• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
27 Kasım 2010 Cumartesi

Öcalan mı Kürtlere Kürtler mi Öcalan'a hükmedecek?

 Birtakım isimler Öcalan'a rağmen Kürt siyasetinde hiçbir şey olmayacağını ve Baydemir'in Öcalan'dan gelen 'fırça' üzerine çoktan istifasını yazdığını ileri sürüyorlar. BDP cephesi ise pek yorum yapma taraftarı değil. Belli ki bu 'zor' durumda Öcalan karşısında taraf olmaktan çekiniyorlar. O cepheden yalnızca tek bir kişiden yorum aldım. Demokrat kimliğine güvendiğim bir milletvekilinden. Şöyle dedi: 'Bu suni bir kriz. Amaç Kürtleri bölmek. BDP içinde herhangi bir ayrışma yok. Baydemir'in istifa ettiği de doğru değil. Bizi içeriden karıştırarak Kürt sorununun çözümünü geciktirmeye çalışıyorlar.'

***
Öyle mi hakikaten? Gelişmelere bakınca bu yorum bana pek gerçekçi gelmiyor. Sonuçta 'şiddete son verelim' çıkışı yapan bir belediye başkanı ve onu hakarete varan sözlerle susturmaya çalışan Öcalan var. Fikir ayrılığı ortada. O nedenle BDP cephesinin değerlendirmesi örgüt baskısı gibi görünüyor.

Bu görüşümün doğru olup olmadığını anlamak için Kürt siyasetine objektif yaklaşımıyla tanıdığım Diyarbakırlı büyük bir işadamını aradım. Meğer nasıl büyük dalgalanmalar oluyormuş kentte. Şunları anlattı: 'Siz bakmayın bütün Kürtler Öcalan'ın denetimimde, herkes ona biat eder, sözlerine! Sivil toplum örgütlerinin ön ayak olması ile Baydemir'e destek için bir imza kampanyası başladı. Şiddetten, savaştan bıkan herkes atıyor imzasını. Burada Apo haksız. Haklı olsa herkes konuşur, onu savunurdu Oysa şimdi Apo'ya yakın çevreler ne kadar sus pus görüyorsunuz. Onun Baydemir'i eleştirdiği sözler büyük bir hayal kırıklığı yarattı Kürtler üzerinde. Bu öyle bir hayal kırıklığı ki Apo yakalanınca 'annem Türk'tü' açıklaması bizlere ne hissettirdiyse onu ikiye katlayın! Biz yıllardır savaştan, şiddetten bıktık. O nedenle Öcalan'ın hükmünü kabul etmek istemeyenlerin sayısı hızla artıyor!

***
İşadamı kaynağım Kürtlerin 'başkaldırısını' anlatırken aklıma meşhur Diyarbakırlı gençler geliyor. Hani her olayda ortalığı inleten, Öcalan'ın Baydemir'e karşı göreve çağırdığı gençler... 'Yaklaşık 3000 kişilik bir lümpen takımı bunlar' diyor. 'İşi gücü olmayan, provokasyona açık, dağa çıkmaya hazır gençler. Bu gençleri KCK yönlendiriyor. Şimdi de Baydemir'e karşı hareketlendiler ama halk artık korkmuyor.'

Kaynağımın anlattığı tablo bizim buradan bakınca gördüklerimizden farklı. Öcalan'ın Kürtler üzerindeki topyekun tahakkümünün azaldığı, şiddete karşı seslerin BDP içinden bile çıkabildiğini söylüyor Diyarbakır'ın göbeğinden. Demek Öcalan'ın tartışmasız liderliği devam etse de sözleri tartışılır hale gelmeye başlıyor artık Kürt mahallesinde!

Belli ki bir dönüm noktasına gelindi. O nedenle başlıktaki hayati soruyu Kürtlerin açık yüreklilikle cevaplaması gerek: Öcalan'ın kayıtsız şartsız hükmüne tamam mı devam mı?

Balçiçek İlter'e destek boynumuzun borcudur!
İBRAHİM Tatlıses'in bir centilmen olmadığını hepimiz biliyoruz. Kadınlara karşı pek medeni davranmadığını da... Ancak önceki akşam bir kız çocuğuna herkesin ortasında 'o...' diye seslenmesi çoktan taşmış bardağa bir damla daha ekledi. O damla ile kalsa iyi! Bu vandallığı son derece güzel bir dille eleştiren Balçiçek İlter'i tehdit etti Tatlıses. Korkmadan, çekinmeden 'kalemini kırarız' dedi, diyebildi!

***
Böyle bir pervasızlık, böyle bir kendini bilmez cesareti, böyle bir saldırganlık karşısında insan sormadan edemiyor: 'Yoksa bazıları bu ülkede orman kanunları ile yaşama lüksüne mi sahip?'

'Hayır sahip olmamalı' diyorsanız gelin, İlter'in yanında duralım! Kadınlara karşı 'sabıkalı' ifadelerini belleklerimizden atamadığımız bir yayın yönetmenine sahip yazarın, Tatlıses'le mücadelesine destek verelim.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü