• $15,9283
  • €16,7889
  • 926.134
  • 2394.83
27 Ekim 2011 Perşembe

Müge Anlı'da değişen bir şey yok

Dünden beri magazin programı sunucusu Müge Anlı'nın saçlarını ata ata, gözlerini kırpıştıra kırpıştıra atv gibi bir kanalda alenen ırkçılık yapmasıyla ilgili eleştirileri okuyor ve izliyorsunuz. Bunların devam etmesini umuyorum, zira ne kadar ses çıkarırsak  böyle bir kafatasçılığın ve nefret söyleminin önüne o kadar geçebiliriz.
***
Benim bu yazıda anlatmak istediğim Müge Anlı ile ilgili başka bir anekdot. Daha eskilerden, 1999 yılından, Ahmet Kaya'nın linç gecesinden... Sırf Kürtçe şarkı söylemek istediği için sahneden indirilen, bölücülük yapmakla suçlanan ve kovulan Kaya'yı o gece yuhalayanların başında kim geliyordu dersiniz? Müge Anlı! Kayıtları bir kez daha izleyin... Nezihe Kazancı adlı bir medya yöneticisiyle birlikte aynı havalı saçlarını atarak nasıl bas bas bağırdığını, rahmetli Ahmet Kaya'yı nasıl hedef gösterdiğini ve çatal fırlattığını göreceksiniz. Yani şimdi tepkilerden ürküp de 'sözlerimi farklı yerlere çektiler' gibi yalanlara aldırış etmeyiniz... 12 yıl önceki ırkçı tavır bir kez daha, üstelik bu kez tek başına karşımızda!

301 varken hangi ifade özgürlüğü?
Epeydir üzerinde durmasak da TCK'nın 301. maddesi, her ne kadar yumuşatılmış olsa da, hala ifade özgürlüğünün önünde bir gölge gibi duruyor. Kaldırılmamasında en büyük pay iktidar partisi kadar 2007'de kalması lehine duruş sergileyen CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a ait... Bu ayıbın bir an önce giderilmesi için konunun yeniden gündeme taşınması, tartışılması şart. Tam da AİHM bu maddeyle ilgili tokat gibi bir hüküm vermişken...
***
Dünkü Taraf Gazetesi'nde ayrıntısı var: (AİHM) tarihçi Taner Akçam'ın Ermeni soykırımı üzerindeki çalışmaları nedeniyle Türkiye'deki yargı tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü kapsayan 10. maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Agos Gazetesi'nin 6 Ekim 2006 tarihli sayısında yayınlanan 'Hrant Dink, 301 ve bir suç duyurusu' başlıklı makalesinde 'Soykırım demek Türklüğe hakaret değil' görüşünü savunması üzerine, Akçam hakkında 301. Maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulmuştu.
***
 Bu hükümle birlikte bir kez daha 301 ayıbının kaldırılmasının şart olduğu gerçeği gözlerimizin önünde duruyor. O 301 ki Hrant Dink gibi yürekli bir demokrasi savaşçısını şeytanlaştırmak, Orhan Pamuk ve Elif Şafak gibi kıymetli yazarları 'öcüleştirmek' amacıyla kullanıldı. Ergenekoncuların ve askeri vesayetin devamını isteyenlerin elindeki en büyük kozlardan biri oldu.
YARGILANAN BİR GAZETECİ VAR
Bir de en yakınımdaki örnek var:
Rasim Ozan Kütahyalı. Rasim bu gün hala bu kapsamda yargılanan tek gazeteci. Sebep eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 11 ayrı girişiminin birinin Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilmiş olması. Başbuğ 'Türklüğü aşağılamak' maddesinden Rasim'e niye dava açılmasını talep etti, dersiniz? Ona 'devlet adamı değil devlet memuru' olduğunu hatırlattığı için. Devlet memuru olan genelkurmay başkanına devlet memuru olduğunu söylemek ile Türklüğü nasıl aşağılıyorsunuz, bilen var mı? Üstelik Başbuğ şayet devlet memurluğunu kendisine bir hakaret olarak görüyorsa neden hakaret davası açmıyor? Neden 301'de diretiyor? Cevabı basit bu soruların: 301 esas itibarıyla hedef alınan kişileri itibarsızlaştırmak, toplumda hedef tahtası haline getirmek için kullanılan bir sopa. Hedeflenen verilecek hüküm değil, sürecin kendisi.
***
İfade özgürlüğü ve demokrasinin önündeki böyle bir lekeyi daha fazla taşımayalım artık. Taner Akçam'ın da hatırlattığı gibi, zamanında bu maddeyi kollayan Cemil Çiçek başta olmak üzere hükümetin tüm ileri gelenleri geç de olsa taşın altına ellerini koyup, çoktan kaldırılmış olması gereken 301'i kaldırmak için ne gerekiyorsa yapsınlar. 2007'de olduğu gibi çekingen davranma lüksleri yok artık!

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama