemimizin köklü değişikliklere ihtiyacı var. Artık bu gidişe dur demek, boş ve zararlı yiyecekleri hayatımızdan çıkarmak gerekiyor. Mutfakta sağlıklı bir devrim yapmanın zamanı geldi! İnsanları doğru beslenme prensipleriyle tanıştıran ve 'çok satanlar' listesinden inmeyen Taş Devri Diyeti ve Karatay Diyeti kitapları bu devrimi bir cümleyle özetliyor: Glisemik indeksi düşük yiyeceklerle beslenin!'
Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek, böreklerden, pidelerden, kişi başına neredeyse her gün tükettiğimiz bir adet ekmekten vazgeçmek elbette kolay değil. Fakat sağlıklı bir vücuda ve kafaya sahip olmanın, dermanımızı koruyabilmenin başka bir yolu da, şimdilik yok.
Arda Akdiş, Türk ve dünya mutfaklarından düşük glisemik indeksli 150 yemek tarifini derlemiş. Aile bireylerinin sağlıklı yaşaması, kilo almaması ve kilolarından kurtulması için 'akıllı' bir mutfak oluşturmuş. Ve bu mutfakta uyulması gereken altın kuralları belirlemiş.
Kitapta akıllı mutfağın yeni prensipleri de anlatılmış... Balık çorbasından içli köfteye, bamyalı piliçten kabak kebabına, İtalyan usulü böbrek tavadan roka soslu çipuraya, ayva dolmasından avokado salatasına kilo aldırmayan lezzetli tarifler var...  (Hayy Kitap)

Biz Rakı İçeriz
İlk baskısı büyük ilgi gören 'Biz Rakı İçeriz', gözden geçirilmiş ikinci baskısıyla yeniden yayımlandı. Rakı erbabı üstadımız Vefa Zat, İstanbul'un hem ünlü mekanlarından hem de kenarda köşede kalmış salaş meyhanelerinden milli içkimiz rakıya dair en güzel anıları bu kitapta bizimle paylaşıyor. İstanbul, meyhaneler, sofralar, sokaklar, aşklar ve bütün bunlara tanıklık eden rakı masalarını, o kendine has üslubuyla anlatıyor. 'Rakı ve adabı'na dair birçok ayrıntıyı bulabileceğiniz Biz Rakı İçeriz, aynı zamanda 'yakın dönem İstanbul tarihi'ne dair önemli bir belge niteliğinde.
Rakının Geçmişi ve Bugünü adlı giriş bölümünde, rakı tarihine dair kısa bir gezintiye çıkıyor, rakı ile uzonun farkını öğreniyor, Atatürk'ün sevdiği rakılardan, yasaklı rakı günlerine yolculuğa çıkıyoruz. 'Rakı Adabı' bölümünde, rezil değil vezir olmak için tüyolar, mezeler ve rakının asıl mezesi olan muhabbetlerin edebini okuyoruz. Rakı Sofrası'nda ise geleneksel bardaklarımızdan tutun da Bekri Mustafa efsanesine, içkili dünyamızda iz bırakanlardan ilk çilingir sofralarına kadar birçok kenarda köşede kalmış detayı tekrar anımsıyor belki de yeni öğreniyoruz. Rakı Muhabbetleri bölümünün en önemli konuğu, yıllarca yazdığı birbirinden güzel fıkralarla, rakı masalarının da en önemli simalarından olan Ahmet Rasim... ( Overteam Yayınları)

Lezzet Takvimi-1
Yazarları meslektaşımız olan bir yemek kitabıyla karşı karşıyayız... Esra Düzdağ; Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Günaydın, AKŞAM ve Sabah gazetelerinde muhabirlik-editörlük yaptıktan sonra 1996 yılında Sofra Dergisi'ne adımını atmasıyla birlikte yemeğin büyülü dünyasında buldu kendini... O gün bugündür 'ne yersek oyuz' diyerek lezzetin izini sürüyor... Halen Sofra Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni. Neslihan Demir ise; ATV'de uzun süre izleyicisiyle buluşan ve severek izlenilen yemek-seyahat programı 'Kültür Aşı'nın gezgin sunucusu... Herkesi şaşırtıp araya bir de aşk romanı sığdırdı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu Demir, yazılı basında uzun yıllara dayanan deneyimin ardından halen Sofra Dergisi'nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapıyor. Yemek yemeyi de yapmayı da çok seviyor, 'Bir gün herkes Türk yemeği yiyecek' diyor...
(INKILAP KİTABEVİ)

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi