• $13,6591
  • €15,4099
  • 782.235
  • 1973.59
21 Mayıs 2021 Cuma

Oy beklediğiniz seçmene böyle mi gidersiniz?

İyi Parti (İP) Genel Başkanı Meral Akşener, salı günü partisinin TBMM grubunda, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısına değinirken, Başbakan Binyamin Netanyahu için "Bir anlamda Erdoğan'ın İsrail versiyonu" ifadesini araya sıkıştırdı.

Sonra da, Ankara'nın İsrail'i caydıracak, Filistinlilerin hayatını iyileştirecek somut tek bir adım atmadığını iddia etti.

Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Mescid-i Aksa'da namaz kılan Filistinlilere aşırı güçle müdahale etmeye başladığı andan itibaren, bunun Gazze tarafından bir misillemeye dönüşmemesi ve İsrail'in de bunu bahane ederek sivillere ordu gücüyle saldırmaması için en az 20 ülkenin lideriyle görüştü.

Erdoğan, 2018 tarihli BM kararına dayanarak Filistinlilerin korunması için bir 'uluslararası güç' oluşturması teklifini dünyaya duyurdu.

O karar da, yine Erdoğan'ın girişimiyle Türkiye'nin Yemen'le birlikte verdiği teklif ve yürüttüğü diplomasi sonucu BM'de kabul edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Arabistan'a gitti, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın olağanüstü toplanmasına ön ayak oldu.

İİT, 'Filistinlileri koruyacak uluslararası güç' teklifini BM'ye götürme kararı aldı.

BM Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, üye ülkeleri Filistin konulu toplantıya çağırdı.

Bu girişimler ve sonuçlarında Erdoğan'ın etkisi, uluslararası ajansların haberlerinde ve dünya medyasında da sıkça yer aldı.

Bunlar bizim açık kaynaklardan gördüklerimiz...

***

'Normal' bir siyasi akıl, propagandanın da 'bir kısım doğrulara' dayanmasını gerektirir.

Eğer Akşener, daha fazla seçmenden oy bekliyorsa ve üstelik bunu Cumhurbaşkanı'nın memleketinde arıyorsa, sadece Cumhurbaşkanı'na gönül bağı duyanların AK Parti seçmeninin değil, genel muhafazakar milliyetçi seçmenin, hatta kendi seçmeninin bile Erdoğan'a en çok destek verdiği bu konuda neden böyle bir 'sıkıştırma' yaptı?

Hırs ve öfke mi?

Siyasi bir 'gaf' mı?

Yoksa...

***

Siyasette başarısızlığın getirdiği bir sıkışmışlık var.

Zira Akşener, koronavirüs salgınının büyümesi ve alınan önlemlerin halkı zor durumda bırakacağı beklentisiyle 16 Ocak'ta "21 Haziran'da erken seçim olacak" diye 'nokta tarih' verdi. Oysa işler 'beklediği gibi' gitmedi, aksine salgın tedbir ve aşılarla gerilemeye başladı; esnaf ve çiftçiye yönelik hibe destekleri, kredi ve borç ertelemeleri sağlandı; rahatlatan taban fiyatlar açıklandı. 21 Haziran'da Türkiye muhtemelen toplumsal bağışıklıkla birlikte tam normalleşmeye geçecek.

Buna İYİ Parti yönetiminin büyük tepki gösterdiği bir anket sonucunu da eklemek gerek. Optimar'ın 22-30 Nisan tarihleri arasında 26 ilde 2027 kişi üzerinde yüz yüze görüşmeyle yaptığı ankete göre İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 9.8'le MHP ve HDP'nin altında görünüyor.

***

Ancak daha enteresan bir unsuru, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal dile getirdi.

Ünal, Akşener'in "uluslararası ittifaklarına mesaj gönderdiğine" işaret etti ve "Bu sadece Meral Akşener'e ait bir dil değil. Bu dil siyasi de değil. HDP ve CHP de bu dili kullanıyor" dedi; ABD seçimleri öncesi Joe Biden'ın 'muhalefeti destekleme' açıklamasını hatırlattı.

***

Ayrıca, Akşener'in bu sözlerinin, FETÖ'nün operasyon elemanları tarafından sosyal medyada 'aynı kelimelerle' kullanılıyor olması da gözlerden kaçmadı.

Eğer konu 'dostlara' mesaj vermek ya da 'dostlarla oluşturulmuş bir proje'yi yürütmekse, seçmen ve millet 'teferruat' olarak görülebiliyor!

Tıpkı FETÖ'cülerin zamanında sıkça söylediği gibi; "Türkiye de ülkelerden bir ülke!"

***

Akşener, tam da bu sözleri söyledikten sonra Erdoğan'ın memleketi Rize'ye gitti.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı'na sahip çıktı ve tepki gösterdi.

Görüntüleri izledim, hemşehrilerimle görüştüm.

Yanındaki 15-20 kişilik grupla, kendisine "Cumhurbaşkanımızı İsrail Başbakanı'na nasıl benzetirsiniz" diyen Rizeliler arasındaki gerginlik endişe vericiydi.

Zira Akşener, o sözlerinden dolayı tepki göreceğini, taraftarları ile Rizeller arasında gerginlik yaratacağını hesaplayamayacak kadar yeni yetme bir siyasetçi değil.

Elbette hemşehrilerim Akşener yüzünden birbirine girecek değiller.

Ama Cumhurbaşkanı'na yönelik haksız benzetmeye tepki gösteren ve İYİ Parti'ye oy verdiği için arada kalan iki kişi arasındaki küskünlüğün bile 'kul hakkı' Akşener'in üzerinedir.

HSK'DA İKTİDAR-MUHALEFET UZLAŞMASINI NOT EDİN

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun 13 üyesinden 7'si, yani yarıdan fazlası TBMM'de seçiliyor. Doğal üye olan Adalet Bakanı ve Bakan Yardımcısı'nın dışında, Cumhurbaşkanı da 4 üyeyi atıyor.

TBMM'deki siyasi partiler, Anayasa ve Adalet Karma Alt Komisyonu'nda toplanarak, başvuru yapan adaylar arasından, aday sayısının 3 katı isim belirliyorlar.

Yeni HSK adayları için Komisyon toplantısı dün yapıldı ve Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı partileri, 21 adayı 'uzlaşı' ile belirledi. Komisyon toplantısına HDP katılmadı.

Genel Kurul'da yapılacak oylamada, 4 üyeyi Cumhur İttifakı, 3 üyeyi Millet İttifakı belirleyecek.

HSK, bağımsız ve yargı üzerinde 'tek yetkili' kurum.

Hakim, savcıların görev yerleri, makamları, denetimleri, kararları, disiplin işlemleri vb bu kurumda yapılıyor.

Bu notu neden buraya bıraktım.

Yarın muhalefet partileri yargıya ilişkin bir konuyu siyasete taşıyarak hükümeti hedef gösterirse, konunun muhatabının hükümet değil HSK olduğunu, onu da iktidar ve muhalefetin 'uzlaşarak' oluşturduğunu unutmayın.

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar'daki Türk birliğine ziyaret

İnek sağarak güçlendirdiği bileğiyle dünya üçüncüsü oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'nin görüşmesinin ardından 15 anlaşma imzalandı