• $15,9575
  • €16,9056
  • 945.987
  • 2388.33
16 Ekim 2011 Pazar

Yüzde 10'luk yeni dalga geliyor

2012 yılının birçok açıdan 2011 yılı gibi olmayacağının ilk sinyalini doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar verdi.
Elektriğe yüzde 9-10, doğalgaza yüzde 12-14 oranında zam yapıldı...
Ardından cari açığın azaltılması ve bütçe açığına derman olması için içki, sigara, cep telefonu ile otomobil ve hafif ticari araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları güncelleme adı altında artırıldı...
Yine ithalatı frenlemek, dolayısıyla cari açığı azaltmak amacıyla kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu oranı yüzde 6'ya çıkarıldıÖ
  ÖTV artışının detaylarını 14 Ekim tarihli Akşam'da okumuş olmalısınız. Bu nedenle ÖTV artışının detaylarına girmeyeceğiz.
Biz sizleri asıl güncellemeden, başka bir deyişle 10'luk ikinci dalgadan haberdar etmek istiyoruz.
VERGİ, HARÇ VE CEZALAR
Vergi kanunlarında yer alan vergi, harç ve cezalar her yıl Maliye Bakanlığı tarafından bir önceki yıl için belirlenen yeniden değerleme oranına göre artırılıyor. Bazen de Bakanlar Kurulu yasaların kendisine verdiği yetkiyi kullanarak bu oranın üzerinde veya altında tutar belirleyebiliyor. Ancak genel olarak yeniden değerleme oranına bağlı kalınıyor.
Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak Ekim ayında (Ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre TÜİK'in ÜFE endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı.  Ekim ayı enflasyon oranı henüz belli olmadı. Ancak mevcut verilere göre 2011 yılı yeniden değerleme oranının yüzde 10'un altında olmayacağı görülüyor. Bakanlar Kurulu'nun yetkisini kullanmaması halinde, vergi ve harçlar ile usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları, trafik para cezaları, idari ve adli para cezalarında yılbaşından itibaren yüzde 10 civarında artış olacak. Emlak vergisi ise yüzde 5 civarında artacak.

EN DÜŞÜK MTV 480 LİRA OLACAK
Taşıt vergilerindeki artış da sadece alımında ödenen ÖTV artışıyla sınırlı kalmayacak. 2012 yılında ödenecek Motorlu Taşıt Vergileri (MTV) de yüzde 10 civarında artacak.
Buna göre, 1-3 yaş grubundaki otomobillerin en düşük vergisi 480 lira, en yüksek vergisi de 17.400 lira olacak.
l Motor silindir hacmi 1300 cm3'ü geçmeyen otomobillerin 436 TL olan motorlu taşıtlar vergisi 480 TL'ye,
l Motor silindir hacmi 1301 ile 1600 cm3 arasında olan otomobillerin 697 TL olan motorlu taşıtlar vergisi 766 TL'ye,
l Motor silindir hacmi 1801 ile 2000 cm3 arasında olan otomobillerin 1.931 TL olan motorlu taşıtlar vergisi 2.124 TL'ye,
l Motor silindir hacmi 2501 ile 3000 cm3 arasında olan otomobillerin 4.038 TL olan motorlu taşıtlar vergisi 4.440 TL'ye, yükselecek.
Hesaplamayı örnek olması açısından bazı motor silindir hacimleri için yaklaşık olarak yaptık ve yeniden değerleme oranını yüzde 10 olarak esas aldık. Ekim ayı enflasyon oranı belli olup yeniden değerleme oranı açıklandığında kesin tutarlar belli olacak.

AKLINIZDA BULUNSUN
İşverene mail yoluyla hakaret
İŞVEREN tarafından sağlanan bilgisayar ve işyerinin mail adresindeki yazışmalar üzerinde işverenin her zaman denetim hakkı vardır. Bu özellikteki bilgisayarın ve mail adresinin özel yazışmalarda kullanılması ve bu yazışmalarda işverene hakaret edilmesi sataşma kapsamında sayılır. Böyle bir durumda işveren iş sözleşmesini haklı sebeplerle feshedebilir.

Sigortalılık süresinin başlangıcı
BİLİNDİĞİ gibi  SGK'dan 'kıdem tazminatı alabilir' yazısı alabilmek için 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim gününün tamamlanması gerekiyor. Ayrıca da sigortaya giriş tarihinin 09.09.1999 öncesi olması şartı var.
Arkadaşımın 01.01.1993 tarihinde Bağ-Kur girişi yapılmış. 1998-2011 yılları arasında SSK`lı olarak halen çalışmaya devam etmektedir. 13 yıl SSK  hizmeti, 5 yıl da Bağ-Kur sigortası olup, toplamda 18 yıl, 6500 gün hizmeti bulunmaktadır. Bu durumda sigortalılık süresi hesabında Bağ-Kur hizmeti ile SSK hizmeti toplanır mı? Arkadaşıma SGK 'kıdem tazminatı alabilir' yazısı verir mi? Yaşar Gönenç
Sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birine ilk defa sigortalı olunan tarih sigortalılık süresinin başlama tarihidir. Arkadaşınız ilk defa 4/b (Bağ-Kur) statüsünde sigortalı olarak çalışmaya başlamış ve ilk defa 4/b sigortalısı olduğu 01.01.1993 tarihi sigortalılık süresinin başlangıç tarihi sayılır.
Buna göre arkadaşınız 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamış oluyor. Prim günü de 3600 günden fazla olduğundan kendisine 'kıdem tazminatı alabilir' yazısı verilir.

Emekli çalışan işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?
5 SENEDİR emekli olduktan sonra sigortalı olarak çalışıyorum. İşten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Mitat Özçelik
İş sözleşmesinin hangi şekilde sona ermesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılacağı, 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde sayılmış. Emekli olduktan sonraki çalışmanız, emekli aylığınızı kestirmeksizin sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışma ise kendi isteğinizle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanmazsınız. Emekli aylığınızı kestirerek tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışıyor iseniz, yeniden emekli aylığı bağlanması için işten ayrılmanıza bağlı olarak kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

GÜNÜN SÖZÜ
'Paylaşacak dostlarınız yoksa bir şeylere sahip olmanızın zevki yoktur' Seneca

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister