• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
18 Eylül 2018 Salı

Siyasi mirası bitirdiler, ekonomik mirasa sarıldılar

Başkan Erdoğan, İş Bankası’ndaki CHP hisselerine yönelik açıklamasını ve Kılıçdaroğlu’nun “Biz Atatürk’ün mirasını yerine getiriyoruz” cevabını okuyunca aklıma yıllar önce defalarca haberleştirdiğim bir konu geldi.

20 yıl önce bankadaki CHP’li üyelerin imzasıyla Erol Evcil’in sahibi olduğu Eze Zeytincilik’e yaklaşık 300 milyon dolarlık usulsüz kredi verilmişti ve skandal günlerce konuşulmuştu.

BAL GİBİ TİCARİ FAALİYET

Bu kötü örnekten de görüleceği gibi yüzde 28’lik hisse ve 4 yönetim kurulu üyesi bankada sembolik anlamdan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Aslında CHP’nin bankadaki hisseleri hep gündemdeydi ama hiç derinlemesine tartışılmadı, belki bugünden sonra onu da yapabiliriz. Bu aşamada dikkatimi çeken bazı hususları tartışmaya katkıda bulunsun diye sizinle paylaşmak istiyorum;

1- Anayasa’nın 69’uncu ve Siyasi Partiler Kanunu’nun 67’nci maddelerine göre siyasi partilerin ticari faaliyette bulunması çok açık şekilde yasaklanmıştır. Peki CHP’ninki ticari faaliyet mi? Türk Ticaret Kanunu’nun 3’üncü maddesinde “Bu kanunda düzenlenen hususlarla bir ticari işletmeyi ilgilendiren bütün işlem ve fiiller ticari işlerdendir” deniliyor. Dolayısıyla CHP’nin yönetim kuruluna üye göndermesi ve hisse sahibi olması açıkça bir ticari faaliyettir.

HAZİNE DE O İŞİ YAPAR

2- CHP’nin 4 üyesi sembolikse ve gelir TDK/TTK’ya gidiyorsa, bu hisselerin Hazine’ye devrinde ne gibi bir beis olabilir. Hazine de bu görevi yerine getirebilir. Hem Hazine Atatürk’ün en büyük mirası Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesi değil mi? Nitekim, Demokrat Parti döneminde hisseler bir yasal düzenlemeyle Hazine’ye devredilmiş, bu durum 27 Mayıs darbesinden sonra yeniden eski haline getirilmiş.

3- Bugün İş Bankası yönetiminde CHP kontenjanından Murat Karayalçın, Özcal Korkmaz, Müslim Sarı ve Rahmi Aşkın Türeli yer alıyor. Daha önce CHP’li Bayram Meral ve Mehmet Moğultay’ın oğulları, Adnan Keskin, Ali Topuz, Mustafa Özyürek, Cevdet Selvi, Mustafa Timisi, Enis Tütünce, Bülent Tanla Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştı. Bir ticari kurum olan bankanın, CHP’nin çiftliği gibi görülüp, yöneticilerinin ahbap çavuş ilişkisiyle belirlenmesi hangi ekonomik gerçeklikle açıklanabilir.

Bu konu elbette enine boyuna tartışılmalı... Ama CHP bu garabeti “Atatürk’ün mirasıyla” açıklayarak geçiştiremez. Zira, Türk milleti, HDP/FETÖ’yle kol kola girip, emperyalist müdahalelerden medet uman CHP’nin önce Atatürk’ün siyasi mirasına sahip çıkmasını bekliyor!

TEFTİŞ KURULU Çiçek’e soracak

Eski asker ve eski CHP milletvekili Dursun Çiçek’in “Hükümeti muhalefet olarak indirin, biz yargılayalım diyen hakim ve başsavcılar var” sözleri haklı olarak büyük tepki çekti. Bir dönem darbecilikten yargılanan Çiçek’in bu skandal ifşasıyla ilgili Adalet Bakanlığı hemen harekete geçti. Önümüzdeki günlerde Teftiş Kurulu müfettişleri, Çiçek’i davet edip, “Kim bu yargıçlar” diye soracak. Bu noktada dikkatimi çeken bir husus daha var. O da Çiçek’in bu ‘marjinal’ çıkışları! Daha önce de partide hiçbir resmi görevi olmamasına rağmen HDP’lilere listelerinde yer verebileceklerini açıklamıştı. Hal böyle olunca insan ‘Hayırdır Dursun Bey, birileri size görev mi verdi?” diye sormaktan kendini alamıyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor