• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
14 Ocak 2021 Perşembe

Kılıçdaroğlu'nun 9 maddesini yazmaya bütün medya korktu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günkü Parti Meclisi toplantısında konuştu, “Söylediklerimin yüzde 100’ü doğru” dedi ama aksini yaptı!

AKŞAM’da, Kılıçdaroğlu’nun AK Parti’nin 18 yılı aşan iktidarında “tek fabrika kurmadığı” ve “yurtdışında bankadan 1 milyon dolar kredi çekip getiren, bir yıl sonra ‘net, kemiksiz’ ve ‘kendi ülkesindeki faizi de ödemek şartıyla’ cebine 130 bin dolar ‘keş’ para koyuyor” iddiasını, ‘Fabrika ve faiz hesabını beceremedi’ başlığıyla verdik.

Çünkü yüzde 100 yanlıştı!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın son TBMM Bütçe konuşmasında, “sadece 2020 yılında 851 yeni fabrika üretime geçti” açıklamasını hatırlattık.

Dolar faizinin de yıllık yüzde 13 değil (vergi, harç, komisyon, alım-satım dahil) 2.25-2.50 arasında olduğunu belirttik.

(Dün ABD ve Avrupa kredi faizlerine baktım, konut kredisi bile aylık yüzde 0.4, yani yıllık yüzde 5’i aşıyor. Bu hesaplamayı Kılıçdaroğlu’nun önüne koyanları tanımak isterim.)

Kılıçdaroğlu’nun, ‘sözde cumhurbaşkanı’ ifadesini, “cumhurbaşkanlığı yeminine uyulmadığı iddiasıyla izah etmeye çalışarak yinelediğini” de yazdık.

Konuşmasının diğer bölümlerine yer vermedik. Zira ‘yalanlama’ amacıyla bile olsa doğru siyasi manipülasyona alet olmak istemedik.

Diğer gazetelerin, Kılıçdaroğlu’nun PM konuşmasını nasıl verdiğine dün baktım.

Sadece AKŞAM ve Kılıçdaroğlu’nun isim vermeden ‘yandaşlık’la itham ettiği gazete ve televizyonlar değil, konuşmasında bizzat elinde tuttuğu Sözcü de Kılıçdaroğlu’nun ‘örnek gösterdiği’ haberinden yaptığı alıntıları yayınlamakla yetinmiş!

Sözcü’nün haberinde ‘fabrika ve dolar faizi’ hesabı yer almadı.

CHP’nin Millet İttifakı ortağı İyi Parti haberlerine en çok yer veren Yeniçağ’da ‘tek fabrika kurmadın’ ifadesi var, dolar faiz hesabı yok!

Cumhuriyet, Birgün, Milliyet ve Hürriyet her iki konuya da yer vermemiş!

Evrensel’de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun ‘militan, terörist’ ifadelerinden dolayı dava açtığı haberi var, Kılıçdaroğlu’nun PM konuşması ‘hiç’ yok.

Aynı şekilde, Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı içinde saydığı SP’nin gazetesi Milli Gazete, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını haber yapmadı.

Kılıçdaroğlu’nu haber yapan gazeteler de, haberi kendisinin sözde cumhurbaşkanı’ ifadesi üzerinden ‘yapay gündem’ yaratmakla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlamasından (!) gördüler.

Her ne kadar ‘fabrika’ ve ‘faiz hesabı’na yer vermediyse de, Kılıçdaroğlu Cumhuriyet’in haberinden memnun kalmış olmalı.

Zira Kılıçdaroğlu, konuşmasında cumhurbaşkanlığı yeminine uyulmadığı iddiasıyla ‘9 gerekçe’ sıralarken, “Havuz medyası malum, ben onlardan rica ediyorum, olur ya ‘Kılıçdaroğlu yine kötü şeyler söyledi diye benim bu 9 maddeyi yayınlasalar ya! Verebilirler mi? Veremezler. Konuşabilirler mi? Konuşamazlar. Hepsi korkak demişti.

Bu 9 maddeyi sadece Cumhuriyet yazdı!

Sözcü, Birgün, Yeniçağ, Milliyet, Hürriyet de ‘korkudan’ bu 9 maddeyi yazamadı!

Parti Sözcüsü Faik Öztrak eski ‘Hazine’ci; Kılıçdaroğlu’nun sözlerini ‘tevil’ etme uğraşından vazgeçmiş...

Grup Başkanvekili Engin Altay, dün Cumhurbaşkanı’nı ‘öfke saçmayacaksın’ diye suçlarken, Genel Başkanı’nın öfkeden çenesi titreyerek acayip şeyler söylediğini saklamaya çabaladı!

CHP’de hâlâ ‘yahu biz ne yapıyoruz, Genel Başkan neler söylüyor, kimse bizi ciddiye almıyor’ diyen yoksa geçmiş olsun...

Muharrem İnce’nin yolu açık...

AKŞENER’İN SÖZLERİNİN MUHATABI KILIÇDAROĞLU

Yeniçağ gazetesinden alınta yapayım da ‘eksik’ olmasın; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun ‘sözde cumhurbaşkanı’ sözlerine ilişkin “Bu sert, kötü, iğrenç dili başlatan Sayın Erdoğan’dır. Türkiye’de bir algoritma var. FETÖ’cü, darbe, hain… Şimdi ‘sözde’ de dahil oldu bu algoritmanın içine. Dön baba dönelim. İYİ Parti olarak bu gündemi reddediyoruz. Bu pis, iğrenç, çirkin dil dönüyor dolaşıyor, sahibini vuruyor bumerang gibi…” dedi.

Hürriyet gazetesi de Akşener’in sözlerinden “Anadolu’da bir söz vardır. ‘İstediğini söyleyen, istemediğini duyarmış’ diye ifadesini haberleştirdi.

Akşener’in, ‘pis, iğrenç, kötü dil’ dediği ‘sözde cumhurbaşkanı’ ifadesi Kılıçdaroğlu’na ait!

Haliyle, İstediğini söyleyen, istemediğini duyarmış” sözü de Kılıçdaroğlu’na yönelik söylenmiş olması icap eder.

Buna rağmen, Akşener’in kabahati Cumhurbaşkanı’na bağlamasını ben izah edemedim!

‘Tevil’ eden de çıkmadı!

YANDAŞ NEREDEN TÜREDİ?

‘Yandaş’ ifadesi, AK Parti’nin ‘devlet vesayeti’ altında tutulmaya çalışıldığı ilk yıllarında, ‘reklamvereni bu vesayetle korkutarak, bütçeden fazla pay almak’ amacıyla, dönemin iki dev medya grubu tarafından ‘icat’ edilmişti.

Sonra AK Parti’nin politikalarını destekleyen medyayı; kamudan iş alan şirketleri, görev üstlenen kişileri ve nihayet doğrudan AK Parti seçmenini ‘sözde’ itibarsızlaştırmak için kullanılmaya başlandı.

‘Ötekileştirme’yi, ‘ayrımcılığı’yı, ‘kibir’i -yine ‘sözde’- kınamakla itibar gösterisi yapan -yine ‘sözde- kimileri; bu sıfatı bu amaçla ‘arsızca’ kullanmaya devam ediyor.

Sırf o ‘güruh’a dahil görünmeme adına eleştirdiklerimi bu sıfatla tanımlamam.

Umarım onlardan etkilenip kullanmamışımdır.

Artık ‘parti yanlısı’ bile demek istemiyorum; öyle olsalar da.

Yerine, örneğin medya için ‘... partisi haberlerine en çok yer veren’ gibi, sıfat olarak ‘uzun’ olsa da, aklı başında olmayanların bile ‘kulp’ takamayacağı bir ifadeyi tercih ettim.

Derseniz ki ‘bu efendilik size yeter’; eyvallah.

‘Niye lafı hak edene söylemiyorsunuz’ diyene de eyvallah; ayıbımız bu olsun.

Yok, ‘efendilik kılıfıyla laf söylemeye korkuyorsunuz’ diyene de sözüm yok, zira bana yük, yaptığım gazeteyi, yazdığım yazıyı, söylediğim sözü hiç dinlememiş olana yararsız... 

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü