• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
10 Ekim 2023 Salı

Filistin'in artık bir ordusu var

Gazze'deki HAMAS yönetiminin İsrail'e karşı başlattığı sürpriz saldırı, bugüne kadar görmediğimiz büyüklük ve profesyonelliğe sahip. Filistinlilerin aylar süren hazırlığının MOSSAD tarafından haber alınamamış olması, çok sayıda komplo teorisini de beraberinde getirdi.

Kimileri İsrail yönetiminin Gazze'yi işgal etmek için operasyona göz yumduğunu, kimileri ise ABD'nin İran'a savaş açmak için bu olayı tezgâhladığını bile söyledi. Filistin mücadelesiyle ilgili tüm bilgileri İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanıp Batılı ajanslar eliyle servis edilen haberlerden ibaret olanlar için bu kadar analiz bile önemli sayılır.

İsrail 300 milyonluk Arap dünyasının ortasında kurduğu bu küçücük toprak parçası üzerindeki varlığını iki şeye borçlu: Etrafa yaydığı korku ve çeşitli medya araçlarıyla sürekli olarak beslediği yenilmez ordu imajı.

İsrail, Filistinli sivillere, yerleşim yerlerine, camilere, kamu binalarına karşı düzenlediği periyodik saldırılarla korku iklimini sürekli canlı tuttu. Ordusunun güçlü olduğu şeklindeki algıyı besleyecek malzeme ise yeterince var. Arap orduları son 60 yılda iki defa İsrail'le savaştılar ve ikisinde de mağlup oldular. Mısır, Ürdün ve Suriye, tüm Arap ülkelerinin silah ve asker desteğiyle girdiği 1967'deki savaşta İsrail karşısında 6 günde yenildi; elbette ABD'nin desteğiyle. 1973'te Mısır ve Suriye'nin başlattığı taarruz da 20 gün içinde mağlubiyetle sonuçlandı. İsrail ağır kayıplar verse de varlığını korumayı başardı. Arap dünyası bu yenilgilerin utancını üzerinden hiç atamadı ve bu durum travmaya dönüştü.

Ta ki geçtiğimiz cumartesi günü HAMAS direnişçileri gökten süzülerek, karadan tel örgüleri yıkıp geçerek işgal altındaki topraklarına dönüp, aralarında generallerin de olduğu yüzlerce İsrailliyi esir alana dek. Filistinliler Gazze'yi çeviren beton blokları yıkıp geçtiklerinde direnişçiydiler, geriye döndüklerinde ise artık bir ordu.

Filistinliler 24 saat içerisinde yüz binlerce Arap askerinin başaramadığı şeyi yaptı. Korku duvarını yıktı. İsrail askerlerini zillet içerisinde yerlerde sürükleyerek esir aldılar. İsrail'in milyarlarca dolar harcayarak, gazeteciler, yorumcular, sanatçılar, siyasetçiler satın alarak yaptığı yatırım birkaç saat içerisinde çöktü.

Bundan sonra Gazze'ye yoğun bir kara saldırısı olabilir. Hatta bütünüyle işgal de edilebilir. Zaten açık bir hapishaneye benzeyen 2 milyonluk şehrin kaderi, hiç durmadan Esed-Rusya-İran üçlüsü tarafından 12 yıldır vurulan 4 milyonluk İdlib'e de benzeyebilir. Fakat İsrail yıkılan imajını bir daha asla düzeltemez. Girmeyi hedeflediği Gazze'den de ağır darbeler almadan, paramparça olmadan çıkamaz.

Peki, Arap orduları bunca büyüklüğüne rağmen nasıl başaramadı da, HAMAS yaklaşık 1000 askeriyle bunu başardı? Bunu Arap devletlerinin içerdeki zaaflarında aramak gerek. İsrail ajanı Eli Cohen'in Suriye Savunma Bakanı'nın danışmanlığına kadar yükselmesini ve savaş öncesinde Suriye'nin tüm savunma planlarını İsrail'e ulaştırmasını sağlayan zafiyeti, Arap rejimlerinin kendi halklarına karşı gaddar, düşmana karşı ise "satın alınabilir" olmalarında aramak gerek.

HAMAS bu operasyonuyla Arap ülkelerinin İsrail'le yakınlaşma girişimlerini zedeledi. Gazze'de akacak her kan bu ilişkileri biraz daha zora sokacaktır. Böylece Filistin tarafı kendisinin muhatap alınmadığı hiçbir girişimin Arap sokağında başarıya ulaşamayacağını gösterdi. Yani bu operasyon Filistin cephesinde hem askeri hem de siyasi açıdan başarıya ulaşmış durumda.

Bazıları bundan sonra Gazze ve Filistin Devleti diye bir şey kalmayacağını yazıp konuşuyor. Zaten yoktu. Fakat bundan sonra artık olabilir.

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!