• $31,1238
  • €33,809
  • 2033.43
  • 9357.65
26 Aralık 2023 Salı

CHP bölücülüğe ne zaman teslim oldu?

Yüreğimizi dağlayan şehit haberlerinden sonra TBMM'de grubu bulunan partilerin hazırladığı PKK terörünü kınayan bildiriye CHP'nin imza atmaması büyük infial oluşturdu. Özgür Özel kendi memleketi Manisa'dan halkın öfkeli protestosu nedeniyle apar topar ayrılmak zorunda kaldı.

CHP'nin yaptığı açıklama ise olayın sadece bir imzayla sınırlı olmadığını ortaya koyuyor. Özel'e göre ne PKK'nın sözcüsü DEM'in ne de CHP'nin terör karşısında iktidarla ortak bir duruş sergileme zorunluluğu var.

CHP Irak ve Suriye'de Mehmetçiğin teröre karşı operasyon yapmasına izin veren tezkere oylamasında da kardeş partisiyle birlikte hayır oyu vermişti. Yani partinin bu duruşu Özel ile birlikte başlamadı. Üstelik yeni de değil. Bölücülükle ilişki tarihi çok eskilere dayanıyor. Hatta PKK'nın kurulduğu yıllara.

Örgüt Suriye'deki Esat rejiminin desteğiyle 1981'de Bekaa Vadisi'nde yaptığı ilk kongresinde alınan kararla ilk terör eylemini 1984'te Eruh ve Şemdinli'de gerçekleştirdi. PKK'nın Türkiye'deki ilk siyasi yapılanması olan HEP'in kurulmasından 6 yıl önce. Fakat Halkın Emek Partisi (HEP) bir anda ortaya çıkmamıştı.

Partinin kurucuları CHP'nin öncülü olan SHP listelerinden 1987'de seçilerek TBMM'ye girmişlerdi. Aralarında Kenan Sönmez, Ahmet Türk, Mahmut Alınak ve Adnan Ekmen'in de bulunduğu 7 SHP'li vekil, Türkiye terör eylemleriyle kana bulandığı sırada Paris'te "Kürt Ulusal Kimliği" başlığıyla toplantı düzenliyor ve terörün siyasi ayağını inşa ediyordu. Türkiye'de büyük tepkiyle karşılanan bu toplantı üzerine milletvekilleri SHP'den ihraç edildi.

Fakat partideki kavga daha da büyüdü. Abdullah Baştürk, Fehmi Işıklar, Arif Sağ, Kemal Anadol ve Aydın Güven Gürkan gibi partinin önde gelen 11 ismi ihraç kararını protesto ederek istifa etti ve bu kişilerin büyük bir kısmının öncülüğünde DEM'in atası olan HEP kuruldu.

Fakat SHP'nin içinden çıkan HEP, 1991 seçimlerinde yüzde 10'luk barajı aşamayacağını görünce yine baba ocağı olan SHP'nin listelerinden TBMM'ye girdi. Bu birlikteliği Fikri Sağlar ile Ahmet Türk sağlamıştı.

Görüldüğü gibi Leyla Zana, Fehmi Işıklar, Sırrı Sakık ve Remzi Kartal gibi isimler sayesinde örgütün Meclis'te temsil edilmesi her ne kadar HEP ile başlatılsa da, gerçekte bu figürler CHP'nin kendilerine açtığı alan sayesinde var oldular. Bu kişiler Meclis'te görev yapmadıkları dönemlerde ise örgütün Avrupa ya da Kandil'deki merkezlerinde işbaşı yaptılar. Mesela bugün "en çok aranan teröristler listesinde" kırmızı kategoriyle en üst sırada olan Remzi Kartal da SHP'den vekil seçilmişti.

Bugün, PKK medyasına demeçler veren Özgür Özel, Demirtaş'a özgürlük isteyen eş başkan İmamoğlu ya da HDP ile gizli sözleşme yapan Kılıçdaroğlu üzerinden CHP ile bölücülük ilişkisini anlamaya çalışmak gerçeği tam olarak kavramamıza engel olur. Bu ilişkinin tarihi çok eski ve köklüdür. Tıpkı "karşısındaki gücün" birlikteliğinin köklü olması gibi.

1991 seçimlerinde bölücüler nasıl CHP'nin öncülüyle güçbirliği yaptılarsa, o tarihte Refah Partisi ile MÇP de ittifak kurarak seçimlere tek listeyle girmeye karar vermişti. Yani CHP-DEM arasındaki işbirliğinin tarihi ne kadar eskiye dayanıyorsa, AK Parti ile MHP arasındaki ittifakın temelleri de o kadar köklü.

Kimilerine göre bu cepheleşme "kutuplaşma" olarak tanımlanarak yeriliyor. Oysa bu iki kutup 1919'dan beri var: Kimisi Sakarya'da, kimileri de Koçgiri'de.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!

Atık lastikler geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Türkiye büyüklüğünde buz eridi! Antarktika'daki Türk Bilim İnsanlarından yeni rapor