• $8,5636
  • €10,1804
  • 497.889
  • 1360.75
7 Ocak 2020 Salı

Misilleme toto: İran nereyi vurur, ABD ne yapar?

İran’ın dış operasyonlarının ‘tek yetkilisi’ General Kasım Süleymani hakkında, İran ve yanlılarının dışında hiçbir ülkede ‘olumlu’ bir yargı yok.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Batı’daki düşünceyi şöyle ifade etti: “Arkasından ağlayacak değiliz.”

Ancak;

ABD’nin İranlı bir generale Irak’ın başkentinde askeri silahla suikast yapması çok önemli bir uluslararası krize işaret ediyor.

İşin sıcağı geçtiğinde, bu konu çok tartışılacak.

***

İşin sıcağı “İran’ın ABD’ye nasıl karşılık vereceği, ABD’nin buna cevabının ne olacağı”...

ABD ve Avrupa’da bu konuda bir ‘tahmin yarışı’ var.

Elbette Türkiye’de de...

Olayın ilk saatlerindeki şu değerlendirme herkes tarafından paylaşıldı:

“İran bu saldırıyı karşılıksız bırakmaz. Bırakırsa efsanesi çöker. Ancak ABD de buna daha büyük bir güçle karşılık verirse, ciddi bir savaşa kadar gidebilecek sarmal başlar.”

Geçen birkaç günde İran ve ABD tarafından gelen üst düzey açıklamalar bu kaygı verici değerlendirmeyi destekler nitelikte.

Devrim Muhafızları komutanlarından General Gulemali Ebuhamza, “Hürmüz Boğazı’ndaki petrol tankerleri” ile “aralarında Tel Aviv’in de bulunduğu 35 hedef”ten söz etti.

ABD Başkanı Donald Trump da buna ağır bir tehditle karşılık verdi: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa İran’a ait 52 yeri hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran kültürü açısından çok önemli.

Trump’ın söz ettiği 52 hedef, 1979’da ABD’nin Tahran Büyükelçiliği baskınında rehin alınan 52 Amerikalıyı temsil ediyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in bu tehdide ‘uluslararası hukuku’ işaret ederek cevap vermesi ise dikkate değer: “Kültürel alanları hedef almak savaş suçudur.”

***

Batı’da ve Türkiye’de medyaya da yansıyan değerlendirmelere göre;

• İran öncelikle Irak’taki ABD hedeflerine yönelebilir.

• Ayrıca Suriye, Lübnan ve Yemen’de de operasyonel olarak kullanabileceği milis güçlere sahip.

• İsrail’e karşı Hizbullah’ı da kullanabilir.

• Bir başka hedef de Afganistan’daki ABD güçleri olabilir.

• İran’a karşı ABD ve İsrail’in yanında blok oluşturan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan da tehdit senaryolarında yer buluyor.

2019 Eylül’ünde Yemen’den Suudi petrol tesislerine yapılan saldırıya işaret edilerek; İran’ın Yemen’de desteklediği Huti güçlerinin misilleme amacıyla kullanılabileceği belirtiliyor.

• İran ayrıca siber saldırılarla da misillemede bulunabilir.

• Tahminlerde, “İran’ın karşılık vermeme ihtimali”ni dillendiren oldukça az olsa da, İran’ın askeri güç dengesini dikkate alarak ABD’ye karşı ‘fazla ileri gitmeyebileceği’, bir başka deyişle ‘intikamı soğutacağı’ da değerlendiriliyor.

• Senaryolarda, İran’ın Avrupa’yı hedef almak yerine yanına çekmeyi, böylece Avrupa-ABD ayrışmasını büyütmeyi tercih edeceği yorumları da var.

AB VE TÜRKİYE, İRAN KRİZİ KONUSUNDA HEMFİKİR

Avrupa Birliği, ABD’nin İran’a ağır yaptırım kararlarına uymadı, hem nükleer anlaşmayı hem de ikili ticareti yaşatmaya çalıştı.

Bu, AB’nin Türkiye ile politikalarının örtüştüğü ender alanlardan biriydi.

Son krizde de böyle bir örtüşme var.

Almanya, Fransa ve İngiltere, ABD-İran krizinin yangına dönüşmemesi, en azından diplomasi alanına indirilerek soğutulmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas dün bir adım daha atarak, ABD Başkanı Trump’ın tehditlerine sert bir tepki gösterdi. Maas, “Ortadoğu’nun bir yangın alanına dönüşmesini tüm gücümüzle engellememiz şart. Aksi takdirde Avrupa’yı da etkiler” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da benzer bir açıklama yaptı dün; “Hepimizin ortak endişesi Irak’ın üçüncü ülkeler için çatışma alanına dönüşmesi” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB reform sürecini sürdürdüğünü, AB’den Göç Mutabakatı’nın gereğini yapmasını, vize serbesti sağlamasını ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesini beklediğini de hatırlattı.

HOŞ GELDİN AHMET ABİ...

Yazıları her zaman ‘en çok okunanlar’ listesinin ilk sıralarında yer alan Ahmet Kekeç artık AKŞAM’da.

Hakkında uzun laf duymaya ihtiyacınız yok.

Lafın kısasını başlığa koydum.

<p>Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.00 sıralarında 4 ayrı noktada başlayan orman yangını rüzga

Manavgat'ta orman yangını

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor