• $8,4273
  • €10,2396
  • 497.551
  • 1441.33
01 Mart 2011 Salı

Gelir vergisinde beyan dönemi başladı

Metin Taş-Sezgin Özcan
Metin Taş-Sezgin Özcan
YAZARIN SAYFASI

2010 yılında elde edilen gelirlerin beyan dönemi bugün başladı.
Ticari ve zirai kazancı gerçek usulde vergilendirilen esnaf, tüccarlar ve çiftçiler ile serbest meslek kazancı elde edenler hiç kazanç elde etmemiş olsa da 25 Mart akşamına kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda.
Kira ve ücret geliri, değer artış kazancı, temettü ve kar payı, eurobod ve tahvil geliri elde edenler ise söz konusu gelirleri belli bir tutarı aşması halinde beyanname verecekler.
Biz de 25 Mart'a kadar yazılarımızda ağırlıklı olarak beyan edilmesi gereken çeşitli gelir unsurlarını ele alıp, konuya ilişkin sizlerden gelen soruları yanıtlayacağız.
Bugünkü konumuz 2010 yılında elde dilen kira gelirleri...

KİMLER BEYANNAME VERECEK?
2010 yılında sadece kira geliri elde edenlerden;
1- Konut kira geliri 2 bin 600 TL'yi aşanlar
2- Üzerinden vergi kesintisi yapılmış işyeri kira geliri 22 bin TL'yi aşanlar
3- Hem konut hem de işyeri kira geliri elde edip, konut kira gelirinin 2 bin 600 TL'yi aşan kısmı ile tevkifata tabi tutulmuş işyeri kira geliri toplamı 22 bin TL'yi aşanlar
4- Konut dışındaki gayrimenkulünü (büro, dükkan, mağaza ya da depo gibi) bedelsiz olarak oğluna, kızına, annesine, babasına, kardeşine ya da başka kişilere tahsis e­denler
5- Konutlarını oğlu, kızı, torunu, kardeşi, annesi, babası, büyük annesi ve büyük baba­sı dışındaki kişilere kullanımları için bedelsiz olarak tahsis edenler
6- İşyerini vergi kesintisi yapma zorunluluğu olmayanlara kiralayıp elde ettiği kira geliri 1.090 TL'yi aşanlar
7- Diğer mal ve haklardan kira geliri elde edenler
Yıllık gelir vergisi beyannamesi vermek zorundalar.

KONUT KİRA GELİRİ İSTİSNASI
2010 yılında elde edilen konut kira gelirlerinin 2 bin 600 TL'si gelir vergisinden müstesna.
Tahsil ettiği konut kira geliri 2 bin 600 TL'yi aşmayanlar beyanname vermeyecekler. 2 bin 600 TL'yi aşanlar ise 25 Mart akşamına kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi verecekler.
Beyan edilen konut kira gelirinden önce istisna tutarı, sonra tercihe göre yüzde 25 götürü gider veya kira geliri elde edilen gayrimenkulle ilgili belgeli giderler düşülecek. Kalan tutar üzerinden vergi hesaplanacak. Hesaplanan verginin ilk taksiti mart ayı sonuna kadar ödenecek.

İŞYERİ KİRA GELİRİ
2010 yılında vergi tevkifatına tabi tutulmuş 22 bin TL'nin üzerinde işyeri kira geliri elde edenler, 25 Mart akşamına kadar beyanname verecekler. Sadece işyeri kira geliri elde edip, kira geliri toplamı 22 bin TL'yi aşmayanlar ise beyanname vermeyecek. İşyeri kira geliri üzerinden stopaj yapılmamışsa ve 2010 yılında elde edilen tutar 1.090 TL'yi aşıyorsa beyan edilecek.
İşyeri kira gelirinin 22 bin TL'yi aşması halinde, aşan kısmın değil, tamamının beyan edilmesi gerekiyor. Ancak her beyanname verenin vergi ödemesi gerekmeyecek. 22 bin TL ile 95 bin 680 TL arasında gelir elde edenler vergi iadesi alacak. Konunun ayrıntılarını 22 Şubat tarihili AKŞAM'da yazmıştık.

HEM KONUT HEM DE İŞYERİ KİRA GELİRİ
2010 yılında hem konut hem de üzerinden vergi kesintisi yapılmış işyeri kira geliri elde edenler, konut kira gelirinin 2 bin 600 TL'lik istisna tutarını aşan kısmı ile brüt (vergi kesintisi öncesi) işyeri kira gelirinin toplamı 22 bin TL'yi aşmaması halinde, sadece konut kira gelirini beyan edecek. Aşması halinde hem konut hem de işyeri kira gelirini beyan edecek.

Konut istisnası uygulaması
Konut kira geliri istisnası kişiye bağlı olup, bir kişinin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde de sadece 2 bin 600 TL'lik istisna uygulanacak. Buna karşılık birden fazla kişiye ait olan bir konuttan elde edilen kira geliri için istisna tutarı her kişi için ayrı ayrı uygulanacak. Örneğin karı kocanın ortak sahip oldukları konuttan elde ettikleri kira geliri için 2 bin 600 TL'lik istisnadan ayrı ayrı yararlanacaklar.
Ticari, zirai veya mesleki kazancını yıllık beyanname ile bildirmek zorunda olanlar ise konut kira geliri istisnasından yararlanamıyorlar.

GÜNÜN SÖZÜ
'Hayatta vergi ve ölümden daha kesin şey yoktur.'   B. Franklin

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi