• $33,0972
  • €36,2404
  • 2629.79
  • 11093.2
4 Temmuz 2023 Salı

Havai fişekler altında Paris

Oysa aşkın başkentiydi, değil mi? Hiç yakışıyor mu Avrupa'nın incisine bu denli çaresiz görünmek? Yangınlar, harap olmuş caddeler, yıkılmış dükkânlar Ortadoğu bataklığında görülebilirdi.

Üzerine bombalar yağdığında Bağdat'ın Peter Arnett havai fişek gösterisine benzetmeliydi CNN ekranlarında. Paris bu yakıştırmayı hak etmiyor, Marsilya'ya kadar havai fişekler gökyüzünü aydınlatsa da.

Sömürgecileri, işbirlikçileri, ırkçıları, mezhepçi bağnazlarıyla ele ele verip yok ettikleri Suriye, Irak ve Afganistan'a ve muhacirlerine düşman kesilip, mavi gözlü Ukraynalılara kollarını açanlar Paris'e ağıtlar yakıp, Bağdat'a burun bükecekler elbette.

Baştan söyleyeyim: Ne Magribli çocuklar güzellemesi yapanlar tarafındayım, ne de beter olsuncular.

Bir haftaya kalmaz durulur bu su. Afrika kökenli Fransızlar haksız oldukları için değil. Setif ve Guelma'da bir günde 45 bin Cezayirliyi gözünü kırpmadan öldürüp, hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eden Fransız demokrasisi çok güçlü olduğu için söylüyorum bunları. Akılalmaz yasalar çıkartır, ağzını açanı Saint Germain Bulvarı'nda kaldırımlara serer, Louvre'da sergilediği mumyalara döndürür de kimse gıkını çıkaramaz.

Yalnız Geert Wilders'in Türkiye şubesi Paris yangınını gösterip "Bunca mülteci varken birkaç yıla kalmaz biz de Fransa gibi oluruz" demiyor mu, bunca cehalete gülmek bile ar geliyor.

Fransa'da Afrika'nın en az 17 ülkesinden gelen 3,5 milyon insan yaşıyor. Hiçbirisi mülteci değil. Çünkü Paris'i ateşe veren bu çocukların dedelerini o özgürlüklerin kıblesi Fransa işgal ettiği yerlerden köle olarak getirip Almanlara karşı savaştırdı. Hayatta kalmayı başaranları da, yıkılan Avrupa'yı inşa etsinler diye vatandaşlık verip bedavaya çalıştırdı.

Onların durumu ABD'deki Afrikalılara benziyor. Bugün sayıları 45 milyonu bulan Afroamerikalıların büyük çoğunluğu 19. yüzyılda kıtaya köleleştirilerek getirilmişti. ABD bu insanların döktükleri ter ve kan üzerine kuruldu.

Kısacası ülkemizdeki Suriye ve Iraklı savaş muhacirleriyle uzak yakın hiçbir benzerlikleri yok. Onlar bizim bir asır önceki vatandaşlarımız, akrabalarımız. Onlar bizim asla kölemiz olmadılar. Doğal olarak ne insanımıza ne de tarihimize karşı bir husumet duyabilirler. İnsan kendisinin de en az 400 yıl parçası olduğu bir geçmişe nasıl düşmanlık edebilir?

Yani ülkemizdeki çakma Wildersler boşuna sahilleri dolaşıp kışkırtma peşinde koşmasınlar. Elleri daima boş kalacak.

<p> Çok imza atınca da polis memurlarına 'Komiserim sanki para çekecekmişim gibi' deyip espri yapan

Aksaray'da Alkollü Sürücü Polisi Şaşırttı: Ceza Yerken Kahkaha Attı!

Germir Bağları'nın 150 yıllık konağı! Bağ müzesine dönüştürülüyor

Resmi dili Türkçe olan ülkeler hangileri? İşte merak edilen liste

Ünü il sınırlarını aştı! Kavurucu sıcakta hasadına başlan