• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
29 Haziran 2024 Cumartesi

Amerika'nın planı yine duvara tosladı

Herkesin dilinde bozuk plak gibi tekrarlanan o efsane bir kez daha çöktü. Güya ABD gibi büyük küresel güçler yüz yıllık planlar yapar ve tüm dünya bu kusursuz planlar etrafında şekillenir. Oysa ABD uzun bir süredir hangi ülkeye karıştırmak için elini uzatsa hezimete uğruyor. Bunun son örneği ismini Amerika kıtasında sömürgeciliğe karşı başkaldırının sembol ismi Bolivar'dan alan Bolivya oldu. ABD destekli darbe teşebbüsü, halkın meydanlara çıkmasıyla yıkıldı.

ABD gibi emperyal ülkeleri gözlerinde çok büyütenlerin görmezden geldikleri bir hakikat var: Halkların iradesi. Bu irade kimi zaman 20 yıl sürse de Afganistan'da olduğu gibi işgalciyi topraklarından atmayı başarıyor. Kimi zaman Venezuela örneğinde olduğu gibi, tüm Batı'yı ardına katıp darbeye kalkışsa da Guaido gibi işbirlikçileri bozguna uğratıyor.

Bolivya'daki darbe teşebbüsüne karşı Devlet Başkanı Luis Arce ve eski lider Evo Morales'in halkı sokaklara çağırması üzerine binlerce kişi tankları püskürtmeyi başardı. Kurulduğundan bugüne 180'den fazla darbeyle muhatap olan Bolivya'da halkın bu kez meydanlara çıkması, 15 Temmuz Direnişi'nin dünya çapında estirdiği etkiyle ilişkilendiriliyor. Çok da haksız bir değerlendirme değil şüphesiz.

Darbeye ilk tepkinin Türkiye'den gelmesi de dünyanın artık ABD'nin istediği bir kulvarda devam etmeyeceğinin açık göstergesi. Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik'in "Bolivya'da seçilmiş hükümetin ve Bolivya halkının demokratik iradesinin yanındayız" sözleri büyük bir paylaşım savaşının eşiğindeki dünyada Türkiye'nin nerede konumlandığını gösteriyor.

Darbeye karşı Türkiye ile birlikte sesini yükselten ülkelerin Amerika kıtasındaki Meksika, Venezuela ve Brezilya gibi önemli ülkeler olması da manidar. Çünkü bu ülkeler de ABD'nin tüm çabalarına karşı iradelerini teslim etmediler, direndiler.

Bolivya'da 13 yıl süren Morales iktidarında ülkede doğalgaz ve petrol millileştirilmiş, Batılı şirketler kovulmuş, hazine dört kat büyümüştü. Fakirlik yüzde 65'ten yüzde 30'a düşürülmüş, eğitimde seferberlik başlatılmıştı. Bu duruma ABD'nin tahammül etmesi mümkün mü?

Bu yüzden asla boş durmadı. İktidar karşıtı gösterileri destekledi, yargı üyelerine baskı yaptı, medyada Bolivya karşıtı haberler yaptırdı. Sonunda ABD, Bolivya'nın efsane lideri Morales'i bir seçim oyunuyla indirmeyi başarsa da, bir yıl sonunda yapılan seçimlerde Morales'in partisinden Arce yüzde 55 ile yine iktidara gelmeyi başardı.

ABD seçimler yoluyla Bolivya'daki iktidarı değiştirmenin mümkün olmadığını anlayınca da darbeye teşebbüs etti. Görüldüğü gibi planı hiç değişmiyor. Öyle iddia edildiği gibi en ince ayrıntısına karşı düşünülmüş ve yüz yıllık da değil.

Türkiye darbecilere karşı direnişte nasıl dünyaya ilham vermeye başladıysa, darbecilere de ilham veriyor olmalı. Çünkü halkın öfkesinden kurtulmayı başaramayıp, teslim olmak zorunda kalan darbeci General Jose Zuniga yakalanınca "bu tiyatroydu" deyivermiş.

Galiba dünyadaki tüm halk düşmanlarının "enselendiklerinde" yaptıkları ortak savunma bu oldu: Tiyatro! Başarsaydınız ne diyecektiniz? Yurtta sulh, cihanda sulh mü?

<p>Olay Yeni Mahalle'de yaşandı. Edinilen bilgiye göre, vatandaşlar kaldırımda yılanı fark etti. Bun

Elazığ'da kaldırımda yılan paniği

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü