• $18,1035
  • €18,2333
  • 1018.68
  • 3020.01
27 Şubat 2015 Cuma

Merkez Bankası döviz lobisine boyun eğiyor

Merkez Bankası’nın faiz inadı sürdükçe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştiri tonu giderek sertleşiyor. Rakamsal gerçekleşmelere baktığımızda Erdoğan’ın çok da haksız olduğu söylenemez. Girişimcilerin önünü açmak, yatırım ortamını rahatlatmak adına yapılan uyarılara rağmen Merkez Bankası ısrarından vazgeçmiyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası ve başkanına yönelik eleştirileri oldukça düşündürücü düzeydeydi. Öncelikle Erdoğan’ın sözlerini hatırlayalım: “Bize karşı bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Faiz oranları ülkemizin gerçeklerine uygun değil. İstikrar için Merkez Bankası olarak üstüne düşeni yapmalısın. Bize karşı tavır takınma. O zaman soru işaretleri takılır aklımıza. Acaba Merkez Bankası’nı da mı birileri nüfuz altına alıyor?”.
Erdoğan’ın ‘bağımlılık’ ve ‘nüfuz altına alınma’ eleştirilerinin arkasında yatan şifreleri biraz irdelemek gerekiyor. Okyanus medyası dolardaki yükselişi Erdoğan’ın eleştirilerine bağlayadursun, gerçek hiç de öyle değil!
Konuyla yakından ilgilenen ve dünyadaki gelişmeleri de çok iyi okuyan uzmanlara göre bugün yaşanan tablonun nedeni şu;
Dolardaki yükseliş Londra merkezli finans kuruluşları tarafından yapılıyor. Yüksek faizden para kazanan bu dev yatırım kuruluşları, Merkez Bankası’na aba altından sopa göstererek “Faizi indirirsen dövizdeki hareketin altında kalırsın” mesajı vermeye çalışıyor.
Sıcak para lobisinin bu faiz şantajı ilk de değil. Benzer bir oyun 2011’de de sahnelenmiş ve Londra merkezli fon yöneticileri “Merkez Bankası faiz artırmazsa, portföylerdeki Türkiye ağırlığını azaltacaklarını” açıklamışlardı. Aviva Investors, Union Bancaire Privee, East Capital ve Millenium Capital gibi fonlar bir dizi raporlar yayımlayarak Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışmışlardı.
Geçen yılın ocak ayında da buna benzer bir süreç yaşanmış ve faizlerin artmaması üzerine aynı çevrelerce dolara sert bir operasyon çekilmişti. Vatandaşın cebindeki paraya göz diken bu lobinin doları yükselterek gerçekleştirdikleri bu faiz şantajı sonunda Merkez Bankası faizleri yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükselmişti. Kısacası, yüksek faiz isteyen sıcak paracılar, ellerindeki parayı devlete borç vererek para kazanma peşinde.
Bu arada okyanus medyası da boş durmuyor. Çok daha önce planlanan bir görüşmeyi, ‘Kritik görüşme! Babacan, Davutoğlu’na istifasını sundu’ algısı oluşturarak Türk ekonomisinde kaos oluşturma hevesindeler. ‘BDDK İş Bankası’nı mercek altına aldı’ yaygarasını kopararak da aynı yöntemi denediler.
Kimseye buradan ekmek çıkmaz!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi