• $28,9448
  • €31,2467
  • 1890.14
  • 7978.82
21 Ekim 2023 Cumartesi

Hamas Filistinlileri temsil etmiyor mu?

Aksa Tufanı Operasyonu sonrası İsrail Gazze'deki katliamlarını artırırken Hamas'ın meşruiyeti, ne yazık ki, katliamın failinden daha fazla tartışma konusu oldu.

Günlerdir sivil hedefleri bilinçli bir şekilde bombalayan Siyonist rejim el-Ehli Baptist Hastanesi katliamıyla zulmünü daha üst boyuta taşıdı ancak kamuoyu önünde bu konu hakkında konuşan birtakım zevat İsrail'i değil de Hamas'ı hedef tahtasına oturtuyor.

Yahudi lobisinin etkili olduğu bilinen ABD'nin İsrail'e açık desteği ve uluslararası kurumları mefluç kalan Avrupa'daki basının strabismus tedavisi gerektiren bakışı gündem olurken zulme kamuflaj desenli bir örtü görevi icra eden bazı söylemler dikkatlerden kaçıyor.

Dikkatli bakıldığında, İsrail'e bir çift söz söylemeden önce Hamas karalaması yapmak Filistin meselesi hakkında konuşmanın evvel vacip rüknüymüş gibi bir vasat olduğu fark edilecektir.

Objektif ve tarafsız olunduğu izlenimi verebilmek için İsrail'i de kınayan sözde otoriteler Hamas aleyhine, amiyane tabirle, analiz kasıyor.

Bu analizlerin en klişelerinden biri Hamas'ın Filistinlileri temsil etmediği iddiası.

Hamas'ı algı düzeyinde terörize etmeyi amaçlayan bu söylemin gerekçesi olarak da mantıklı ya da mantıksız hiçbir izah yapılmaya gerek bile görülmüyor.

Bu iddiayı dile getirenlere göre temsil ve meşruiyet ölçüsü nedir?

Hamas, 2006'da Filistin'de yapılan son genel seçimden birinci parti olarak çıkmıştı.

Gerçi, "Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir" diyenler için temsil ve meşruiyet kriteri olarak bunun yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Onlara göre, temsil ve meşruiyetin ölçüsü kendileridir.

Hamas, seküler bir örgüt olmadığı için, daha doğrusu, İslamcı bir örgüt olduğu için Filistin halkını temsil etmediğini söylüyorlar.

Filistin halkının duygu durumunu paylaşmadıkları için değil kendi duygu durumlarını paylaşmadıkları için Hamas'a temsil hakkını layık görmüyorlar.

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Havada taklalar atarak yere düştü! Yaya geçidinde kan donduran kaza

Uludağ'ın “Uyuyamayan” ayı ailesi! Yemek yerken görüntülendiler

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…