• $8,844
  • €10,3731
  • 496.762
  • 1384.68
9 Temmuz 2021 Cuma

“HDP'yi küstürmemek, İyi Parti'yi ikna etmek”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun, "Cumhurbaşkanı adayımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu" ifadesi 'adaylık ilanı' olarak değerlendirildi.

Bu yüzden iki partide de 'soğuk' karşılandı.

Zira, adaylık iki parti ile karar verilecek bir konuydu.

Grup Başkanvekili Engin Altay ise, "Her CHP'li, genel başkanını cumhurbaşkanı olarak görmek ister" diyerek, genel başkan yardımcısını "Her CHP'li" yerine koydu, adaylık ilanını 'kişisel görüş'e indirgedi.

Bu, Millet İttifakı ortakları İyi Parti ve Saadet Partisi'nden gelecek tepkileri yumuşatmaya yönelik.

İyi Parti ve SP, Engin Altay'ın 'tevili' üzerine beklemeye girdi, tepki vermedi.

Muhtemelen kısa süre içinde Kılıçdaroğlu, Akşener ve Karamollaoğlu'nu arayarak, Altay'ın açıklamasını teyit eder, 'ama parti içinde bana da baskı var' gibi ifadelerle, hem gönül alır hem de adaylığı istediği mesajını verir.

***

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in kulis haberi bu köşenin yanında, gayet ayrıntılı şekilde muhalefet ittifakındaki son durumu anlatıyor.

Kuşoğlu'nun açıklaması Kılıçdaroğlu'ndan bağımsız değil. Fakat Kılıçdaroğlu, sadece İyi Parti ve SP'ye mesaj vermedi, aynı zamanda parti içinde cumhurbaşkanlığı adaylığı için çalışma yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da mesaj verdi.

Melik Yiğitel, İmamoğlu'nun Ankara'daki ofisi ve yurt gezileriyle çalışma yürüttüğüne, ancak Genel Merkez, İstanbul örgütü ve 'sol kanat'ın Kılıçdaroğlu'ndan yana olduğuna işaret ediyor.

İmamoğlu, "AK Parti ve MHP seçmeninden Millet İttifakı'na oy getirecek aday olma" iddiasında ve buna kanıt olarak İstanbul seçimini gösteriyor.

Ancak CHP'de ağırlıklı görüş, asıl "HDP oylarını Millet İttifakı'na taşımanın" önemli olduğu yönünde. Ve hem bunu yapacak hem de İyi Parti ve SP'yi idare edebilecek tek ismin Kılıçdaroğlu olduğunu iddiasındalar.

Melik Yiğitel'in "Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adaylığını artık ciddi şekilde istiyor" ifadesinin arkasında da bu gerekçe var.

***

Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını 'açıklattırması'nın arkasında, parti içindeki 'sol kanat'ın yarattığı baskı da var.

Zira CHP'deki iki sol grup, 'Gelecek İçin Biz' ve 'Sol Kanat', Haziran sonunda 'Gelecek İçin Sol Kanat' adıyla birleşti ve son yıllardaki en güçlü hizip oldu.

Eş zamanlı olarak parti dışındaki CHP yanlısı sol, sosyalist ve bazı Alevi örgütlerin içinde bulunduğu gruplar da 14 Haziran'da 'Demokrasi Konferansı' adı altında birleşti.

Her iki grup da, CHP yönetimini 'sağcılaşmak'la suçluyor, 'daha sol politikalar' öneriyor, 'ittifak politikalarının gözden geçirilmesini' istiyor.

Bu da Kılıçdaroğlu ve parti yönetimini, 'dışarıdan bir ortak aday'dan uzaklaştırdı. Zira bu durumda adayın belirlenmesinde İyi Parti ve SP etkili olacaktı.

Üstelik, 'sol kanat'la çok yakın hareket eden HDP de belirlenecek isme tepki gösterebilirdi.

Sol kanat ve HDP, aynı zamanda CHP'nin sağa kaydığı eleştirilerinin en önemli dayanaklarından biri olan MHP/Ülkücü kökenli Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın adının adaylık için geçmesinden de rahatsızdı.

Yavaş'ın da 'bu rahatsızlıktan rahatsız olduğu' kulağıma gelmişti.

Netice;

Kılıçdaroğlu, kendi adaylığını ilan ettirerek, sol kanat ve HDP'ye 'herkesi idare edebileceği' garantisini vermeyi de amaçlamış görünüyor.

'Yoksullar için porsiyon küçültme' çağrısını çarpıtmak büyük ayıp

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, döviz kurlarının yükselmesiyle Türk Lirası'nın alım gücünün azalmasını eleştirirken, sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın BM'nin Gıdanı Koru kampanyası çerçevesinde 'gıda israfı' konusunda yaptığı 'yoksullar için porsiyonları küçültme' önerisine bağlaması büyük ayıp ve haksızlıktır.

Sözü, bağlamından kopararak ve amacından saptırarak 'yoksullara az yeme önerisi' şekilde çarpıtmanın yakışıksızlığını anlatacak 'büyük ayıp'tan başka kelime bulamadım.

Emine Erdoğan, siyasi polemiklere girmemeye özen gösteriyor 20 yıldan fazladır.

Çevre koruma çalışmalarına, BM tarafından iki kez ödüllendirilen Sıfır Atık Projesi'ni himaye etti, yine BM tarafından yürütülen Gıda İsrafıyla Mücadele Projesi ve medyada çok gündeme gelen Salda Gölü'nün korunmasına destek verdi.

Altay da, çarpıtmanın peşine takılanlar da, dünyada ve Türkiye'de 'çöpe giden gıdalar'a ilişkin haberleri her yıl defalarca okudular, okuyorlar...

Emine Erdoğan'ın da destek verdiği projeler sayesinde, çiftçiden tüketiciye kadar her bileşenin katılımıyla, çocukların gıda konusunda eğitilmesine kadar çok sayıda projenin haberi, bu projelerle tonlarca gıdanın kurtarıldığı, bir yılda 664 milyon TL tasarruf sağlandığı haberleri de medyada yer aldı.

Salda Gölü daha geniş kurallarla korumaya alındı, çevresinde sigara içmek, beyaz kumlara ayakkabıyla basmak, suya girmek yasaklandı.

Siyaset üstü konulardaki bu çabaların, bu kadar ucuz bir siyasete alet edilmesi 'aydın, çağdaş, ilerici ve dahi çevreci' Türkiye muhalefetine özgü!..

İkinci turda Akşener formülü

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın adayı olmak istiyor.

İyi Parti ve SP ise "Cumhur İttifakı'nı çatlatacak bir aday" ile seçime girmek istiyor, HDP'nin ise kendi adayını çıkarmasını öneriyor.

Ayrıca, İyi Parti'de dikkate alınan anketlerde görülen yükseliş, moralleri ve özgüveni de yükseltmiş.

Millet İttifakı adayında belirleyici olmayı daha çok istiyorlar.

Kılıçdaroğlu isminde uzlaşma olmazsa, ilk turda her partinin kendi adayıyla seçime girmesi gündeme gelecek.

İyi Parti, bu durumda seçimin ikinci tura kalmayabileceği görüşünde ve 'şimdilik' tercih etmiyor.

Ancak bu formüle göre bir 'B Planı' da var: "İkinci turda en çok oy alan ikinci aday Kılıçdaroğlu değil, Akşener olabilir."

Bunun için HDP'nin ilk turda aday çıkarmaması veya 'tavşan aday' çıkarması ve Kılıçdaroğlu için kampanya yapması gerekiyor.

<p>Görüntüler İspanya'ya  bağlı Kanarya Adalarından. Cumbre Vieja Yanardağı'nda patlamaların şiddeti

Patlamaların şiddeti artıyor

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün