• $16,7016
  • €17,4788
  • 967.26
  • 2405.36
26 Mayıs 2014 Pazartesi

Hangi taşı kaldırsan Pensilvanya çıkıyor

Başbakan Erdoğan, Türkiye’de çıkarılmak istenen gerginlikle ilgili, “Pensilvanya işin tam göbeğinde. Hangi taşı kaldırsan o çıkıyor. Bu denli işin içinde. Ama çözeceğiz o işi” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘songünlerde hangi taşı kaldırsan, altından Pensilvanya’nın çıktığını’ belirterek, Türkiye’de yaratılmaya çalışılan gerginliklerle ilgili, “Pensilvanya bu işin tam göbeğinde” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, Almanya’ya yaptığı gezinin ardından uçakta bazı gazete yöneticisi ve yazarlarının sorularını yanıtlarken şunları söyledi: “Pensilvanya’nın Türkiye’deki gerginliğin neresinde olduğunu soruyorsunuz. Pensilvanya, bu işin tam göbeğinde. Neresinde diye bir şey yok. Tam göbeğinde. Şu anda hangi taşı kaldırsan altından o çıkıyor. Bu denli işin içinde. Ve maalesef farklı dini gruplarla, dinler arası diyalogu kurabilen Pensilvanya, kendi ülkesinde Müslüman kardeşleri ile diyalogu kuramamış, onları çok farklı bir şekilde itham etmeye başlamıştır. Nasıl oluyor da farklı dinlerin mensupları ile diyalogu kurabiliyorsun, öbür tarafta kendi Müslüman kardeşinle diyalog kuramıyorsun? Bu nasıl bir şey? Bu, üzerinde düşünülmesi gereken bir şey!

KAÇMAYA BAŞLADILAR

Şöyle bir sürecin içindeyiz. Türkiye’dekilerden, Pensilvanya’daki zatın arkasında, izinde olanlardan bazılarının şimdi yavaş yavaş Türkiye’den kaçmaya başladıklarını görüyoruz. Malumunuz, bu işin en güçlü iki ayağı var. Birisi yargıdır, birisi güvenliktir. Yargı ve güvelik, onların kendilerini güçlü olduklarını iddia ettikleri bir alan. Öyle görüyorlar. Ama çözeceğiz o işi.”

Almanya’daki oyun bozuldu

Başbakan Erdoğan Almanya’daki sinsi planlara da değindiği açıklamasında şöyle dedi: “Belli aralıklarla gerçekten Avrupa’daki vatandaşlarımız bizimle buluşmayı istiyor. Hele hele bu içerde ve dışarıdaki bazı yanlışları gördükçe, buradaki vatandaşlarımızın ulusal hassasiyetleri de iyice artıyor. Özellikle Almanya’da gerek bölücü terör örgütü, gerekse ‘Ali’siz Alevilik’ diye bir çalışma var. Bu çalışma acımasız bir şekilde devam ediyor. Bunlar ülkemize de nüfuz etmenin gayreti içindeler. Biz bunu defaatle Alman yönetimine bildirdik, uyardık. Bunların bölücü olduklarını anlattık. Şimdi herhalde Alman Hükümeti ve ilgilileri de, bizim dikkatli bir şekilde verdiğimiz mesajları değerlendirecektir. Almanya’daki tablo oyunu bozdu. Türkiye’deki o bir kısım medya, Almanya’daki bir kısım medya ile adeta organize bizim oraya gidişimizi engelleme gayreti içerisinde oldu. Ancak, onların dediği gibi olmadı.”

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)