• $7,355
  • €8,947
  • 438.842
  • 1535.87
28 Mayıs 2011 Cumartesi

'Dünya balığa hasret kalmasın' diyenler toplandı

Nedim Atilla
Nedim Atilla
YAZARIN SAYFASI

Bu masmavi güzelim gezegende neyi doğru dürüst koruyabiliyoruz ki, denizlere ve balıklara sahip çıkabilelim? Yeni aklı başına gelen insanoğlu, gelecek kuşakları balık gibi sağlıklı bir besinden mahrum etmemenin yollarını arıyor nicedir.

Türkiye'de, göstermelik av yasaklarıyla olay geçiştiriliyor; ama var olan balık zenginliğimizin yarısından fazlasını son 20 yılda kaybettik. Birçok balık türü ise yok oldu; bir o kadarı da tükenme sınırında... Özellikle büyük balıkçı tekneleri önce Karadeniz'i ve Marmara'yı kuruttular, ardından da Ege'yi... Bizzat tanık olmuşluğumuz vardır; Yunan Sahil Güvenlik tekneleri, mülteci teknelerine davranmadıkları kadar sert davranırlar kendi sularına yaklaştığı zaman Türk trolcülerine. Türkiye'de daha av yasağının bittiği gün, Babakale'den güneye doğru inen trol teknelerini, endişeyle bekler karşı komşumuz. Avlanması yasak olan balıkları, komşu sularda avlamaya kalktıkları için, birçok balıkçımızın teknesine el konmuştur. Onlarcası da Bulgaristan, Gürcistan gibi ülkelerde hapis yatmaktadır maalesef... Onlara sorarsanız bütün bunlar 'ekmek parası' içindir, başkalarına göre ise 'aç gözlülük'... Elbette, tam da bu noktada, işini hakkıyla yapan balıkçı dostları, özellikle de küçük ve adaletli kıyı balıkçılarını saygıyla anmamız gerekir. Çünkü onlar herkesten fazla balık ve deniz aşığıdır; olup bitenlere çok üzüldüklerini de biliyoruz. Sözümüz aç gözlülere...  
Bütün dünya, denizlerde yaşanan bu ikilemi konuşuyor. Bu hafta da İtalya'da tartışılıyor bu sorun; yani olay 'ekmek parası' mı, 'aç gözlülük' mü? Yoksa ne olursa olsun denizleri korumak mı olmalı asıl amacımız?

DENİZLERİ DÜŞÜNENLER BİENALDE TOPLANDI
Dünya denizlerinin ve denizlerdeki zenginliğin gidişatı üzerine kaygı duyan binlerce kişi, bu hafta İtalya'nın Cenova kentinde toplandı. Çünkü dünyadaki balık, deniz ve eko-sistem konularına odaklanan Uluslararası Slow Fish Bienali, Cenova'daki fuar alanında 27-30 Mayıs tarihleri arasında beşinci kez tekrarlanıyor. Etkinlik süresince sürdürülebilir balıkçılık ve sorumlu tüketim konularında tartışmalar, toplantılar, atölye çalışmaları ve tadımlar yapıldı, yapılmakta...
Slow Fish 2011'in ana teması, küçük ölçekli balıkçılık ve nesli tükenmekte olan türler olarak saptanmış. Tam da bize uygun, Türkiye'ye göre bir tema! Bu tema dikkatleri, geçimini denizden sağlayan insanlara çekip, geçmişteki zanaatkar balıkçıya ve onun kültürüne, imkanlarına, zorluklarına, yöntemlerine odaklanırken; aynı zamanda günümüzün küçük ölçekli balıkçısının nasıl modernleştiğini ve küresel sistemdeki yerini de sorgulamakta. Slow Fish, aynı zamanda Slow Food tarafından yürütülen ve amacı tüketiciyi bilinçlendirmek, kıyı balıkçılığıyla uğraşanların birbirleriyle iletişimini desteklemek, 'iyi, temiz, adil balıkçılığı' teşvik etmek olan uluslararası bir kampanya.

SU VE TADIM ATÖLYELERİ
Slow Fish bünyesinde yer alan Su Atölyeleri bölümünde yapılan seminer ve tartışmalar; Tadım Atölyeleri bölümündeki keyifli eğitimler ve Tat Tiyatroları'nda yapılan sürdürülebilir balık tüketimi konusundaki çeşitli sunumlarla konu pek çok açıdan ele alındı.  Bu yıl Sushi Adası'nda aşırı avlanan balık türleri yerine, çok rağbet görmeyen balık türleri kullanılarak yapılan Japon balık kesim sanatı uygulamalarına da yer veriliyor. Su Atölyeleri'nde ayrıca, sürdürülebilir tercihler ve tüketici sağlığı arasındaki ilişki inceleniyor. Diyetisyen ve biyologlar, balık tüketiminin önemine dikkat çekerken, çevresel endişeler de ısrarla vurgulanıyor. 
İtalyan ve uluslararası 20 aşçıdan oluşan Osteria Birliği, küçük balık kooperatiflerinin ürünlerini kullanarak hazırladıkları yemeklerle Slow Fish'te yer alıyor. Tadım Atölyeleri'nde ve Tat Tiyatrosu gösterimlerinde şefler, Slow Food kılavuzlarındaki zeytinyağlarını kullanarak balık ve zeytinyağı eşleştirmesiyle oluşan çeşitliği inceliyorlar.
Bu bienal kapsamında ve Slow Food eğitici alanında, halka ve öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek iki ayrı etkinlikte, balıkçı gözüyle deniz, balıkçılık, uygulanan teknikler ve balık nasıl seçilir, gıda etiketlerinin okunması, evde lezzetli balık pişirilmesi konuları da gündeme getirildi. Enoteca adlı bölümde ise geniş şarap seçenekleriyle eşleştirebileceğiniz küçük tadımlar yer alıyordu. 

BALIKKENT CENOVA
Slow Fish 2011 ile ilk defa Cenova fuar alanın sınırları aşıldı; Bilim Festivali ile işbirliği içerisinde, halka açık konferanslar ve toplantılar yapıldı; etkinlikler şehir merkezindeki birçok prestijli alana yayıldı. Cenova tam bir 'balıkkent' haline geldi anlayacağınız; darısı Trabzon'un, Samsun'un, İzmir'in başına...
Bu yıl Slow Fish'te Türkiye de güçlü bir şekilde temsil ediliyor. Türkiye'den Fikir Sahibi Damaklar ve Foça Zeytindalı Birlikleri'ne mensup balıkçı ve aktivistlerimiz katılıyor. Balıkçılarımız Müfit Çıkrıkçıoğlu ve Alper Ul İstanbul'dan, Şevki Akyar ise Foça'dan... Her üçü de geleneksel kıyı balıkçısı. Hani şu işinin ehli olan ustalardan... Müfit Çıkrıkçıoğlu, Bakırköy Su Ürünleri Kooperatifi eski başkanı ve bir dönem de İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış. Ayrıca iki de aktivistimiz var, balıkçılarımıza eşlik eden... Fikir Sahibi Damaklar üyesi ve İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın kampanyası gönüllülerinden Ayşegül Arslanoğlu ve Biriçim Özhuy... Gelecek pazartesi günü (yani 30 Mayıs), saat 15'te, hem de ana salonda İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın kampanyasını İngilizce ve İtalyanca olarak sunacaklar. Bu ekip ayrıca,  4 gün boyunca dünyanın dört bir köşesinden gelen diğer balıkçılarla fikirlerini ve deneyimlerini paylaşacak.

Türkiye ne yapmalı?
Boğaz'ın balık efendilerini bize anlatan Prof. Artun Ünsal'ın önerdiği çözümü, aslında bütün dünya benimsemiş durumda. Bakalım biz ne zaman benimseyeceğiz ya da bizim aklımız başımıza ne zaman gelecek? Artun Hoca, çözüm olarak 'Hükümetin ve Tarım Bakanlığı'nın ilgili birimlerinin yanı sıra, su ürünleri sektörü temsilcilerinin, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının da bir araya gelip Türkiye için kapsamlı ve tutarlı bir balıkçılık politikası oluşturarak uygulamasını' şart koşuyor. Umarım ve dilerim ki çok geç kalmayız.  Ümit Yaşar'ın dizesiyle koyalım noktayı: 'Balıklar denize muhtaç / Çiçekler toprağa ve suya'.

<h3>Başkan Erdoğan'da aşı açıklaması</h3><h3>'50 MİLYON DOZ AŞI GELECEK'</h3><p>Başkan Erdoğan, Kovi

26 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...

Mehmetçik yeni kamuflajlarıyla görev başında