• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
7 Ağustos 2021 Cumartesi

FETÖ'nün ‘kes-yapıştır' propagandasını sorgulamak

Geçen ay, firari FETÖ'cülerin 15 Temmuz'u karartma adına yaptıkları bir 'propaganda belgeseli'ne "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun röportaj verdiği" haberlerini hatırlayacaksınız.

Oysa gerçek bu değildi.

Kılıçdaroğlu sadece 15 Temmuz'a değil sonrasında FETÖ unsurlarını devletten temizleme sürecine 'darbe', FETÖ'ye değil Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na 'darbeci' dediği için FETÖ için 'kullanışlı' bir figürdü.

Ve daha önce verdiği bir röportajın işe yarar bölümlerini alıp 'kendilerine konuşmuş gibi' sözde belgesellerine monte etmişlerdi.

***

Önceki gün bir dostum uyardı. Meğer videoya bir 'montaj' daha eklemişler.

15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainler hakkında gözaltı kararlarını çıkaran dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'ın bir röportajından bazı cümleleri ayıklayıp almışlar.

Videoda Kodalak'ın FETÖ iddianamesine ilişkin daha önce yaptığı bir açıklamadaki şu sözleri var: "Bizim teknik sıkıntımız var. Birçok kesimi silahlı terör örgütü olduğuna inandıramıyorduk. İddianamemizde de bu argümanımızı destekleyecek çok doyurucu belgeler, bilgiler bulamadık."

Bunu 'itiraf' olarak sundular, üzerine "Bakın, silahlı terör örgütü değilmiş" diye propaganda videoları çektiler.

***

Videonun aslı internette var.

Kodalak'ın sözlerinden FETÖ'cülerin kırptığı bölümleri parantez içine alarak aynen aktarıyorum:

"Bizim teknik sıkıntımız var. Birçok kesimi silahlı terör örgütü olduğuna inandıramıyorduk. (Biz inanıyorduk da kamuoyunu inandıramıyorduk.) İddianamemizde de bu argümanımızı destekleyecek çok doyurucu belgeler, bilgiler bulamadık. (Ne vardı, MİT TIR'ları hadisesi vardı. Bize göre yeterliydi ama kamuoyu bunu yeterli görmüyordu. Bir de örgütün eski mensuplarından, sonradan ayrıldığını söyleyen Kemalettin Özdemir. Önemli bir isim. Onun, çatı iddianamesinde tanık sıfatıyla iddianamesi var. Soruşturma savcısı arkadaşımız ona sormuştu, 'Bu örgütün silahlı unsurları neler' diye. Demiş ki, 'Bu örgütün silahlı özel bir güce ihtiyacı yok ki; zaten emniyet elinde, askeri teşkilat elinde. Bu örgütün silahlı gücü zaten bu.' İddianamede var bu. Ama 15 Temmuz gecesi bu hainler bizim kamuoyunu çok inandıramadığımız silahlı terör örgütü unsurunu kendi kendilerine deşifre ettiler."

***

Demek ki neymiş;

FETÖ'nün silahlı terör örgütü olduğu, silahlı kısmının da emniyet ve ordu içinde bulunduğu, iddianamede varmış. Buna rağmen ikna olmayanlar, 15 Temmuz gecesi örgütün silahlı tarafını görmüş oldular.

FETÖ'cüler Kodalak'ı ilk kez hedef almyor. Çünkü onların darbe girişimine karşı, o ünlü temsili heykeldeki hukukun kılıcını çeken Cumhuriyet'in başsavcısıydı.

***

CHP yönetimine ve seçmenlerine adalet adına bir çağrım var;

Kılıçdaroğlu'nun sözleri montajlandığında ayağa kalkıyorsanız, FETÖ ile mücadele edenlerin sözleri montajlandığında da -en azından- sırf siyaseten işinize geliyor diye bunu kullanmayın.

FETÖ'cülerin her şeyi işine geldiği gibi çarpıtabilen bir alçaklığın mensupları olduklarını, CHP'nin genel başkan başdanışmanlığına kadar adam soktuklarını unutmayın.

Korniş vizyonu, Dilmener vizyonu...

YANDAKİ iki fotoğraf, Türkiye'de iktidar ve muhalefetin bilimsellik, liyakat ve ileri görüşlülük kıyaslaması için yeterlidir.

Soldaki, CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın, koronavirüsün yayıldığı 4 Nisan 2020'de 'bin yataklı sahra hastanesi' diye tanıttığı 'şey'.

Sağdaki de, 9 Nisan'da temeli atılan ve 52 gün sonra 31 Mayıs 2020'de hizmete açılan bin 8 yataklı Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi.

Biri, fuar merkezinin kazınmış zemini üzerine korniş ve perdelerle bölünmüş 8-10 'oda', bir iki hasta yatağı ve burada poz veren CHP'li 'başkan'dan oluşuyor.

Diğeri 75 bin metrekarelik, bin 8 yatak, tam donanımlı 36 yoğun bakım odası, 16 ameliyathane, diyaliz, MR, tomografi, röntgen servisleri, sağlık çalışanları için yaşam alanları ve 500 araçlık otoparka sahip.

***

Bu 'korniş-perde' hastanesinin hizmete (!) açılmasına izin verilmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'hükümetin halkın sağlık hizmeti almasına mani olduğunu' savundu!

Ve aynen şöyle dedi: "Adı üstünde sahra hastanesi. Eleştirenler bunu bir şehir hastanesi gibi düşünüyorlar. Sahra hastanelerinin büyük bir kısmı çadırdır. 'Vay efendim işte burada bir hastane, ameliyathane yok, şu yok, bu yok' vesaire. E siz de gidin ameliyathaneyi yapın o zaman. Yani kalp nakli mi yapacaksınız?"

***

Müslümanların dünya tarihine hiçbir katkısı olmadığı dogmasıyla büyümüş bir nesil, 'sahra hastanesi'ne ve bu 'izahat'a alkış tuttu.

Bu alkışçılara rağmen, Kılıçdaroğlu en azından 'izahat' yapma ihtiyacı hissedecek kadar o 'şey'in farkındaydı.

Ama onun da 'yapın o zaman' dediği ameliyathaneli, şehir hastanesi donanımlı hastane 52 günde yapıldı.

***

Allah kimseyi, liyakat ve yeteneklerini aşan görevlerle sınamasın. Kimseye yeteneksizliğini savunmak zorunda kalacağı kifayetsiz bir kadro ve kifayetsizliği alkışlayan yandaş vermesin.

***

Şimdi bu liyakat ve ileri görüşlülüğe sahip siyaset ve takipçileri, orman yangınları üzerinden 'ileri görüşlülük' eleştirileri yapıyor.

Esasen bunda bir sakınca da yok. Ama yangına önce elinizdeki su şişesiyle koşarsınız, sonra hesap sorarsınız. Söndürmeye gidene mani olmazsınız.

Hele hele, aynı günlerde partinizin iki büyük belediyesinde toplu taşıma araçlarını bile vatandaşlara ittiriyorsanız, "THK uçaklarını tamir ettirelim, biz söndürelim. Olmadı uçak alalım" derseniz, 'önce 100 yıldır yapılan işi doğru sürdürmeyi başarın' derler.

***

İşler iyiye giderken destek vermeyen, kötüye giderken yangını körükleyen bir ideoloji bu.

En doğrusunu, dün AKŞAM'da manşet yaptığımız 93 yaşındaki Hüseyin dede söyledi:

"Evimiz yandı ama devletimiz her şeyimizi verir. Devletimize, bize huzur lazım."

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor