• $28,9133
  • €31,2632
  • 1878.28
  • 8057.42
1 Temmuz 2023 Cumartesi

Kur'an yakanların hedefi yeni bir Kristal Gece

Kur'an-ı Kerim'e yönelik çirkin saldırılar bugüne kadar Geert Wilders ya da Rasmus Paludan gibi Avrupalı politikacıların mülteci karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı üzerinden büyüttükleri bir motivasyona dayanıyordu. Batı'da bugün hiç de az sayılmayacak bir kitle desteğine sahip bu nefret siyasetinin, şüphesiz II. Dünya Savaşı'nda yıkılan Avrupa'nın kalkınması için insan gücüne ihtiyaç duyduğu bir dönemde gelişmesi mümkün değildi.

Batı tarih boyunca hep aynı gerekçeyle ötekileştirdiği halklara karşı saldırdı: Zenginleşmesinin önünde engel olarak görmek. Haçlı Seferleri Doğu'nun zenginliklerini elde etmek için yapılmıştı. Fakat bu öylesi büyük bir barbarlığı harekete geçirmişti ki, kendilerini Anadolu'ya davet eden Bizans dahi bu açgözlü vahşetten kurtulamamış ve yağmaya uğramıştı. Doğu Romalı Hristiyanların, Haçlı bayrağı altında toplanan Batı Romalı Hristiyanlardan gördüğü zulüm unutulacak gibi değildi.

1938'de Alman Nasyonal Sosyalistleri zenginliklerini çaldıklarını iddia ettikleri Yahudilere karşı başlattıkları katliamı Kristal Gece olarak tanımlamışlardı. O gece başlayan yağma ve saldırı aslında hem İsrail gibi bir felaketin kurulmasını sağlayacak hem de Amerikan çağının kapısını açacaktı.

İşte bu yüzden İsveç, Danimarka ve Hollanda başta olmak üzere Batı'da yaşanan kışkırtmaların altında bir Hristiyan fanatizmi aramak yanlıştır. Zaten Wilders gibi marjinal ırkçıların ortak özelliği tüm dinlerden nefret etmeleridir.

İsveç'te son yaşanan saldırganlıkta ise çatışmalardan beslenen bu lobinin daha başka bir hesabı devreye soktuğu görülüyor. Kur'an'ı tekmeleyen kişi Irak asıllı bir Süryani çıktı. Doğal olarak İslam dünyasındaki en şiddetli tepkiler de Irak'tan geldi. İsveç Büyükelçiliği işgal edildi. Bağdat yönetimi bu kişinin Irak'a iadesini talep etti. Irak'ın işgal edilmesinden bu yana ülkedeki Hristiyan azınlıklar daima Batılılar için "öncelikli gündem" maddesi oldu.

İşgal ve katliamları sebebiyle Irak'ta 6 milyon kişinin mülteci durumuna düşmesi, 2 milyona yakın insanın hayatını kaybetmesi hiç gündem olmadı. Fakat Yezidiler ve Süryanilerin Müslümanlara karşı korunması işgalcilerin ülkedeki varlıklarının meşruluğu için önemli bir argüman olarak görüldü.

Suriye'de dahi 1 milyon insan Esat rejimi tarafından katledildiğinde susan Batı'nın az sayıda Ermeni'nin yaşadığı Keseb'in kontrolünün rejimden muhaliflere geçmesi üzerine nasıl bir uluslararası kampanya yaptığı henüz hafızalarımızda.

Çatışma lobisi Kur'an'a saygısızlığa karşı başlayan öfkeyi, İslam dünyasındaki azınlıklara karşı yöneltebilirse önemli bir amacına ulaşmış olacak. Provokatör olarak Avrupa'da hemen ilticası onaylanan Iraklı bir Hristiyan'ın seçilmesi boşuna değil. Irak, Suriye ve Lübnan'da Süryani ve Ermeni azınlığa karşı oluşabilecek bir nefret dalgası kısa sürede tüm bölgeye yayılabilir.

Çünkü bu potansiyel bölgemizde mevcut. Türkiye'de Ak Parti iktidarı gayrimüslim azınlığa karşı oluşabilecek kışkırtmaları önlemede kilit rol üstlendi. Mısır'da Müslüman Kardeşler'in darbeyle devrilmesi sonrası Kıpti azınlığa yönelik saldırılar ise ülkede büyük bir iç çatışma zeminini hazırladı. Arkasına halkın desteğini alan ve Batılıların çıkarlarıyla çatışan yönetimlerde azınlıklara yönelik saldırıların durması son derece anlamlı.

Irkçı ve yabancı düşmanı yaklaşımların ise temelde Batılıların hedeflerine uygun faaliyet yürüttükleri çok açık. Ülkemizde Türkçü, Arap dünyasında Arapçı maskesi kullanan bu çevrelerin gerçekte ne Türklükle ne de Araplıkla bir ilişkisi var. Fakat Batılı efendilerinin çıkarları için topraklarımızda bir iç savaş çıkartmak konusunda önlerine konan yüzlerce senaryo var.

<p>İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ülke genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mengene-2 Operasyonu'n

Bakan Yerlikaya duyurdu! Ülke genelinde eş zamanlı operasyon

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı