• $17,9439
  • €18,2784
  • 1023.85
  • 2913.3
20 Haziran 2014 Cuma

Geometrinin zaferi, Altı Ok‘un iflası

Malum CHP ve MHP'nin çatıda buluştuğu aday Ekmeleddin İhsanoğlu. Hatırlayalım MHP Genel Başkanı Bahçeli 'çatı' fantezisini ilk telaffuz ettiği günlerde Kılıçdaroğlu'nun da anlayabileceği bir anlatımla geometrik şekiller çizmiş ve bir aday tarifi yapmıştı. Kuşkusuz üçgen şekillerle yapılan tarifin en bariz özelliği, üçgenlerin her iki liderin de koltuklarına teğet geçiyor olmasıydı.
Günlerce bu geometrik şekilleri tartıştık ve ne anlama geldiğini anlamaya çalıştık. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adı açıklandıktan sonra gördük ki, CHP ve MHP'nin çatı adayı sadece Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'nun koltuklarına değil, aynı zamanda siyasete de teğet geçmesi için çok özel bir 'siyaset mühendisliği' ile belirlenmiş.
Siyasetle uzaktan yakından ilgisi olmayan, hatta siyasete karşı tavırlı olan İhsanoğlu kimlerin ve de hangi mahfillerin telkiniyle belirlenmiştir bilemeyiz. Öyle anlaşılıyor ki, bu işin kotarılmasına katkıda bulunanlar milletin oylarıyla seçilecek cumhurbaşkanını ve Çankaya'yı tıpkı eski günlerde olduğu gibi yine 'Cumhur'a kapalı olarak dizayn etmek için özel bir çaba sarf etmişler.
Her iki genel başkanın da kendi parti tabanlarına ve yönetimlerine rağmen, siyaset dışı bir aday dayatmalarını okumaya çalışalım; demek istiyorlar ki madem cumhurbaşkanını halkın seçmesini engelleyemiyoruz, o zaman siyasete ve siyasetçiye tepeden bakan öyle bir aday belirleyelim ki kazara seçilirse 'millet iradesi'nin bir değeri kalmasın.
Ama unuttukları bir şey var; bu işler öyle masa başında oturup “Haydi herkesi Erdoğan’a karşı birleştirelim” diyerek yola çıkıp kendi kendinize fanteziler üretmekle olmuyor. Bu ‘çatı aday’ işinin en dramatik tarafı aslında Kılıçdaroğlu’nun “Yüksek ahlak sahibi, geçmişinde şaibesi olmayan bir isim” ifadelerinde ortaya çıkıyor. Yani Kılıçdaroğlu ve Bahçeli CHP ve MHP içinde şaibesiz ve yüksek ahlak sahibi bir isim bulamamışlar… Herhalde siyasetin bir siyasetçi tarafından bu kadar aşağılanmasına ilk kez tanık oluyoruz…
Evet CHP ve MHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu isminde uzlaşmaları, Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla elde ettiği demokratik kazanımları ve değişimi göstermesi açısından anlamlı. Çünkü her iki parti de görüyor ki “Yeni Türkiye’de” CHP zihniyetinde bir ismin bu ülkede cumhurbaşkanlığı konusunda en küçük bir şansı yok. Unutmayalım ki Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği bu değişime CHP bile boyun eğmek zorunda kalmıştır. Kısacası Kemalizm’in kalesi CHP’de ‘Altı ok’ kaybetmiş, Erdoğan değişimi kazanmıştır.
Ancak Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin İhsanoğlu gibi muhafazakâr bir isimde uzlaşmak zorunda kalmaları, halkın bu siyaset dışı mühendisliklere onay vereceği anlamına gelmiyor. Ayrıca 12 yıllık siyasi iktidarı boyunca icraatlarının sonucu olarak sekiz seçimden zaferle çıkmış bir Tayyip Erdoğan dururken, neden siyasi ve demokratik hiçbir vizyonu olmayan İhsanoğlu gibi bir ismi tercih etsin?
Üstelik de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın başındaki bir isim olarak Müslüman coğrafyalara duyarsız kalmış, Mısır’da Sisi darbesine ‘darbe’ diyememiş, Myanmar’da Müslümanlar katledilirken sesi çıkmamış, diktatör Esad’ın geçiş hükümeti kurmasını bile önerebilmiş Ekmeleddin İhsanoğlu’nun demokratik tavrı şaibelidir ve de bu fotoğraf muhafazakâr kesimlerin hassasiyetlerine yabancıdır.
İşte Kılıçdaroğlu ve Bahçeli Türkiye’deki değişim dinamikleriyle yolu bir kez olsun kesişmemiş, dindar kesimlerin duyarlıklarıyla sahici ortaklıklar kuramamış Ekmeleddin İhsanoğlu için oy isteyecek. Eğer siyaset bu kadar kolay olsaydı, son on iki yılda rakamları toplayıp çıkartarak sayısız mühendislik projeleriyle CHP ve MHP’yi iktidar yapmak isteyenlerin hayalleri gerçek olurdu ama olmadı. Bilelim ki bu kez de olmayacak…

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar