• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
1 Nisan 2012 Pazar

Akaryakıt zammının düşündürdükleri

Sokak röportajı yapan sunucu Temel'e akaryakıt zamları hakkındaki görüşünü sormuş. Temel, 'beni etkilemez' cevabını vermiş. Sunucu 'otomobiliniz yok sanırım' deyince Temel 'var' cevabını yapıştırmış. Sunucu devamla, 'binmiyorsunuz o halde' demiş. Temel 'hayır hemen hemen her gün biniyorum' deyince sunucu sert bir ses tonuyla 'o zaman zamlar sizi nasıl etkilemiyor kardeşim' diye çıkışmış. Temel sakin bir ses tonuyla; 'ben her zaman 100 liralık benzin alıyorum' cevabını vermiş.
BİSİKLET ÖNERİSİ
Fıkradakine benzer bir olay geçtiğimiz hafta içinde Türkiye'de de yaşandı. Akaryakıt zamlarıyla ilgili görüşünü açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:
'Benzine, mazota vergi yüksek, dünyada da fiyatları artıyor. Bisiklet kullanın, bisiklet!' şeklinde bir açıklama yaptı.
Sayın Bakan'ın da önerdiği gibi, bisiklet kullanmanın sağlık açısından oldukça yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Biz konuyu bir adım daha öteye taşıyarak, bisikleti olmayanlar ya da park sorunu yaşayanlara işe yürüyerek girmelerini öneriyoruz. Bu yöntem de sağlık açısından oldukça iyi bir yöntem.
Ancak, biz bu öneriyi Sağlık Bakanı'ndan beklerdik. Maliye Bakanı'nın konuya bu şekilde yaklaşmasını, kendisinin 'şakacı' özelliğiyle açıklayabiliyoruz. Koskoca Bakan bizimle dalga geçmeyeceğine göre, bu açıklama olsa olsa şakacıktan yapılmıştır.
DÜNYA REKORU
Dünyanın en pahalı akaryakıtı Türkiye'de satılıyor. Akaryakıt fiyatlarını yüksek olmasının nedeni olarak petrolümüzün olmaması gösterilebilir. Bu yaklaşım kısmen de olsa doğru. Ancak pahalılığın asıl nedeni akaryakıt üzerinden alınan vergilerin yüksekliği. Nitekim bu gerçeği Maliye Bakanı da açıkça ortaya koymuş durumda. Kaba bir hesapla, aldığımız her 100 liralık benzinin 65 lirasını devlete vergi olarak ödüyoruz.
Burada bir noktaya değinmek durumundayız. Ham petrolden ürettiğimiz benzinin ihtiyaç fazlasını ihraç ediyoruz. İhraç fiyatımız iç piyasadaki satış fiyatının üçte biri civarında.

ZAMLARIN FAİLİ ARAP BAHARIYMIŞ
Son haftalarda akaryakıt fiyatlarındaki artış konusunda Merkez Bankası da bir analizde bulunmuştu. Merkez Bankası'nın analizi; petrol fiyatındaki artışın failinin Arap Baharı olduğunu ortaya çıkardı. Buna göre, Arap ülkeleri halkı sakinleştirmek için harcamalarını ciddi oranlarda artırdılar. Bu da petrol fiyatlarına ciddi artışlar yapılmasına neden oldu. Bu analize göre, petrol fiyatlarındaki artışın, akaryakıt fiyatları yanında doğalgaz ve elektrik fiyatlarına da yansıması bekleniyor.
Küresel güçlerin sahneye koyduğu 'demokrasicilik oyunu' görünümlü enerji operasyonlarının petrol fiyatlarını da etkilediği gerçeğini biz de kabul ediyoruz. Lakin bizim sorunumuz ham petrol fiyatlarındaki yükselişten değil; hesapsız vergi politikalarından kaynaklanıyor.

YAĞ YİNE REVAÇTA
Daha önce de yazmıştık; yüksek vergi nedeniyle yağ kullanımı ciddi boyutlarda yaygınlaşmıştı. Yapılan son 'ayarlamalar' da etkisiz kalmış olmalı ki, yağ kullanımı halen devam ediyor. Öyle ki, yağ satıcıları şehirlerarası yollarda neon ışıklarıyla reklam yapacak duruma gelmişler. Yasak olan bu satış işlemi herkesin gözü önünde 'uluorta' yapılmaya devam ediliyor. Bu durumun failinin Arap Baharı olmadığını etkili ve yetkililerimiz de çok iyi biliyorlar.
Akaryakıttan alınan vergiler konusunda bazı radikal düzenlemelere ihtiyacımız var. Gündelik politikalar yerine akılcı düzenlemelerle devletin gelirleri azalmadan (hatta artırılarak) akaryakıt pompa satış fiyatlarının makul düzeye indirilmesi mümkün.

Kardeşlerin saklı payı yok
Bir gazetede saklı pay hakkından kardeş ve yeğenlerin yasa yolu ile 2003 yılından sonra çıkarıldıklarını okumuştum, bu konuda açıklama yapabilir misiniz?
l Gülderen K.

Ölenin altsoyu yoksa yani, miras anne baba arasında paylaşılacaksa onların saklı payları yasal miras paylarının dörtte biridir. Ölen kişinin çocuğunun olmadığını ve eşinin hayatta olduğunu varsayalım. Bu durumda eşin yasal miras payı, mirasın yarısıdır. Kalan kısım, ölenin anne ve babası arasında paylaşılır.
Vasiyetname ile bütün miras başkasına bırakılsa bile anne ve baba normal miras paylarının dörtte birini her durumda alacaktır. Anne ve babanın daha önce ölmesi halinde miras, ölenin kardeşleri, bunlar da yoksa onların çocukları (ölenin yeğenleri) arasında paylaşılır.
Ölenin anne ve babasının saklı payı olmasına rağmen kardeşlerin saklı payı yoktur.

Faturaya süresinde itiraz etmemenin sonuçları
Faturayı alan kimse, aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde bir itirazda bulunmazsa fatura içeriğini kabul etmiş sayılıyor. Tebliğ edilen faturaya sekiz gün içinde itiraz edilmemiş olması hali, faturada yazılı malın alıcıya teslim edildiğine delil teşkil etmiyor. İtiraz etmeme durumu, sadece fiyat ve miktar yönünden faturanın kabulü anlamına geliyor.

GÜNÜN SÖZÜ
'Düşünmeden öğrenmek faydasız; öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.' Konfiçyüs

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak