• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Aralık 2012 Pazar

Vergiyi sevdirmek...

Vergi, son derece teknik ve anlaşılması zor bir uğraş alanı. Bu yüzden vergiyi herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak neredeyse imkansız. Böyle olmasına rağmen bunu başaran, dahası sevimli hale getiren bir duayen var: Prof. Dr. Şükrü Kızılot.
Şükrü Hoca, 32 yıldır görev yaptığı Gazi Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü'nden geçenlerde emekli oldu. Hocanın emekli olması nedeniyle,özel bir tören düzenlendi. Törene öğrenciler, akademisyenler, basın mensupları ve hocanın dostlarından oluşan kalabalık bir katılım oldu. Törende yapılan konuşmalarda Kızılot'un; diğer özelliklerinin yanında Gazi Üniversitesi'nin tercih edilmesinde de büyük rol oynadığı belirtildi. Kısacası, Gazi Üniversitesi 'marka' bir hocasını kaybetti.

SORUNLARA DUYARLI

Şükrü Hoca, öğretim üyesi olmanın yanında köşe yazarlığı ve yorumculuk da yaptı, halen de yapmaya devam ediyor. Bu yolla, ülkemizin sorunlarını ortaya koymakla kalmayıp çözüm önerilerini de gündeme getirerek başta vergi olmak üzere birçok alanda önemli katkılar sağladı.
Şükrü Hoca'nın sorunlara yaklaşımı ve çözümü noktasında öyle bir noktaya gelindi ki, başta siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve medya olmak üzere ilgili çevreler, atacakları her adımda Hoca'yı aramaya başladılar.

KİTAPLAR VE ÖDÜLLER DOLU BİR YAŞAM

Prof. Dr. Şükrü Kızılot'un vergi ile özdeş olarak anılmasının tek sebebi, medyada bu alanda bir 'ilk' olması ve karmaşık konuları vatandaşın anlayacağı şekilde ifade etmesi değil. Şükrü Hoca yazdığı kitaplar konusunda da haklı bir 'rekora' sahip.
Şükrü Hoca'nın vergi ve muhasebe konusunda 55 cilt kitap ve 3000 civarında makalesi var. Bu özelliklere sahip olan bir akademisyen olmaması onu haklı olarak bu alanın 'markası' haline getirmiş durumda.
Ardı kesilmeyen akademik çalışmalar, medya çalışmaları ve bilgilendirici konferansların doğal sonucu olarak da, Şükrü Hoca prestijli birçok ödülün de sahibi. Bu özelliği, emeklilik töreninde yapılan bir sunumda kovboy filmi müziği eşliğinde 'ödül avcısı' esprisine neden oldu.

EMEKLİLİK KAĞIT ÜZERİNDE KALIR
Şükrü Hoca, bugüne kadar binlerce öğrenci yetiştirdi. Bu öğrencilerinin ülkeye faydalı olması için ciddi bir özveride bulunarak onlara sürekli destek oldu. Hocanın yetiştirdiği öğrencileri önemli mevkilerde görev başında.
Çalışmayı, araştırmayı, üretmeyi ve katkıda bulunmayı şiar edinmiş bir kişi için emekli olmak söz konusu değildir. Bu bakımdan hocanın emekliliği, alışılmış 'emekli' tanımına uygun olmayacak.
Yapacağı çalışmalarla bilime ve topluma yapacağı katkıların ara vermeden süreceğine inandığımız değerli vergi hukukçusu ve seçkin bilim adamı Prof. Dr. Şükrü Kızılot'a şimdiye dek yaptığı katkılar için yürekten teşekkür ediyor, yaşamının bu yeni döneminde başarılar diliyoruz.

Tebeşir
Şükrü Hoca'nın akademik başarısının sebeplerinden birisi de, mizahı çok iyi kullanması. Hoca, bir süredir mizah kitabı yazmaya da başladı. Öyle ki, kendi ifadesiyle 'en çok ilgi gören' kitapları tartışmasız mizah kitapları.
Geçtiğimiz günlerde hocanın dokuzuncu (emeklilik döneminin ilk) mizah kitabı olan 'Tebeşir' yayınlandı. Kitapta yer alan olaylar, fıkralar ve anekdotların bir özelliği de; değişik zaman ve ortamlarda anlatıldığında, havayı yumuşatıp ortamı değiştirmesi ve orada bulunanların ilgisini artırması...
Günlük yaşamın yoğun koşuşturması arasında insanın, yemek ve içmek kadar neşelenmeye de ihtiyacı oluyor. Özellikle yoğun bir tempo içinde çalışan ve stresli ortamda bulunanlar için bu çok daha önemli.
Kitap; başta vergiler olmak üzere, değişik yasalarla ilgili çok sayıda konu ve hayretlik olayı, bir yandan komik yönleriyle ortaya koymayı diğer yandan da 'güleriz ağlanacak halimize' sözünde olduğu gibi, okuyanları düşündürmeyi amaçlıyor.
Yeni yıl için sevdiklerine hediye alma konusunda sıkıntı yaşayanlara 'en güzel hediye kitaptır' sözünü hatırlatarak, bir solukta okuyacakları bu kitabı öneriyoruz.

GÜNÜN SÖZÜ
'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz; şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde'  
Ziya Paşa

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak