• $8,8405
  • €10,3561
  • 497.046
  • 1389.84
6 Ağustos 2021 Cuma

Bkz: Bilgi saklayarak okuyucuyu yanıltmak

Bir gazeteci ve gazete yöneticisi olarak gazetecilerle, yazarlarla polemiğe girmek, başka gazeteleri eleştirmek adetim değildir.

Çok çok, isim vermeden değindiğim olur.

Ama şu 'ehliyet-liyakat' konusunun o kadar cılkı çıktı ki...

Muhalefet partisi CHP'nin dümen suyuna girilerek bu haberlerin yapılmasına takılmadım.

Yandaş yandaşlığını yapacak.

Ama okuyucuyu yönlendirmek için 'bilgi gizlemek' kabul edilemez.

***

Sözcü gazetesi, dün 'Ormanların başında ormancı yok!' başlığıyla çıktı.

'Ormandan anlamadıkları için ormanlar cayır cayır yanıyor' başlıklı kutunun içinde de bakan ve yardımcıları şöyle tanıtıldı:

Bakan Pakdemirli: Yüksek lisansını işletme alanında yapan Pakdemirli, 'doktorasını iktisat olarak yaptı.' (Tırnak içi cümle gazete editörüne ait.)

Bakan Yardımcısı Hadi Tunç: Ziraatçı, yem fabrikasında çalıştı.

Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı: Mühendis, DSİ Genel Müdürü, sulama mühendisi.

Bakan Yardımcısı Ayşe Işıkgece: Çeşitli şirketlerde satın alma müdürlüğü yaptı.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin: Avukat. Ekonomi bakan yardımcısıydı, şimdi ormancı oldu.

***

Gazete, okurlarından;

Pakdemirli'nin, bakanlık görevine kadar gıda, tarım, hayvancılık ve teknoloji şirketleri kurup yönettiği, bu şirketler arasında uluslararası gıda şirketleri ve Türkiye'nin en büyük 500 şirketinden birinin bulunduğunu gizledi.

Tunç'un ziraat yüksek mühendisliğini 'ziraatçi' diyerek, yem fabrikaları genel müdürlüğünü 'yem fabrikalarında çalıştı' diyerek 'küçültmeye' çalıştı; bugün CHP'li İBB yönetiminde 'büyük kariyer' sayılan Halk Ekmek Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarlığı'nı gizledi.

Özkaldı'nın sulama mühendisliği alanında ABD'de yüksek lisans yaptığını, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarlığı, İstanbul'un suyunu sağlayan Melen Projesi, GAP, KOP, DAP, DOKAP, KKTC'ye su temin projelerinde görev aldığını, Dünya Su Konseyi (WWC) ve Uluslararası Sulama Drenaj Komisyonu (ICID) üyesi, Uluslararası Büyük Barajlar Komisyonu Türkiye Birimi Başkanı olduğunu da gizledi.

Işıkgece'nin Hacettepe İktisat mezunu olduğunu, Avrupa'nın en büyük perakende zincirlerinden CarrefourSA'da tepe yöneticiliği, TİGEM Genel Müdürlüğü yaptığını, tohum geliştirme ve coğrafi işaretli ürünler başta olmak üzere tarımsal projeleri yürüttüğünü de...

Metin'in yöneticiliği ve ticaret bakan yardımcılığı deneyimlerine değinmedi.

***

Bakanlık ve bakan yardımcılıkları siyasi kadrolardır.

Mesleki ihtisaslarının (uzmanlık) yanında, yönetici özellikleri ve siyasi ilişkileri de yürütmek üzere atanırlar.

Yani esas olan ilgili birimlerdeki uzmanlıktır.

Mevzubahis orman olduğuna göre, bu 'yönetici ekibin' altında görev yapan Orman Genel Müdürlüğü ekibine 'de' bakmak gerekir.

Genel Müdür Bekir Karacabey, 1973 doğumlu, yani daha 48 yaşında. Orman mühendisi. 34 yılı ormancılık teşkilatında geçmiş, Türkiye'nin hemen her yerinde görev yapmış, genel müdürlüğe atanmış.

Yardımcıları Şahin Aybal, Hayati Özgür, Mehmet Çelik, Mustafa Özkaya orman mühendisi. Tüm mesleki kariyerleri Türkiye ormanlarında geçmiş.

Ama gazetenin okurları haberde bu bilgiye de erişemediler.

***

Gazete, bakan ve yardımcılarının 'ehliyet ve liyakatlerini' -şaşırtıcı olmayan bir şekilde- bir CHP milletvekiline 'kritik' ettirmiş. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, "Devlette liyakat önemli. Tarım Orman Bakanlığı'nın üst düzey yöneticileri, ne tarım ne de ormancılık konusunda ihtisas sahibi değiller" demiş.

Ben özgeçmişlerini okudum, yukarıda yazdım.

Yavuzyılmaz okumamış, konuşmuş.

Onun özgeçmişini de okudum.

Yıldız Teknik mezunu elektrik mühendisi. Biyografisinde Cezayir, Libya ve Gürcistan'da 'mesleki tecrübeler edindiği', enerji şirketi olduğu yazıyor.

***

Aynı gazetenin 3 Eylül 2019 tarihli bir haberi, 'liyakat' konusuna bakışın atayana göre değiştiğinin örneği.

CHP'nin İBB yönetimine gelmesinin ardından yapılan atamaları konu alan haberin başlığı şöyle: "İBB'nin yeni İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak oldu. Albayrak yerel seçimlerde CHP'nin Bayrampaşa Belediye Başkanı adayıydı."

Albayrak'ın liyakat alanları haberde şöyle sıralanmış: Emekli albay, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, yabancı dil eğitimi uzmanı.

Haberde görevden alınan İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan'ın adı ve özgeçmişi yok.

Bir 'liyakat kıyaslaması' da yok.

Zira Ali Karahan, İTÜ Makine Mühendisliği mezunu, otomotiv ve ağır iş makineleri sektörlerinde yönetici ve girişimcilik yapmış. Kariyerinde 1996'dan itibaren 23 yıl İstanbul itfaiyesinde mühendis, teknik müdür ve daire başkanlığı ile 3 dönem Tüm İtfaiyeciler Birliği Genel Başkanlığı var.

Ama Sözcü okurları, liyakatsizlerin görevden alındığını, yerlerine liyakatlilerin atandığını sanıyor!

***

Bir de önerim var.

Lütfen örneğin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın sitesine girin, tepedeki 'siyasi kadro'nun özgeçmişine bakın.

Bakan: Mustafa Varank: ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, ABD Indiana Üniversitesi Bilgisayar (yüksek lisans), Florida State Üniversitesi'nde uzman, Indiana Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü'nde ise araştırmacı ve sistem yöneticisi.

Bakan Yardımcıları: Hasan Büyükdede: İTÜ Makine ve Uçak Yüksek Mühendisliği, ileri teknolojiye dayalı sanayi şirketleri kurucusu, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanvekili, Teknopark İstanbul kurucusu.

Dr. Çetin Ali Dönmez: Boğaziçi Endüstri Mühendisliği (doktora), sermaye piyasası ve girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi uzmanı, Borsa İstanbul, Takasbank (yöneticilik), Risk Yönetim Müdürlüğü kurucu başkanı, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (genel müdür).

M. Fatih Kacır: Boğaziçi Endüstri Mühendisliği (onur derecesi), simülasyon yazılım ve donanımları alanında girişimcilik, yöneticilik. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Başkanı. Teknofest kurucularından. TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi.

***

Ehliyet ve liyakat konusunda 'not verme' makamından konuşanları, 'itibarsızlaştırmaya' çalıştıkları kişilerin özgeçmişleriyle kıyaslamak en iyisi.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Karahantepe'deki insan betimlemeleri ve 3 boyutlu heykeller tarihe ışık tutacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Eylül 2021)

Koronavirüs kadar tehlikeli! Bu sorun erken ölüme sebebiyet veriyor!