• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
13 Ağustos 2022 Cumartesi

Aleviler ve Erdoğan

Cemevlerine yönelik provokatif saldırılar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'daki Hüseyin Gazi Cemevi'ne yaptığı ziyaret Alevi vatandaşlarımızı memnun ederken, çatışmadan medet uman bazı çevreleri kızdırdı.

Bu kesimlerin başında marjinal sol örgütler ve elbette Alevileri bir oy deposu olarak gören CHP geliyor. CHP'li Milletvekili Ali Haydar Hakverdi'ye göre Erdoğan'ın yaptığı ziyaret samimi olmadığı gibi, Alevilerin "sahip oldukları inanç gereği" Ak Parti'ye yakın olmaları ve Ak Parti siyasetiyle inançlarının örtüşmesi mümkün değil.

Kim belirliyor bunu? Bir inanç sistemine, bir mezhebe ya da bir tarikata mensup olan kitlelerin, hangi partiye oy vereceğine kim karar veriyor? CHP'nin elinde bilmediğimiz kanun, bir inanç cetveli mi var? Öyleyse söylesinler de bilelim: Hanefiler ve Şafiler hangi partiye oy verebilir, Bektaşiler ve Kadiriler kime oy veremez? CHP'li vekilin bu sözleri ülkemizde etnik ve mezhebi ayrışmayı kimin yaptığını, kimlerin kimlik siyasetiyle insanlarımızı ayrıştırmaya çalıştığını çok sarih bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu sözlerin, iç çatışma çıkması için Alevilerin evlerine çarpı işareti koyan sol terör örgütü mensuplarının yaptığı kışkırtmadan ne farkı var? İnsanımızı mezheplerine, etnik kökenlerine göre sınıflandırmaya ve kimin hangi siyasi düşünceye yakın, kimin uzak olabileceğine karar vermeye ne hakkınız var?

Cumhurbaşkanımızın Muharrem Ayı vesilesiyle yaptığı ziyarette orucunu Alevi-Bektaşi dede ve pirleriyle birlikte açması, ülkemizde mezhep bölücülüğü yapanları ifşa etmekle kalmadı, bu çevrelerin gerçekte Bektaşi kültürüne ne kadar uzak olduğunu da gösterdi. Çünkü cemevine bir devlet başkanı dahi ziyarete gelse dedenin postuna oturamaz, kendine gösterilen yere oturur. Cumhurbaşkanımız da öyle yaptı. Dedenin oturduğu yerin arkasında Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Hz. Hüseyin'in isimlerinin olduğu levhalar ya da portreleri asılır.

Cumhuriyet sonrası ise bunlara Atatürk fotoğrafları ilave edildi. Haliyle ziyaret esnasında bu resimler dede ve pirlerin arkasındaydı. Cumhurbaşkanımızın arkasındaki duvarda ise Allah (cc), Muhammed (sav) ve Hz. Ali ile 12 imamın isimlerinin yazılı olduğu levhalar asılıydı. Bu durumu dahi bir krize dönüştürmek isteyen art niyetli çevreler Hüseyin Gazi Cemevi Dedesi Hüseyin Öz'ü linç etmeye kalktılar. Hatta Alevi Vakıfları Federasyonu cemevi yönetimi hakkında ihraç süreci başlattığını duyurdu. Nedir bu çevreleri bu kadar rahatsız eden?

Dersim isyanı bastırıldığında iktidarda CHP vardı. Maraş Katliamı yaşandığında İçişleri Bakanı CHP'liydi. Sivas provokasyonu yaşandığında CHP koalisyon ortağıydı. Aleviler ayrımcılığa uğrayıp, incitildiyse bunun sorumlusu pirlerin yanında yere oturup Muharrem orucunu açan Erdoğan mıdır?

Bazıları istiyor ki Aleviler, Hacı Bektaş Zaviyesi'nin piri Balım Sultan'dan bu yana beş yüzyıldan fazla bir zamandır adabı, erkânı ve düsturları belli olan inanç sisteminden ve ibadetlerden uzaklaşsın. Ali'siz, oruçsuz, tevhidsiz, ibadetsiz bir Alevilik olsun.

Fakat tüm Balkanları İslamlaştıran pirlerin evladı olan Aleviler buna izin verir mi?

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü