• $15,5408
  • €16,2332
  • 906.968
  • 2390.79
6 Şubat 2011 Pazar

İşte Türkiye'nin yeni sakİn şehirleri

İtalya'nın Roma yakınlarındaki 'sakin şehri' Orvieto'da 11 Şubat günü düzenlenecek Genel Kurul'da Aydın'ın Yenipazar, Çanakkale'nin Gökçeada, Muğla'nın Akyaka ve Sakarya'nın son dönemdeki reklamlarda 'Mümkünlü' olarak tanınan Taraklı beldeleri, Sakin Şehir ilan edilecek. Seferihisar'ın 'Sakin Şehir' oluşu üzerine bugüne kadar 86 kasaba Sakin Şehir olmak için başvurdu.

Orvieto'da toplanacak Cittaslow Uluslarası Birliği Cittaslow olmak isteyen kentlerin sahip olmaları gereken niteliklere uygunluğunu onaylayacak.  Sakin şehirlerin bu özelliklerini korumalarını garanti altına almak için birlik tarafından 60 kriter belirlenmiş. Bu ölçütler arasında hava, su ve toprak temizliğinin sağlanması, ışık ve elektro manyetik kirliliğe karşı önlem alınması gibi ülkemizde henüz bilinmeyen ve uygulanmayan konular bulunuyor.

'Kendi farklılıklarının farkına varan kentler' olarak da tanımlanan ve bu şehirlerin oluşturduğu Cittaslow Birliği, gelişmenin ve ilerlemenin çevreye ve doğaya saygılı kalarak da mümkün olduğunu gösteren örnekler taşıyor. Cittaslow Kentler Birliği, kentlerin kendi kimliklerini, özelliklerini, tarihlerini ve yaşam tarzlarını korumalarını sağlarken bir yandan da bunları ön plana çıkarmalarını destekleyerek kültürlerin korunmasına da yardımcı oluyor.


YÖRÜK ALİ  EFE'NİN KASABASI
Bu yıl Cittaslow olacak kasabalardan biri Yenipazar... Belediye Başkanı Yüsran Erden, İlçe'nin Cittaslow ilan edilmesiyle birlikte büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayacağına inandığını söylüyor. Ege Bölgesi'nin çok ünlü pidelerinin yapıldığı ve pidecilerinin yetiştirildiği bir yer olan Yenipazar, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yörük Ali Efe'nin de evini içinde barındırıyor. Yörük Ali Efe'nin mirasçıları adına Efe'nin torunu ve Uşak Eski Valisi Kayhan Kavas'ın bağışladığı 19. yüzyıldan kalma ev restore edildi ve Yörük Ali'nin İzmir'de bulunan mezarı da evin bahçesine taşındı. Heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapılan bronz Yörük Ali Heykeli de bahçeye dikildi. Heykelin kaidesinde Ziya Gökalp'in Malta'da sürgünken yazdığı 'Yörük Ali' şiiri yer alıyor.
Yenipazar Belediyesi yıllardır Ege'deki en iddialı deve güreşlerini de her şubat ayının ilk pazar günü düzenliyor ve binlerce Egeli bu güreşlere akın ediyor. Yenipazar'ın hemen yakınında bulunan Kayra kenti Orthosia ise başlı başına bir zenginlik

KUZEYDEKİ AKDENİZLİ
Ege Denizi'ndeki iki adamızdan biri olan Gökçeada, son yıllarda kendisine 'çeki-düzen' vermiş bir ada... Gökçeada'da Akdeniz tipi iklimi, sürekli esen rüzgar sağlar. Hayli yeşil bir ada olan Gökçeada'da ormanlar, makilik alanlar ve zeytinlikler arasında küçük göller bulunur. Antik çağdaki adı İmroz olan adanın o zamanki anlamı 'Rüzgarlı Yer' demekmiş. Homeros, Troya savaşını anlattığı İliada'da adayı şöyle anlatır; 'Denizin diplerinde, uçurumlarda/ Tenedos'la kayalık İmroz arasında/ Bir mağara vardır; geniş, kocaman./ Dinlendirirdi orada atlarını Poseidon; yeri sarsan.'
Bugün ülkemizin ilk ve tek sualtı milli parkı olan Yıldızkoy'dan Yelkenkaya'ya kadar olan kıyılar bozulmamışlığın simgesi ve sualtı güzellikleri nedeniyle TÜDAV'a (Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı) tahsis edilmiş ve Milli Parkı olarak ilan edilmiş.
Adanın önemli bir zenginliğini de bir süre önce sayıları iyice azalan ama son dönemde yeniden artmaya başlayan Rum-Ortodoks yurttaşlarımız oluşturuyor. Dünya Ortodokslarının liderlerinden Fener Patriği Barthalemeos da Gökçeadalı'dır. Ada'da görülecek yerler arasında eski Rum köyleri ve bu köylerdeki kiliseler ve çamaşırhaneler, Marmaros Şelalesi, Kaşkaval ya da Peynir kayalıkları ön sıralarda yer alıyor.

ORMANLA DENİZİN ÖPÜŞTÜĞÜ AKYAKA
Bir başka Cittaslow ise Akyaka... Antik çağın Likya'sından İdyma kentini içinde barındıran Akyaka, Bodrum ve Datça Yarımadaları arasında kalan Gökova Körfezi'nin bittiği yerde; Sakartepeden bakıldığında; bir ucu Gökçe öbür ucu görkemli Sakartepesi'ne yaslanmış konumu ile, ormanın deniz ile öpüştüğü mitolojide tanrıların buluştuğu balıkçı ve turizm kasabası... Akyakalılar sakin şehir kavramının kendilerine pek yakıştığı iddiasındalar. Akyaka'nın vizyonu geçen yıllarda 'Doğaya saygılı, mimari yapısını koruyan, hizmet altyapısı güçlü, sürdürülebilir ve ekolojik turizme odaklı, insanların birlik ve beraberlik içinde ortak hareket edebildiği bir belde' olarak saptanmıştı. Şimdi bu yolda daha hızlı yürüyebilecekler.

Salyangoza paten taktık
Seferihisar'ın Belediye Başkanı Tunç Soyer, uluslararası Sakin Şehir ağının Türkiye'deki ilk temsilcisi olmaktan mutluluk duyduklarını, ancak kriterleri tamamlama konusunda üstlendikleri sorumluluğun da bilincinde olduklarını söylüyor.
Soyer, 'İlçemiz kendi özelliklerini ön plana çıkararak ve koruyarak hızlı bir değişim içine giriyor. Bu nedenle biz kullanmaya hak kazandığımız Sakin Şehir logosu olan salyangoza, paten taktık. Yani hızlandırdık' diyor. Başlayan çalışmaların bir bölümünün tamamlandığını, bir bölümünün ise devam ettiğini anlatan Soyer, bu çalışmalardaki hedefin, Türkiye'deki 50 bin nüfusun altındaki yerel yönetimlere model yaratmak olduğunu dile getiriyor.

'Mümkünlü' de Cittaslow!
Tarihi Osmanlı evleri ve doğal güzellikleriyle önemli bir turizm merkezi olan, son olarak Şener Şen ve Olgun Şimşek'in oynadığı reklam filmi 'Mümkünlü' ile ismini duyuran Taraklı İlçesi de Cittaslow oluyor. Bozulmayan mimarisi, doğası, yayla ve kaplıca gibi turizm alanlarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan ve Osmanlı dönemi öncesine dayanan bir geçmişe sahip 7 bin 500 nüfuslu şirin bir ilçe olan Taraklı, dünyaya açılmayı hedefliyor. İlçe, 1517 yılında Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferine çıkarken, veziri tarafından yaptırılan Yunus Paşa Camii, 100'e yakın tarihi Osmanlı ahşap evi   ve tescilli çınar ağaçlarıyla önemli zenginliklere sahip.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı