• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
15 Ağustos 2023 Salı

Dertleri ne zaman tiyatro oldu ki?

Türkiye'de orta oyunu ve tuluat gibi köklü geçmişi bir kenara koysak bile modern anlamda ilk tiyatronun kurulmasının üzerinden tam 164 yıl geçti. Dünya çapında sahneye konulan kaç Türk eseri vardır? Hadi bunu geçelim, ülkemizde kaç Türk yazarın eseri sahnelerimizde yer bulmuştur? Devlet Tiyatrolarımızın repertuarına bakın, ne dediğimi anlarsınız.

Dizi oyuncusu ve tiyatro sanatçısı Tamer Karadağlı'nın Devlet Tiyatroları'nın başına getirilmesinden sonra kopan vaveylaya bakınca Türk Tiyatrosu'nun üzerine benzin döküldüğünü sanırsınız. Neymiş: "Yetkin değilmiş". O kadar önemli tiyatrocu varken, nasıl olur da 30 yıllık bir oyuncu bu makama getirilirmiş. Kaç yıllık sanatçı sizi tatmin ederdi?

Mesela 85'indeki Genco Erkal nasıl olurdu? Müthiş olurdu, değil mi? Yaşının verdiği söz söyleme konforuna sığınıp, ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanına hakaret etmeyi sanat maskesiyle yapan birisi için böylesi bir taltif güzel olmaz mıydı? Solcu aydınlarımız bayram ederdi. Elbette kimse tüm hayatı boyunca "sol, emek, sınıf çatışması" üzerine konuşup ödülünü ise ülkenin en büyük sermayedarından alan birisini tuhaf karşılamazdı. Türk tipi solculuk böyle bir şey zaten.

Siz ömrünüzde kaç Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü'nün ismini duydunuz? Mesela şimdiye kadar görev yapan müdür tiyatro sanatçısı ve rejisör Mustafa Kurt'tu. Ondan önce 4 yıl görev yapan Nejat Birecik'ti. Hani Tamer Karadağlı'nın başrolünü oynadığı Çocuklar Duymasın'da "Psikolog Sinan" rolünü oynayan dizi oyuncusu.

Ünlü oyuncumuz Avni Dilligil'in oğlu Rahmi Dilligil de uzun bir süre bu görevde bulundu. Kendisini pek çok televizyon dizisinde oynadığı rollerden hatırlıyoruz. Burada konuyla alakası olmayan bir parantez açalım: Avni Bey Filistin'de, kardeşi Aliye Rona, Suriye'de ayaklanmanın başladığı Dera'da doğmuştu. Zihinsel gelişimini tamamlayamamış ırkçılarımız duymasın, Hulusi Kentmen ve Nejat Uygur gibi üstatları yetiştiren Avni Bey'i ve sinemamızın güçlü ismi Aliye Rona'yı bile öteki kategorisine koyarlardı.

Neyse biz konumuza dönelim. Bu isimlerin tiyatrolarımızı yıllarca yönettiğini kamuoyu bilmezken, Tamer Karadağlı ismi neden bu kadar fazla gündem oldu? Cevabı çok açık değil mi?

Gezi eylemlerine dahi katılmış olmasına rağmen sürüyle hareket etmedi. Türk Ordusu Afrin'de PKK'ya harekât düzenlediğinde "hendeklerdeki teröristlere can suyu vermek için bildiri yazan sanatçı-akademisyen tayfasına" kulaklarını kapatıp soluğu Mehmetçik'in yanında aldı. Yetmedi. Azerbaycan Ordusu Karabağ'daki Ermeni işgalini sonlandırdığında "savaşmak için gönüllü olmaya hazır" olduğunu söyledi. Hatta büyük sanatsal faaliyetlerden "Kılıçdaroğlu'na destek videosu" dahi yayınlamadı. Bunca eylem aforoz edilmek için yeterli değil mi?

İşin bir de küstahlık boyutu var. Bazıları çalar saat gibi hükümet destekçilerine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden Darbukacı Baryam'ın, hatta Erdoğan'ı Menderes'in akıbetiyle tehdit eden Metin Akpınar'ın neden atanmadığını soruyor. Pes yani.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!