• $13,7297
  • €15,503
  • 778.325
  • 1880.06
18 Mayıs 2013 Cumartesi

‘Master of Wine’ dedikoduları

Veritas tarafından Türkiye’de bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Masters of Wine’ın sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. Kimi üreticilerde sevinç, kimilerinde de hayal kırıklığı vardı...

Yılın en iyi Türk şarapları resmi tadımlarda belirlenmiş oldu ama ‘çarşı hâlâ karışık’…

Ülkemizin en büyük şarap üreticileri arasında ön sıralarda yer alan ‘Kayra Grubu’ ile ‘Pamukkale Şarapçılık’ın katılmadığı yarışmanın perde arkasında tartışmalar, iddialar ve dedikodular devam ediyor.
Ben de bu hafta, olayın ‘ardından konuşanlar’ kervanına katılayım.
Önce kabul edelim ki Türk üreticilerin şaraplarını az sayıdaki büyük şarap üstadına sunma fırsatı veren yegâne bir buluşma bu… Kesinlikle bir yarışma olarak da algılanmamalı… Bu bağlamda, Türkiye’deki üreticilere uluslararası kapıları açmanın yolunu gösteren Yunus Emre Kocabaşoğlu’na teşekkür etmek gerekir. Yayınlanan listelerde, üstatların tercih ortalamaları yer aldı. Ama tek tek bakıldığında kimler hangi kırmızıları, hangi beyazları, hangi rosé’leri beğenmiş, bunu öğrenemedik. AKŞAM Cumartesi farkıyla bu bilgileri bu hafta sunuyoruz.
Türkiye pazarında kırmızı şaraplar ezici bir üstünlüğe sahip olduğu için, bu yazıya da kırmızılardaki farklılıklar, yakınlıklar girdi.
Beş günde 43 yerli üreticinin 320 şarabıyla yer aldığı etkinlikte, kırmızı, beyaz ve rosé şaraplar, 7 farklı kategoride puanlandı. Dikkatinizi çekerim, beş günde 320 şaraba puan vermek kolay iş değil. 90+ puan alan şarapların üreticilere göre dağılımındaysa Kavaklıdere 4 şarabıyla; Prodom, Sevilen, Suvla ve Vinkara ikişer şarabıyla; Barbare, Doluca, Küp, Melen ve Yazgan ise birer şarabıyla yer buldular. Yani tam bir Ege-Trakya çekişmesi yaşandı. Unutmadan, Kapadokya ve Akdeniz şarapları da bazı üstatlardan inanılmaz puanlar almayı başardı ve fakat genel ortalamayı tutturamadılar.
Hepsi bir yana, artık bütün dünya biliyor ki, üstün bir karakteri ve stili olan sıra dışı Türk şarapları var.

İŞİN DEDİKODUSUNA GELİNCE
Bu arada küçük bir-iki dedikodu olmadan olmaz… Tadım bittikten sonra, Pamukkale’nin kurucusu Yasin Tokat’la konuştum, “Neden katılmadınız?” diye sordum. Ortamı ticari bulduğunu, sonuçlarıysa samimi bulmadığını söyledi. Aynı soruya Kayra grubunun yanıtı pek netti: “Şaraplar aynı, masterlar aynı, değişen bir şey yok, katılmamıza da gerek kalmadı” dediler. Bir de çok meşhur bir üreticimiz bazı şaraplarını son dakikada tadımdan çekmiş ve az sayıda şarapla tadıma katılmış. Bu ilk kez tanık olduğumuz bir durum. Sebebini açıklamayı kendilerine bırakalım.

ŞARABIN İKİ ÖNEMLİ DOSTU
Tercihlere gelelim… Şaraplarda en yüksek ortalama puanlar, kırmızılarda 92’yi, beyazlarda 90’ı geçemedi; ama bazı üstatlar bu puanların çok üzerinde de puanlar verdi.
Bunların arasında Türk şaraplarını en çok beğenen kişinin Christy Caterbury olduğunu da gördük. Çok saygın şarap yarışmalarında (Ultimate Wine Challenge ve Starwine Competition gibi) jüri üyeliği yapan Christy Canterbury, Chateau Kalpak 2010 (1), Kavaklıdere Pendore Syrah 2010 (2), Melen Shiraz Reserve 2010 (3) ve Selendi Sarnıç Merlot 2010 (4) şaraplarına 95’er puan verdi. Kendisine katılan üstat sayısı azdı. Sonuçta onun 95 puan verdiği 1. ve 4. şaraplar 90 puanlık ‘mükemmel ortalamanın’ üzerine çıkamadılar.
Catebury, Arcadia A Blend-Cabernet Sauvignon Cabernet Franc 2011, Karbağ Kalecik 2009 ve Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2004 şaraplarına da 94 puan verdi. Kavaklıdere Egeo Syrah 2011, Melen Cabernet Sauvignon 2010 ve Yedi Bilgeler Solon 2011’e ise 93 puan…
Catebury’yi şimdiden Türk şaraplarının en büyük dostu ilan edebiliriz.
‘International Wine Challenge’ eş başkanlarından Peter McCombie ise, en yüksek puanı olan 94’ü Yazgan Öküzgözü 2012’ye verdi. Burada on yıllardır Ege’de vasat üretim yapan Yazgan şaraplarının bu yılki atağına da dikkat çekmek isterim. Peter McCombie’nin Likya Kızılbel Merlot-Syrah-Öküzgözü 2011’e verdiği 92 puan ise en aykırı puandı. Kızılbel’in adını şaraptan alan antik ‘Onionda’ kenti olduğunu vurgulamadan geçmeyelim. McCombie ile yarışma sonrası yenilen yemeklerden birinde aynı masadaydık. Konuşmalarına kulak kabartınca onun da Türk şaraplarının dostu olduğunu anladım. Hele verdiği puanları da öğrenince, dostluğundan kuşkum kalmamış oldu.  

DÜNYANIN 1 NUMARASI TIM ATKIN
The Times’ın şarap yazarı ve dünyada en çok tanınan ‘Master of Wine’lardan biri olan, hatta kimilerine göre ‘Dünyanın 1 Numarası’ kabul edilen Tim Atkin, Kavaklıdere Pendore Syrah  2010’a 94 puan; Vinkara Doruk Narince 2012’ye 93 puan verdi. Genel sıralamada en yüksek puan olan 92’ye ulaşan Alaşehir yakınlarındaki eski beş Rum köyünden (Bölgenin eski adı ‘Pente-Hore’, Rumca ‘Beş-Köy’ demek…) adını alan bu şarap, Tim Atkin’den 94 puan aldı.
93 puan alan Vourla-Urla ve 92 puan alan Likya Podalia Kalecik-Malbec 2010, genel sıralamada kendilerine yer bulamazken Atkin’in en iyi şarapları arasındaydı.
Tim Atkin’in The Times’da yazacağı yorumların merakla beklendiğini de, sanırım tahmin ediyorsunuzdur. Kendisi ile ayaküstü konuştuğumuzda, altıncı kez Türkiye’de şarap tadımı için bulunduğunu ve gözlemlediği gelişimin de son derece olumlu olduğunu söyledi.

ABBOTT’A HAKSIZLIK
Christie’s Amerika ve Asya başkanlıklarını yürütmüş olan Charles Curtis ise Kapadokya şaraplarına genellikle yüksek puanlar verdi. Genel sıralamada yer almayan ve Urla bağlarından gelen bir Ege şarabı olan Tempus’a da en yüksek puanı olan 93 uygun gördü. Kapadokya şarapları bu yılı özellikle de kırmızılarda genel olarak başarıyla kapatmadılar. Ama Curtis, Turasan Argos Kalecik Karası 2011’e 92 puan verdi ve tavrını da o şaraptan yana koydu.
Curtis, ayrıca Chateau Kalpak Kalecik Karası 2010, Vinkara Doruk Boğazkere 2010’a da 92’şer puan verdi. Eğer sonucu belirleyen o olsaydı, Kapadokya şampiyondu.
Dünyada hem ‘Master of Wine’ hem de ‘Master Sommelier’ unvanlarına sahip 3 büyük üstattan biri olan Ronn Wiegand’ın verdiği 91 ve 92 puanlar genel ortalama düzeyindeydi. Yirmi yıldır İngiltere’de nadir ve kıymetli şarap ithalatçılarına danışmanlık yapan Sarah Abbott ise Kavaklıdere Pendore Syrah 2010, Likya Winery Vineyards Acıkara 2012, Sevilen 900 2011, Vinkara Doruk Boğazkere 2010 şaraplarına 94’er puan verdi. Diğer üstatlar, Abbott’ın 94 puanlarını abartılı bulmuşlar. Ben, kadına haksızlık yaptıklarını düşünüyorum.
35 milyon euro cirosuyla dünyanın en büyük şarap perakendecilerinden olan ‘Millésima USA’in eski ortaklarından Roger Bohmrich ise, Ege ve Trakya şarapları arasında geçen yarışta, damak tercihinin daha çok Trakya şaraplarından yana olduğunu açıkça ortaya koydu.

AH BİZİM ‘NARİNCE’ ÜZÜMÜMÜZ
Beyazlarda ortalamada 90 puana ulaşan yegâne şarap Vinkara Narince Doruk 2012 oldu. İşin enteresan yanı da şu, bu şarap üstatların hiçbirinin birinci şarabı değildi, ama hemen hepsinden puan almayı başarınca, ortalamada ilk sıraya yerleşti. ‘Narince’, Türkiye’nin kadrini kıymetini yeni yeni anladığı bir üzüm türü… Tokat’taki Bektaşiler, şaraplarını bu güzelim üzümden yapmışlar yıllar boyunca…
İstanbul’da pazaryerlerini, Kadıköy ve Galatasaray’daki şarküterileri şöyle bir dolaşın, sarmalık en ince ve lezzetli asma yaprağının Tokat’tan gelen Narince üzümüne ait olduğunu görürsünüz. Uzun vadede bu üzümün kıymetinin daha da iyi anlaşılacağını umuyorum.
Bir kör tadım daha gösterdi ki artık bizim de dünyanın en iyileriyle boy ölçüşecek şaraplarımız var. Bu yaz bana gittikleri ülkelerin şaraplarını öven, yere göğe koyamayan arkadaşları, kafamı emme-basma tulumba gibi sallayarak dinleyeceğim…
 

URLA’DA YENİ BİR SES
İstanbul’daki tadımlarda USCA markasını (lütfen c harfini ‘c’ olarak okuyun) görenler biraz şaşırdılar. Urla’nın markaları genel olarak ve şaşırtıcı şekilde genel sıralamada yer alamadılar. Bazı yorumlara göre bunun sebebi, son iki-üç yılın Çeşme Yarımadası’nda çok sıcak geçen yaz mevsimi… Kuşkusuz Urla Şarapçılık’taki ve Urlice’deki dostlarımız bu durumu değerlendirecek ve gelecek yıl farklı şaraplarla katılacaklardır. Hem de o zaman bir-iki üstadı değil, tüm ‘master’ları ikna etmek mümkün olacaktır.
USCA ise Uğur, Serpil, Can ve Ayla isimlerinin baş harfleri… İki avukat ve iki diş hekimi karıkocanın kurduğu hayallerin ortaya çıkardığı bir marka… Katıldıkları ilk tadımdan 88 gibi, hiç de küçümsenmeyecek bir puan almaları, bence çok büyük başarı. Bu genç şarapçıların öyküsünü size başka bir yazımda geniş geniş anlatacağım. Çünkü kim ne derse desin, bu devirde şaraba yatırım yapmak, kesinlikle alkışı hak ediyor.

A’dan Z’ye görücüye çıkan Türk şarap üreticileri

Arcadia, Barbare, Barel, Cezz, Chamlija, Chateau Kalecik, Chateau Kalpak, Chateau Nuzun, Corvus, Diren, Doluca, Gali, Gemici, Gordias, Gülor, Karbağ, Kastro-Tireli, Kavaklıdere, Kocabağ, Küp Şarapçılık, LA Wines, Likya, Melen, Nif Bağları, Paşaeli, Prodom, Sarafin, Selendi, Sevilen, Suvla, Taşköy Şarapçılık, Tomurcukbağ, Turasan, Uluca Vineyard, Umurbey, Urla Şarapçılık, Urlice, USCA Şarapçılık, Vinkara, Vino Dessera, Vintura, Yazgan ve Yedibilgeler.

BEYAZ ŞARAPLAR
MASTERS OF WINE TOP 5

Sarah Abbott, MW
    
92    Sevilen Magnesia Semillion & Chardonnay 2012
    Yazgan Mahra Sultaniye & Emir 2012
91    Sevilen Majestik Sauvignon Blanc & Sultaniye  2012
    Taşköy Sauvignon Blanc 2012
    Vinkara Doruk Narince 2012
    
Tim Atkin, MW
    
93    Vinkara Doruk Narince 2012
92    Umurbey Sauvignon Blanc 2012
91    Gordias Narince 2012
    Doluca DLC Sultaniye-Emir 2012
    Kavaklıdere Çankaya 2012
    Sevilen  İsabey Sauvignon Blanc 2012
    Suvla Reserve Chardonnay 2011
    
Roger Bohmrich, MW
    
91    Likya Arykanda Chardonnay 2011
    Sarafin Chardonnay 2011
    Suvla Reserve Chardonnay 2011
    Vinkara Mahzen Chardonnay 2010
90    LA Wines Consensus Chardonnay 2011
    Prodom Chardonnay 2011
    Sevilen Majestik Sauvignon Blanc & Sultaniye  2012
    Suvla Chardonnay 2012
   
Charles Curtis, MW
    
90    Küp Epic Chardonnay 2011
    Prodom Chardonnay 2012
89    Chamlija Chardonnay Kırklareli 2011
    Melen MLN Semillon 2011
88    Prodom Chardonnay 2011
    Sarafin Sauvignon Blanc 2012
    Yazgan Mahra Sultaniye & Emir 2012
   
Peter McCombie, MW
    
93    Sevilen  İsabey Sauvignon Blanc 2012
92    Vinkara Doruk Narince 2012
    Yazgan Mahra Sultaniye & Emir 2012
91    Chamlija Viognier-Narince 2012
    Küp Epic Chardonnay 2011
    LA Wines Mon Rêve Viognier 2012
    Vinkara Mahzen Narince 2010
    Yazgan Mahra Sauvignon Blanc & Sultaniye 2012
    
Ronn Wiegand, MW, MS
    
90    Prodom Narince-Chardonnay 2012
    Sevilen  İsabey Sauvignon Blanc 2012
    Sevilen W Semillon & Sauvignon Blanc 2012
89    Chamlija Chardonnay Kırklareli 2011
    Kavaklıdere Cotes d'avanos Narince-Chardonnay 2011
    Kavaklıdere Egeo Sauvignon Blanc 2012
    Kavaklıdere Prestige Narince 2011
    Sevilen 900 Fumé Blanc 2011
    Suvla Reserve Chardonnay 2011
    Vinkara Doruk Narince 2012
    Yazgan Mahra Sauvignon Blanc & Sultaniye 2012

ROSE (BLUSH DAHİL) ŞARAPLAR
MASTERS OF WINE TOP 5

    
Sarah Abbott, MW
    
91    Sevilen Plato Kalecik Karası 2012
90    Gülor G Silver Sangiovese 2012
    Likya Isinda 2011
    Selendi Gülpembe 2012
    Sevilen Majestik Grenache & Kalecik Karası  2012
    Suvla Kabatepe Blush 2012
    Suvla Blush Cabernet Sauvignon 2012
    Taşköy Rosé 2012
    
Tim Atkin, MW
    
92    Suvla Blush Cabernet Sauvignon 2012
91    Melen Soli Roze 2012
    Suvla Kabatepe Blush 2012
90    Gülor G Silver Sangiovese 2012
    Likya Isinda 2011
    Sevilen Plato Kalecik Karası 2012
    Taşköy Rosé 2012
   
Roger Bohmrich, MW
    
90    Doluca Villa Doluca Klasik Roze 2012
89    Kavaklıdere Egeo Roze 2012
    Prodom Rosé Syrah-Merlot 2012
88    Sevilen Plato Kalecik Karası 2012
    Suvla Blush Cabernet Sauvignon 2012
    Turasan Rosé 2012
   
Charles Curtis, MW
    
89    Barel Vineyards Rose 2012
    Vinkara Doruk Kalecik Karası Pembe 2012
86    Doluca Villa Doluca Klasik Roze 2012
    Likya Isinda 2011
    Suvla Blush Cabernet Sauvignon 2012
    Yedi Bilgeler Lasos 2012
    
Peter McCombie, MW
    
87    Suvla Blush Karasakız 2012
86    Likya Isinda 2011
    Suvla Kabatepe Blush 2012
    Suvla Rosé Cabernet Sauvignon-Cabernet Franc 2012
    Taşköy Rosé 2012
    
Ronn Wiegand, MW, MS
    
89    Chateau Nuzun Rosé 2012
88    Melen Soli Roze 2012
    Prodom Rosé Syrah-Merlot 2012
    Urla Serendias 2012
86    Likya Patara Rose 2012
    Suvla Blush Karasakız 2012

KIRMIZI ŞARAPLAR
MASTERS OF WINE TOP 5

    
Sarah Abbott, MW
    
94    Kavaklıdere  Pendore Syrah  2010
    Likya Winery Vineyards Acıkara 2012
    Sevilen 900 PV 2011
    Vinkara Doruk Boğazkere 2010
92    Doluca Antik Kırmızı 2011
    Gülor G Öküzgözü & Malbec 2011
    Prodom Syrah-Kalecik Karası 2011
    Sevilen Magnesia KK 2011
    Suvla  Merlot  2010
    Turasan Argos Kalecik Karası 2011
    Urla Nexus 2011
    Vintura Boğazkere 2009
    
Tim Atkin, MW
    
94    Kavaklıdere  Pendore Syrah  2010
93    Karbağ Kalecik (Sınırlı Filtrasyon) 2009
    Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2004
    Vinkara Doruk Boğazkere 2010
92    Gordias Kalecik Karası-Cabernet Franc 2012
    Kavaklıdere Prestige Öküzgözü 2009
    Likya Podalia Kalecik-Malbec 2010
    Paşaeli Cabernet Sauvignon-Cabernet Franc-Merlot-Petit Verdot  2006
    Sevilen Magnesia KK 2011
    Urla Vourla 2010
    
Roger Bohmrich, MW
    
93    Chateau Kalpak 2010
    Barbare Cabernet Sauvignon-Merlot 2010
    Yazgan Vodina Cabernet Sauvignon & Syrah & Merlot 2011
92    Barbare Premier Blend 2009
    Barbare Prestige 2010
    Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2010
    Suvla Sur 2010
91    Sevilen 900 PV 2011
    Yazgan Öküzgözü 2012
    
Charles Curtis, MW
    
93    Urla Tempus 2011
92    Chateau Kalpak Kalecik Karası 2010
    Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2004
    Sevilen Magnesia KK 2011
    Turasan Argos Kalecik Karası 2011
    Vinkara Doruk Boğazkere 2010
    Yazgan Merlot & Boğazkere 2012
91    Barbare Elegance 2010
    Kavaklıdere  Egeo Syrah  2011
    Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2010
    Selendi Blend 2010
    Suvla  Merlot  2010
    Tomurcukbağ Trajan Boğazkere 2012
    
    
Peter McCombie, MW
    
94    Yazgan Öküzgözü 2012
93    Chateau Kalpak  Cabernet Franc  2010
    Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2004
    Suvla Kirte 2011
    Turasan Seneler Öküzgözü-Boğazkere 2011
92    Doluca Karma Cabernet Sauvignon-Öküzgözü 2010
    Doluca Tuğra Öküzgözü 2010
    Gordias Kalecik Karası-Cabernet Franc 2012
    Kavaklıdere  Egeo Syrah  2011
    Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2010
    Küp Beşibiryerde 2011
    Likya Kızılbel Merlot-Syrah-Öküzgözü 2011
    Prodom Syrah-Petit Verdot-Cabernet Franc 2010
    Suvla Sur 2010
    
    
Ronn Wiegand, MW, MS
    
92    Chateau Kalpak 2010
    Kavaklıdere Ancyra Öküzgözü 2012
    Kavaklıdere Pendore Öküzgözü 2010
    Likya Winery Vineyards Acıkara 2012
    Prodom Syrah-Petit Verdot-Cabernet Franc 2011
91    Prodom Syrah-Kalecik Karası 2011
    Sevilen Majestik Öküzgözü  2012
    
    
Christy Caterbury, MW
    
95    Chateau Kalpak 2010
    Kavaklıdere  Pendore Syrah  2010
    Melen  Shiraz Reserve  2010
    Selendi  Sarnıç Merlot  2010
94    Arcadia A Blend - Cabernet Sauvignon Cabernet franc 2011
    Karbağ Kalecik 2009
    Kavaklıdere Prestige Boğazkere 2004
93    Kavaklıdere  Egeo Syrah  2011
    Melen  Cabernet Sauvignon  2010
    Yedi Bilgeler  Solon  2011

<p class='MsoNormal'>Dizi; Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi projelerini hayata  geçiren Osman Sınav imza

Yeni 'Kurtlar Vadisi' olmaya geliyor! Yalnız Kurt'un konusu ve oyuncuları neler?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu