• $18,0606
  • €18,2663
  • 1018.24
  • 3020.01
10 Şubat 2015 Salı

Fidan‘a ‘Ayrılma burası önemli‘ dedim maalesef bıraktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kolombiya yolunda Fidan sorusunu yanıtladı: Bizim Paralel Yapı'yla mücadelede neler yaşadığımız ortada. Böyle bir ortamda böyle bir tabloyu asla doğru bulmam.

LATİN Amerika ülkelerine 20 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk durağı olan Kolombiya’ya giderken uçakta gazetecilerin sıcak gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a yöneltilen ilk soru MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifası oldu.
- Hakan Fidan’ın istifasını doğru bulmuyorum dediniz. Daha detaylı bilgi vermeniz mümkün mü?
- MİT sıradan bir kurum değildir. Sıradan bir insanı da kolay kolay getiremeyiz oraya. Çok sık eleyip ondan sonra burası gelinebilen bir makamdır.

SON DERECE GÜVENİLİR BİRİ

MİT’in başında son derece güvenilir bir kişi olmalıdır. Nitekim ben oraya son derece güvenilen, hatta sır küpüm olarak görebileceğim birini getirmiştim. Daha öncesinde söz konusu arkadaşı özel temsilci olarak görevlendirdiğim anlar da olmuştu. Dolayısıyla bu makama gelmiş olan bir kardeşimizin milletvekili adayı olmak yada onun ötesinde bazı görevleri kafasında planlamak gibi bir durumu olabilir. Ya da ona belki bu tür bazı vaadlerde bulunulmuş olabilirler, orasını bilemem.

DEVAM ETMEN GEREKİR

Ama ben kendisine açık ve net olarak “ayrılmanı doğru bulmuyorum” dedim. Senin göreve devam etmen gerekir çünkü burası rasgele bir yer değil. Siz gidersiniz sizin yerinize bir başkası gelir, o ayrı mesele. Bunu normal bir memuriyet olarak görebilirsiniz. Ama bu öyle bir makam değil. Dolayısıyla doğru bulmuyorum ama kendileri artık yorulduklarını söyleyerek, burada daha fazla devam edemeyeceklerini söyleyerek maalesef böyle bir adım atmayı kendileri için uygun buldular ve bu adımı attılar. Bundan sonraki süreç Sayın Başbakan’a ait olan bir süreçtir. Yerine kim gelecekse sayın Başbakan teklif yapar. Biz de onar ya da onamayız. Kimin geleceği çok önemli çünkü bizim Paralel Yapı'yla mücadele esnasında neler yaşadığımız, neler çektiğimiz her şey ortada. Böyle bir ortamda böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmayı ben asla doğru bulmam.

KILIÇDAROĞLU’NA YANIT

- Bu süreçte sıkıntı olur mu?
- Yok, ne sıkıntı olacak. Ben her zaman söylüyorum. Tek kişi dahi kalsam ben bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürürüm. Kılıçdaroğlu’nun bazı açıklamaları olmuştu, “Başbakanlıkta boşluk var, orayı dolduracak, o yüzden istifa etti” gibi. Sen mevcut Başbakan’ın gidip gitmeyeceğiyle ilgileneceğine kendine bak. Sen nereye gelebiliyorsun ona bak. Kendisinin böyle bir hayali, derdi yok. 'Ben başbakan olabilir miyim' bunu düşünmüyor, Davutoğlu üzerinden politika üretmeye kalkıyor.

Ölüm tehdidi alıyorum

- En son yaptığınız konuşmalarda bana ve aileme tehditler geliyor dediniz. Biraz açar mısınız, nedir bu?
- Bursa’daki konuşamda da belirttiğim gibi bu konuda bize gelen bilgiler bu yönde. Şahsımla ilgili ailemle ilgili tehditler var. Şahsımla alakalı olarak öldürmek ve benzeri türden hakeza, ailemle alakalı olarak da bazı tehditler sözkonusu. Siz tabi korumalarınızı falan güvendiğiniz insanlar olarak görüyorsunuz ama bakıyorsunuz onların içinden de çıkıyorlar. Bir tanesi ya da iki tanesi öyle olabiliyor.

MÜDÜR TANIMIYOR

Böcek olayında olduğu gibi. Adam kalkıyor mesela mahkemede, ‘Cumhurbaşkanı bana çok güvendiği için, beni çok takdir ettiği için Libya’ya gönderdi’ diyor. Adamı ben tanımam, bilmem. Aynı şekilde orada koruma müdürünün durumuna bakıyorsunuz, benim koruma müdürüm emri altında olan polis memurlarını tanımayacak da ben mi tanıyacağım.

BENZER TEZGAH

Bunları tanıyabilen o, istediği yere yerleştirebilen o, sevk ve idare eden o. Ve diyor ki ‘Başbakanımıza en yakın yerde olan bendim, çok severdik’… İyi severdin de, bu ne? Nasıl oluyor da bunlar buralara kadar sızıyor. Artçı ekiplerde benzer tezgahlar kurulmuş. Öncü ekipler de keza. Bunları neden sonra bir çok olayın meydana gelmesiyle tespit edebildik.

Fethullah Gülen listenin başında

- New York Times’ta yayınlanan Fethullah Gülen imzalı yazıyı ve Kerry’e gönderilen mektup lobi oluşturma faaliyetini geçti?
- Benim için manidar olan, gerek o yazıyla ilgili gerek seçim kampanyalarında partilere yapılan bağışlar vs. ile ilgili bilgiler geliyor. Nereden nereye nasıl kaynaklar aktarıldığı noktasında çok ilginç şeyler var; bakın bu sabah 21 kişilik bir operasyon yapıldı, öyle değil mi? Bu operasyonun liste başında kim var? Fethullah Gülen var, alt sıralarda da malum alınan isimler var.

Belki ülkelerin imamları açıklanır

Artık iş derinleştirilmeye başladı. Derinleştikçe daha başka şeyler de ortaya çıkmaya başlayacak. Türkiye’deki şehir imamları açıklandı ve bunların hepsi birden kaçıverdi. Yakında belki de ülkelerin imamları açıklanacak. Uluslararası camiada bakalım neler olacak. Ben geçen gün MALİ Cumhurbaşkanı'na bunu açıkladım. Mali Cumhurbaşkanı hiç tereddütsüz anında, Türkiye Cumhuriyeti’ne ters hareket eden kim varsa bize ters hareket etmiş olur dedi. Gereğini yaparız dedi.

Kod adı Süfyan yeri Sincan, kim?

- Bu son operasyonda terör bağlantısı ortaya çıkmış… Kabinenin tamamını dinlemişler, bir tek İdris Naim Şahin’i dinlememişler.
- Öyle şeyler var ki bulunduğumuz makam bunları söylememize müsaade etmiyor. Bunlarda bir kere ‘insana acıma’ diye bir şey yok. Geçenlerde bir başlık atmışlardı: ‘Kod adı Süfyan yeri Sincan.’ Kimin kod adı Süfyan? Beni kastediyorlar. Hak noktasında haklarımızı aldık. Hukuk halk nezdidir. Bunu aldık. Biz yasal hakkımızı almak için uğraşıyoruz.

PKK’dan daha zararlı

Bugün uluslararası camiada terör örgütü PKK bile Türkiye’ye bunların verdiği zararı vermemiştir.

- Şöyle bir endişe taşıyor musunuz; Paralel yapıyla mücadele MGK kararı haline geldi, bunun ülke için bir tehdit olduğu kanaati ortaya çıktı, buna rağmen bu tehditle mücadelede sizin bir endişeniz mi var ki, “ben yalnız başıma kalsam bile tek başıma mücadele edeceğim diyorsunuz?
- Ben kendi hassasiyetimi ortaya koyuyorum. Ve hükümetten tüm kurumlardan bu hassasiyeti bekliyorum. MGK Tavsiye Kararı hükümete iletildikten sonra, hükümet gerekli adımları attı. Nisan ya da Mayıs’ta yayınlanacak olan MGK Ulusal Güvenlik Siyaset Belgesi’nin içine bu girmiş olacak. Bu aynı zamanda yargının elinde de önemli bir dayanak olacak alacakları kararlarda, atacakları adımlarda bunun önemli yeri olacağına inanıyorum.

KİRLİ İLİŞKİLER İÇİNDE

Buna ne kadar önem verdiğimi ifade etmek için tek de kalsam bu mücadeleyi sürdüreceğim diyorum. Bugün PKK terör örgütü bile uluslararası camiada bunların Türkiye’ye verdiği zararı vermemiştir. Bunlar uluslararası camiada uluslararası parlamentolarda, devlet başkanlarıyla, şunlarla bunlarla her türlü kirli ilişkiler içine girerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kötüleme gayreti içindeler. PKK bunların bu yolunu denemiyor. Onların denediği yol silahlı eylemler.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi