• $28,9391
  • €31,6088
  • 1896.63
  • 7948.6
26 Ağustos 2023 Cumartesi

Irak'la ilişkilerde Erdoğan'ın stratejik politikası

Dünkü yazımda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Bağdat ve Erbil ziyaretlerini ve verdiği mesajları değerlendirmiştim.

"Fidan'ın ziyareti tarihi bir dönemeçte oldu. Ziyaretin ayrıntılarını, varsa başka önemli görüşmeleri de öğrendikçe yazarım" demiştim.

Bazı ayrıntılar ve bu ayrıntıların işaret ettiği önemli bir noktayı dikkatinize sunmak istiyorum.

***

Fidan Bağdat'ta sadece Cumhurbaşkanı Abtüllatif Reşit, Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi, Başbakan Muhammed El Sudani ve mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşmedi.

Güvenlik konularını Irak savunma bakanı Sabit Abbasi ve 'Haşdi Şabi Komisyonu' Başkanı Fatih el Feyyad ile konuştu. Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri), Irak'ın önde gelen Şii din adamı Ayetullah Sistani'nin girişimiyle DEAŞ'a karşı kurulan Şii ağırlıklı 40 farklı gruptan oluşan bir milis gücü. Bir dönem, Türkiye'nin de tepkisini çeken, Sünni sivillere karşı insan hakları ihlallerinden ve cinayetlerden sorumlu tutuldu. 2016'dan beri, Irak ordusuna bağlandı.

Fidan'ın diğer muhatapları ise Eski Başbakan ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri Maliki, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar Hekim, Fetih İttifakı lideri Hadi Amiri ve Egemenlik İttifakı lideri Hamis Hançer oldu.

Bu görüşmelere ilişkin bilgiler Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesaplarından kamuoyuna duyuruldu.

Aynı şekilde, Erbil'de de, KDP lideri Mesut Barzani, IKYB Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Başbakan Yardımcısı KYB'li Kubat Talabani ile görüşmeler de...

Dün de vurgulamıştım; Fidan Irak Türkmen Cephesi yetkilileriyle de hem Bağdat hem de Erbil'de bir araya geldi.

***

Fark ettiğiniz gibi; Fidan'ın ziyaretleri sadece mevkidaşları ve karar verici tepe yönetimle sınırlı kalmadı.

Hem ordunun resmi ve milis yapısının liderleri hem de Sünni, Şii, Kürt ve Türkmen partilerin liderleriyle ve bazı milletvekilleriyle de görüştü.

Yani Türkiye'nin mesajlarını, sadece 'hükümetlere' değil askeri ve Türkmenler dahil Irak'ın bütün asli ve kurucu unsurlarını temsil eden siyasi yapılarla da paylaştı.

***

En önemli yanı;

Muhataplarına, Türkiye'nin Irak'la ilişkilerinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tensipleriyle belirlenen stratejik niteliklere sahip olduğunu" vurguladı.

Türkiye ile Irak'ın, tarih, coğrafya, toplum, ekonomik kaynak ve fırsatların değerlendirilmesi gibi birçok açıdan 'birbirlerini tamamlayan' iki ülke olduğunu;

Türkiye tarafında, ilişkileri 'kurumsal, sonuç odaklı ve düzenli görüşme trafiği' ile ilerletme iradesi olduğunu söyledi.

Ve "PKK terör örgütünün Irak'taki varlığından duyulan rahatsızlığı", en açık şekilde ve 'somut örneklerle' muhataplarının dikkatine getirdi, Irak'ın PKK'yı 'resmen' terör örgütü ilan etmesini ve gereğini yapmasını istedi.

***

Aksi halde?

Fidan'ın, "Türkiye'nin, yurt içinde olduğu gibi sınır ötesinde de terör tehdidine seyirci kalmayacağını" söylemesi yeterli sayılabilir.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak'la ilişkilere verdiği 'stratejik değer'in ve 'gerekleri'nin yerine getirilmesine dair mesajların Hakan Fidan'ın ağzından 'bütün muhataplara' verilmesinin kritik bir etkisi de var: Fidan'ın uzun MİT Başkanlığı deneyimi ve özellikle Irak topraklarında PKK varlığına yönelik yapılan başarılı operasyonlarda ortaya konan istihbari kabiliyet.

***

Fidan'ın ziyaretinin bu geniş kapsamı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye-Irak ilişkilerine stratejik bakışını ve beklentilerini en güçlü şekilde vurgulaması, ilişkilerde dönüm noktası oluşturabilir.

Erdoğan, Irak ziyaretini programına alırsa, sürecin başladığını söyleyebiliriz.

Daha önce yazmıştım, Erdoğan'ın 'Dünyada Türkiye Yüzyılı' manifestosunun bir ayağı da, bölgesinde güvenlik ve işbirliğine dayalı ilişkileri arkasına alarak Batı ile ilişkileri yeniden ilerletmek.

Irak'ın zenginliğinin yolu Türkiye'den, Türkiye'nin güvenliğinin yolu da Irak'tan geçiyor.

İMAMOĞLU BELEDİYE BAŞKANIDIR

Siyasi lider, 'manifestor', fikir ve aksiyon adamı muamelesi yapılması, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu belediye başkanlığı görevleriyle sorgulanmaktan kurtarıyor.

Bu adil değil...

Hakkında birileri konuşacaksa, ilçe belediye başkanları, CHP ve İyi Parti de dahil tüm partilerin ilçe teşkilatlarının başkanları, bölgelerinde gördükleri eksikliklerden veya -varsa- hizmetlerden konuşmalılar...

Kendini -bırakın Erdoğan'la- Kılıçdaroğlu ile kıyaslamasına, ona rakip görmesine çanak tutmak, İstanbul'da yaşayanlara haksızlık.

Vatandaşlar tarafından itilen, yanan, denize düşen otobüsler/metrobüslerin, yürümeyen merdivenlerin, çalışmayan asansörlerin, yeşili çiçekleri sökülen yol kenarlarının, toplanmayan çöplerin, hakları verilmediği için grev yapan işçilerin, sıfır maliyetli İspark'ı zarar ettirmenin, işten çok reklam harcaması yapmanın hesabını sorun.

Bırakın, 115 milyar 250 milyon liralık bütçesi (sadece 2023) ve 'milyar euro'ya ulaşan dış borçla 'süt dağıtmakla', projesi ve inşaatı AK Parti döneminde başlamış metroları 'yüzde 10' ilerletmekle kendini savunsun.

Kişiler, sorumlu oldukları alanlarda yaptıklarıyla değerlendirilir.

<p> Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinin kayıp 7 kişilik mürettebatını arama çalışmaları 1

Batan geminin kayıp personelleri aranıyor

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek