• $28,8888
  • €31,5937
  • 1894.95
  • 7948.6
22 Ekim 2023 Pazar

Hamas'ı İsrail mi kurdurdu?

Mevcut hali uluslararası kamuoyunda kanıksanmış Filistin meselesi, Hamas'ın Aksa Tufanı Operasyonu ile oluşan son durumla yeniden dünya gündemine oturdu.

Aksa Tufanı, "Ortadoğu'da kartlar yeniden karılıyor" klişesini aşan bir şekilde bölgede hatta dünyada bazı dengeleri değiştirdi.

Hükümetler, siyasi partiler, uluslararası organizasyonlar ideolojik ve pragmatist konumlanışlarına göre tavır alıyor.

Olayı analiz edenler de, operasyonun kendisi, gelişmelerin bundan sonra ne şekilde seyredeceği ve tarihsel süreç hakkında değerlendirmelerde bulunurken sahip oldukları ideolojik kodlarını esas alarak konuşuyor.

Ancak bu ideolojik kodlar, bazı aktörleri açığa düşürüyor.

Geçmişte Filistin meselesi ile FKÖ üzerinden bir irtibat kurmuş Sol, bugün Hamas'ın İslami kimliğinden dolayı sahiplenemediği direnişi, komplo teorileri ve ideolojik ezberleriyle açıklamaya ve karalamaya çalışıyor.

Filistin direnişinin sol-laik-seküler güçlerin tekelinde başladığını iddia eden bu ezber tam başarılı(!) bir barış anlaşması sağlanacakken İslamcı Hamas'ın sahneye çıkıp bağımsız Filistin devletinin kuruluşunu engellediğini ve sorunu çözülmez hale getirdiğini öne sürüyor.

Dahası, Hamas'ın FKÖ'nün gücünü kırmak için İsrail tarafından kurulduğunu veya (ilk iddianın yeterince inandırıcı olmadığını gördüklerinde) palazlandırıldığını söyleyebiliyorlar.

Öncelikle, Filistin direnişinin solcu bir kimlikle başlamadığını, Siyonist projeye karşı ilk örgütlü silahlı mücadeleyi gerçekleştiren kişinin İslami kimliğiyle bilinen ve Hamas'ın silahlı kanadına da adını veren İzzeddin el-Kassam olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Birinci Dünya Savaşı sonrası oluşan kolonyal süreç, daha sonra İslam topraklarında kurulan müstemleke devletler, bölgedeki en köklü İslami hareket olan Müslüman Kardeşler'in genellikle silahlı mücadele yerine toplumsal dönüşüm metodu tercihi gibi etmenlerin yanı sıra Soğuk Savaş dönemi ve özellikle 60'lı yıllarda dünya genelinde Sol'un etkinliği düşünüldüğünde tarihsel süreç daha doğru okunacaktır.

Ancak, sözünü ettiğimiz son iddia yani Hamas'ın İsrail tarafından kurulduğu ya da palazlandırıldığı iddiası hiçbir kanıta ve karineye dayanmayan, tamamen uydurulmuş bir komplo teorisi.

Kuruluşundan itibaren meseleyi gündemine almış ve bölgede örgütlenmiş Müslüman Kardeşler'in Filistin kolu, Pan-Arabist el-Fetih ve FKÖ'nün egemen olduğu yıllarda daha ziyade sosyal çalışmalara yönelmiştir.

Müslüman Kardeşler'in Filistin kolu, FKÖ gerillalarının önce Ürdün, sonra Lübnan, ardından da başta Tunus olmak üzere çeşitli Arap ülkelerine sürülmesinden bir süre sonra başlayan 1. İntifada sürecinde Hamas'ı kurarak mücadelede yeni bir stratejiyi benimsemiştir.

Yaser Arafat'ın İsrail'le yaptığı anlaşmaları reddeden Hamas, Filistin halkından büyük destek görmüş ve İsrail'e karşı şehitler vermiştir.

Hülasa, Hamas Filistin'de sonradan zuhur etmiş/ettirilmiş, köksüz bir yapı değildir.

Solcu diye desteklenen FKÖ, tecavüzcüsüyle evliliğe razı olurken Hamas'ın direnmeyi tercih ettiği halde işbirlikçilikle suçlanması ideolojik körlükle dahi açıklanamaz.

Hamas'ın etkin olmadığı bir Filistin'in ne halde olacağını görmek için Batı Şeria'ya bakmak yeterli olacaktır.

<p>Tınmaz, Uşak Üniversitesi Karahallı Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programı'nda okud

Takım bulamayan kaleci, ücret karşılığı halı saha maçlarına çıkıyor! İşte detaylar...

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek