• $7,4289
  • €9,0369
  • 440.696
  • 1529.28
08 Mayıs 2011 Pazar

Bir demet memleket haberi

Metin Taş-Sezgin Özcan
Metin Taş-Sezgin Özcan
YAZARIN SAYFASI

Gündemin sıkça değiştiği ülkemizde birbirinden ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın olağan karşılandığı; bilmeden, anlamadan, sorgulamadan olaylara fanatizm boyutlarında önyargılı yaklaşımın yaygın olduğu bir ortamda bunların yorumu da faklı olabiliyor. Bu nedenle, bu gelişmelerden bir seçkiyi yorumsuz olarak aktarıyoruz.
***
Ordu'da AKP milletvekili adaylarını, 24 öğrenciden oluşan bir çocuk folklor ekibi karşıladı. Arkadaşları okulda dersteyken, Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda okuyan 24 minik çocuğun siyasilere gösteri yapmasına bazı kişiler tepki gösterdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü, konu ile ilgili inceleme başlatacağını söyledi.
***
Kızının ölümünden sorumlu tuttuğu kişinin tahliye olmasını hazmedemeyen anne Nazmiye Neşe Yalçın, Mayıs 2008'de Ankara'ya gitti ve bakanla görüşmek istedi. Adalet Bakanı yerinde olmadığı için Müsteşar Yardımcısı Ahmet Kahraman'la görüşebileceği söylendi. Derdini anlatmak istediğini söyleyen Yalçın, müsteşar tarafından hakarete uğradığını ve yaka paça odadan çıkarılarak üç kat aşağı götürüldüğünü öne sürdü. Yalçın, katıldığı bir televizyon kanalında da yaşadıklarını anlattı. Nazmiye Yalçın'ın iddiaları üzerine Kahraman, Yalçın hakkında hakaret ve iftira attığı iddiasıyla 'yayın yoluyla kamu görevlisine kamu görevinden dolayı hakaret' suçundan suç duyurusunda bulundu. Yapılan yargılama sonunda annenin 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.
***
Hükümetin uzun süredir gündemine aldığı, Kürt sorununun çözümüne yönelik uygulamaya sokulan adımlardan biri olarak gösterilen 'imamlarla, diyanet ve maneviyatla çözme' planının ilk somut adımı olarak Diyarbakır '5. Kutsal şehir' ilan edilecek.
***
CHP Manisa Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal, AKP seçim otobüsleri ve araçlarının İl Özel İdaresi'nin garajında park edildiğini ve bazı partililerin de İl Özel İdaresi istasyonundan benzin ya da mazot aldığını iddia etti.
***
Wikileaks belgelerinde yer alan; Tüpraş'ın satılmasından Zapsu ve Erdoğan'ın kazanç sağladığına ilişkin iddia üzerine Cüneyt Zapsu eski ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman için; 'Çok komik bir iddia bu. Edelman'a yakıştıramadım' dedi.
***
22 Ağustos'ta devreye girecek düzenlemeye, “aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket” olarak 4 değişik filtrelemeye geçilecek. Her internet abonesi bunlardan birini seçmek zorunda kalacak. Seçim yapmayan kullanıcı Standart Paket'e yönlendirilecek. Kara listedeki sitelere giriş yapılamayacak. Üstelik yasaklı site olmadığı belirtilen 'Standart Paket'le bile bu mümkün olmayacak. Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. Ayrıca internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutuluyor. Aksi halde onlara da ağır para cezaları öngörülüyor.
***
ÖSYM Başkanı Ali Demir'in profesörlüğü için jüri üyelerinden birinin raporunda şu ifade yer aldı: 'Doç. Dr. Ali Demir'in talip olduğu Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı'nın gerektirdiği ve bu alanda teknisyen seviyesinde çalışanların dahi bilmesi gereken temel bilgileri edinmediği, yayınlarının incelenmesinden ve bilhassa 40. yayınından anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bu kadroyla ilgili profesörlüğe yükseltilmesi ve tayini hiç uygun değildir.'

Askerlik borçlanması bir yıl erken emekli olmanızı sağlar
25.12.1964 doğumluyum. İlk tescil tarihim 01.12.1979. Ben bu tarihi baz aldığım için emeklik müracaatı yaptım. 450 gün askerlik borçlandım. SGK ilk tescil tarihini değil ilk pirim ödenen tarihi baz alıyor. O tarih ise 08.05.1990. Buna göre benim emekliğim 52 yaş ve 5525 gün prim ile gerçekleşecek. 52 yaşında emekli olursam 6231 pirim günüm oluyor. Bu ödediğim 450 gün primi iade alabilir miyim? Kurum alamayacağımı söyledi. Yaşar Kiraz
Emeklilik için gereken sigortalılık süresinin başlangıcı, ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) prim ödendiği tarihtir. Bu nedenle sigorta başlangıcı olarak 08.05.1990 tarihinin dikkate alınması doğru.
Diğer yandan askerliğinizi sigorta başlangıcınız olan 08.05.1990 tarihinden önce yapmış olmalısınız. İlk defa sigortalı olunan tarihten önceki sürelerin borçlanılması halinde, sigorta başlangıcı borçlanılan süre kadar geri geliyor. Buna göre sigorta başlangıcınız 08.02.1989 oluyor. Bu da size bir yıl daha erken (51 yaşınızı doldurduğunuzda) emekli olma hakkı sağlıyor. Bu nedenle de askerlik borçlanması lehinize bir durum.

Danıştay'da görev dağılımı
Danıştay Kanunu'nda yapılan değişikliler sonrası, daireler arasında işbölümü yeniden belirlendi. Buna göre; gelir, kurumlar ve katma değer vergilerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları ile düzenleyici diğer idari işlemlere karşı ilk derece mahkemesi olarak Danıştay'da açılan davalar 4. Daire'de görülecek.
Daha önce 3. Daire'nin yaptığı; vergi mahkemeleri arasında göreve ve yetkiye ilişkin uyuşmazlıklarda ve bağlantılı davalarda merci tayini ise 15. Daire tarafından yapılacak.

KUTLAMA
Bütün annelerin 'Anneler Günü' kutlu olsun

GÜNÜN SÖZÜ
'Anne yüreği, dibinde af bulunan bir uçurumdur.'  (Balzac)

<p>Merakla beklenen Bayraktar AKINCI Taarruzî İnsansız Hava Aracının (TİHA) 3'üncü prototipine PT-3ü

Selçuk Bayraktar bu sözlerle paylaştı: Yuvadan uçmadan önce son selfie

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İğneada'da 250 tekne hamsi peşinde! Kasalar dolusu hamsiyle dönüyorlar

Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu