• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
1 Kasım 2019 Cuma

'Türkiye ile ilişkileri yeniden inşa etmeliyiz; bu Trump'la olur'

Heritage Vakfı Dış Politika Çalışmaları Merkezi Başkanı Luke Coffey ile önceki hafta İstanbul’da yapılan TRT World Forum’da tanıştım. Eski bir asker ve ABD-Avrupa, NATO ve Avrasya ilişkilerinde uzman bir politika analisti. Bir dönem İngiltere Savunma Bakanlığı’nın da ‘ilk yabancı danışmanı’ olmuş. Uluslararası TV ve yayınlarda yazı ve yorumları yayınlanıyor.

Vakıf, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’ye yakın bir düşünce kuruluşu. Açıkça söylemese de Coffey de öyle.

Yorumlarında ABD-Türkiye ilişkilerinin düzelmesinden, ABD’nin terör örgütü YPG ile ortaklığının yanlış olduğundan söz ediyordu.

Ben de ‘cumhuriyetçi bir yönetimde neden iki farklı davranış türü var; hangisini dikkate almalı’ sorusunu konuşmak istedim.

***

- ABD yasalarına göre PKK terör örgütü. YPG’nin de onun uzantısı olduğu ABD raporlarında yazıyor, Başkan Trump açıkça “PKK’yı Suriye’de Amerika’ya ortak edenin Obama olduğunu” söylüyor. Ama artık iktidarda Cumhuriyetçi hükümet var ve bu ortaklık devam ediyor. Bunun izahı nedir?

“Ben de bunu çok soruyorum. YPG ile ilgili kaygım PKK ile olan bağlantısı. Hem terör örgütü, üstelik ideolojik olarak da Marksist bir yapıları var. Bir Cumhuriyetçi için Marksist bir örgütü desteklemek çılgınca bir şey! YPG’yi silahlandırma politikasının hiçbir iyi sonucu olamaz. Washington’daki politikacılar büyük resme bakmalılar, Suriye’nin ötesine bakmalılar. Bizim Türkiye ile güçlü bir ilişkiye, NATO içinde de güçlü bir Türkiye’ye ihtiyacımız var ve şu an bütün bunlar tehlikede.”

- Bu Washington’daki politika yapıcılarının kararı mı, CENTCOM veya Pentagon’un mu?

Ben gerekçelendiremiyorum kişisel olarak açıkçası. Başkan Obama’nın korkunç bir dış politikası vardı. Suriye’yi ve IŞİD’i (DEAŞ) görmezden gelmek istiyordu. Kafa kesme videoları kamuoyunda büyük tepki çekince bir şey yapmak zorunda kaldı. Ve YPG ile ortaklık yapmaya karar verdiler. Bir yandan da Türkiye’ye tutamayacakları sözler verdiler. YPG’nin Fırat’ın batısına geçmeyeceği ve dağıtılan silahların geri alınacağı gibi. Trump da detayları çok düşünen bir insan değil zaten. Şimdi IŞİD yenildi ama geleceğe dair hiçbir vizyonumuz yok. Hem Suriye içerisinde ABD çıkarlarını garanti altına almamız hem de Türkiye ile ilgili ilişkileri yeniden inşa etmemiz hem de İran ve Rusya’nın oradaki güçlenmesinin önüne geçmemiz gerekiyor.”

***

- Türkiye ile ilişkileri yeniden inşa etmek Amerika’da konuşulan bir şey mi? Trump’la mı olacak, Trump’tan sonra mı?

Bence Trump’la olacak. Çünkü Trump ‘masada oturalım konuşalım’ı seven biri ve aynı zamanda da çok iyi bir anlaşma yapıcı olduğunu düşünüyor. Türkiye ile mutabakat için Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo’nun gelmesi hep iyiye işaretlerdi bence. Yani bence Trump’layken olacak.”

- Hangi süreçte olur bu?

"Eğer YPG bu 32 km’lik bölgeden çıkarsa ve Türkiye orayı güvenli hale getirebilirse, oradaki siviller korunabilirse ve minimize edilebilirse o zaman yeni bir siyasi alan açılmış olacak görüşmeler için.”

- Cumhuriyetçiler Türkiye’ye çok tepkili. Bahsettiğiniz siyasi alanda Lindsey Graham gibiler mi, yoksa sizin gibi düşünen cumhuriyetçiler mi hakim olacak?

“Tek bir kişi hakim olacak; Donald Trump. O hiç geleneksel değil. Ne demokrat ne cumhuriyetçi aslında. Yani öyle güçlü bir siyasi ideolojisi yok. Hatta teknik olarak cumhuriyetçi olduğu süreden daha uzun bir süre demokrat olarak kayıtlı New York’ta.”

'Lise arkadaşıma öyle mektup yazmazdım'

- Belki Trump, diplomatik mektup yazmayı da öğrenmeye çalışır.

“Bu inanılmazdı. Ben de sahte olduğunu düşündüm. Yani lisedeki kız arkadaşıma mektup yazıyor olsam ancak öyle bir şey yazabilirdim.”

- Ayrılık garanti olurdu.

Kesinlikle.

- Fakat bunlar sepetteki kirlileri biriktiriyor.

"Evet. Ama bütün liderlerin bir derin nefes alması lazım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ‘Osmanlı tokadı’ gibi sözleri vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mektubu okuduğu sırada o odada olabilmeyi çok isterdim.”

- Bence istemezdin.

(Gülüyor.)

<p>Gizli tarih kendi içinde ne saklıyor? Araştırmacı-Yazar Erhan Altunay ve Araştırmacı Yazar Selçuk

İstanbul'dan kalanlar…

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Eylül 2021)

Ardahan'da 400 kınalı keklik doğaya bırakıldı

Dört ülke Türk zırhlısı Yörük 4x4'ü bekliyor