• $15,8816
  • €16,8514
  • 942.247
  • 2393.61
22 Ekim 2011 Cumartesi

Bu mu savaş dilinden uzak duran medya?

PKK'nın vahşeti, kana doymazlığı ve kirli uluslararası güçlerin elinde her geçen gün taşeronlaşmasıyla içine düştüğümüz ortamda, Başbakan çok önemli bir çağrı yaptı. Teröre ve terörle ilgili haberlere medyanın sağduyulu yaklaşması gerektiğini söyledi. Medya sahipleri ve yöneticileriyle gerçekleştirdiği kapalı toplantıda neler konuşuldu bilmiyoruz ama ardından yaptığı basın toplantısında verdiği mesaj 'terör haberlerini büyüterek ve döndüre döndüre vermeyin' anlamındaydı. Şehit cenazeleri konusunda da hassas davranılması ricasında bulundu anladığım kadarıyla...
***
Ancak... Toplumun psikolojisini bozmak yalnızca terör haberlerini büyütmekle olmaz ki... Savaş çığırtkanlığı da aynı derecede tehlikeli değil mi? Bugünkü gazetelere bakıyorum. Hürriyet 'Büyük Temizlik', Habertürk  'Katiller Çemberde' diye kocaman manşet atmış. Ülkeyi toptan çatışma havasına sokan bir yaklaşım anlayacağınız. Bu yaklaşım tam da PKK'nın istediği havayı yaratmaktan başka ne işe yarar? Operasyon haberleri elbette verilecek, 24 şehidimizin ardından mücadelemiz tabii ki anlatılacak ama tipik bir savaş dili kullanarak operasyonun detaylarını dev puntolarla yazmak kime ne sağlar? Bu mudur sağduyulu yaklaşım? Bu ne bitmek bilmez bir silah ve savaş sevgisidir Allah aşkınıza?

Cumhuriyet ve Sözcü neden yok?
Genelkurmay'ın akreditasyonunu eleştirirken şimdi de Başbakan mı medya kuruluşlarına aynı mantıkla yaklaşmaya başladı? Medya yöneticileri ile yaptığı kapalı toplantıya Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin davet edilmemesi son derece yanlış. Üstelik birlik ve bütünlük mesajlarının verildiği bir günde...

Kaddafi'nin fotoğrafı
Dün Kaddafi'nin kanlar içindeki cansız yüzünün fotoğrafına bakarken tuhaf duygulara kapıldım. Halkına yıllardır akılalmaz zulümler yapan, bütün dünyanın gözü önünde aylardır direnen ve adeta vahşetin timsali olan bu zorba lider bir kez daha dikta rejimlerinin kitlelerin önünde direnemeyeceğini gösterdi ama bu son doğru bir son mu? Biz bu filmi daha önce de görmedik mi? Neden darmadağın olmuş bedeninin fotoğrafı bütün dünyaya servis ediliyor? İbret olsun diye mi?
Hatırlarsınız, Saddam yakalandığında bir çukurun içindeki sefil fotoğrafı, asıldığında cansız bedeni, oğulları Uday ve Kusay paramparça edilerek öldürüldüğünde kan revan içindeki cesetleri de aynı şekilde hepimizin gözüne sokulmuştu... Diktatörlerin devrinin kapanması elbette çok sevindirici. Dünya, Kaddafi'nin devrilmesi ile bir beladan daha kurtuldu ama böyle vahşi görüntülerin yayınlanması etik mi? Vahşetin son bulmasını en vahşi fotoğrafları göstererek mi kutlayacağız?

Bravo Esenler Belediyesi!
Ne zamandır yazmak istediğim ancak sıcak gündemin koşturmasından fırsat bulamadığım bir proje var. Kadınların meslek hayatına katılımı ile ilgili çok faydalı ve öncü bir proje bu. Projeyi Esenler Belediyesi hazırlamış. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu destek veriyor.
***
Proje dezavantajlı kadınların iş hayatına katılmasıyla ilgili. Esenler bünyesinde hasta refakatçiliği, çocuk bakımı ve ev temizliği alanlarında eğitimler verilecek ve kadınlara istihdam sağlanacak. Proje şöyle yürüyecek: Esenler Belediyesi, 1200 haneyle görüşecek. Böylece hem işveren hem de iş arayan kadın envanterleri çıkarılacak. Yukarıdaki üç alanla ilgili eğitim programları hazırlanacak ve ilk aşamada 100 kadın bu programlardan faydalanacak. Bu kadınlardan 60'ı 3 aylık sosyal güvenliği sağlanarak, belirlenmiş alanlarda istihdam edilecek. Eğitimlerini tamamlayan tüm kadınlara da sertifika verilecek. Proje tamamlandıktan sonra belediye bünyesinde var olan kariyer merkezine bağlı (KADEME) adıyla kadının istihdamını öngören bir merkez kurulacak.
Kadınları iş hayatına kazandıracak, yeni iş sahası yaratacak ve zincir şeklinde büyüyecek, mikro ama çok önemli bir proje bu. Başka belediyelere de örnek olması ve ölçeğin giderek genişlemesi büyük fark yaratabilir. Esenler Belediyesi'ni tebrik etmek lazım!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister