• $28,9189
  • €31,547
  • 1895.71
  • 7948.6
1 Ağustos 2023 Salı

Putin savaşı Afrika'ya mı taşıyacak?

Ukrayna lideri Zelenski, kapı kapı dolaştığı Batı başkentlerinde itibar görmese de, Moskova'ya saldırı düzenleyebilecek silahlara sahip oldu. Rusya'yla aracılar vasıtasıyla uzaktan savaşan ABD için önemsiz görülebilecek silahlar, Putin'i tahrik ederek Ukrayna'nın daha da yıpranmasını sağlayacak nitelikte.

Koca bir ülkenin yok edilmesi, milyonlarca insanın mülteci durumuna düşmesi elbette Batı'nın umurunda değil. Bunu gerçekten önemsemiş olsalardı Ukrayna'yı 10 yıl önce NATO'ya alırlardı. Sonuçta Kırım'ın ilhakı Ukrayna'nın bir bütün olarak işgal edileceğinin en açık göstergesiydi.

İki yıldır tüm şiddetiyle devam eden savaş korkulduğu gibi Avrupa içlerine yayılmasa da, daha savunmasız ülkelerde giderek etkisini gösteriyor. Ne işgal edileceğine kesin gözüyle bakılan Moldova, ne Finlandiya ne de İsveç'te silahlar konuştu. Fakat Afrika ABD ve Rusya'nın hesaplaşacağı yeni coğrafya olabilir. Sonuçta Afrikalılar her iki ülke için de, beyaz tenli mavi gözlü insanlar kadar değerli değil.

Tahıl anlaşmasından çekilerek Batı'da gıda fiyatlarını bir silah gibi kullanmaya çalışan Putin, Afrika'nın bu durumdan etkilenmeyeceğini taahhüt ediyor. Böylece Batılı insan hakları örgütlerinin ellerindeki en önemli kozu da almış olacak. Afrika kıtasıyla kurduğu ilişkileri ise giderek artırıyor.

St. Petersburg'da düzenlenen Afrika-Rusya Zirvesi'nde konuşan Putin, ülkesinin Sovyetler döneminden bu yana Afrika'daki bağımsızlık savaşlarına destek verdiğini hatırlatarak bundan sonra da Batı'ya karşı Afrika uluslarını destekleyeceğini söylüyor. Rusya'daki zirveye 17'si devlet başkanı olmak üzere 49 Afrika ülkesinden temsilci katıldı. Zirvenin sonuç bildirisinde daha dengeli ve çok kutuplu bir dünya düzenin kurulması çağrısı yapıldı. Bildiride kullanılan dil, Afrika ülkelerinin Batı'nın tasallutu karşısında Rusya'nın varlığını bir denge unsuru olarak algıladıklarını gösteriyor.

Zaten Rusya'nın silah ihracatının üçte biri Afrika'ya yapılıyor. 25 Afrika ülkesiyle Rusya arasında doğrudan askeri işbirliği anlaşmaları var. Mali'den Orta Afrika Cumhuriyeti'ne kadar pek çok ülkede ya doğrudan Rus askeri ya da Wagner gibi paralı askerler var. Wagner Sudan, Mozambik, Uganda, Tanzanya gibi Afrika'nın 20'den fazla ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Afrika'da artık normal bir hadise gibi algılanan askeri darbelerde ABD ve Fransa'dan sonra Rusya'nın da etkili bir ülke olduğu çok açık. Fransa ve Rusya'nın çıkar çatışması karşılıklı meydan okumalarla sürüyor.

Rusya 20 milyar dolar borcunu sildiği Afrika ülkelerini iddia ettiği gibi güçlü bir müttefik mi, yoksa Batı'yla hesaplaşmasının yeni ve Avrupalıların ölmediği bir savaşın cephesi olarak mı görüyor?

Öyle görünüyor ki, Avrupalı beyazların aralarındaki kavgada can verenler yine kara derililer olacak.

<p>İsrail ve Filistin arasında 24 Kasım'da varılan esir takası anlaşması kapsamında dün serbest bıra

'Yakılmakla, tecavüzle tehdit edildim”... İşgalci İsrail'den rehinelere insanlık dışı zulüm

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek