• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
15 Ekim 2023 Pazar

Filistinliler Yahudilere toprak sattı mı?

Sosyal-siyasal meseleler söz konusu olduğunda her iddia arka planında bir mesaj, her soru talep ettiği cevapta bir enformasyon taşır.

Hamas'ın başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu ve sonrasında işgalci İsrail'in bütün Gazzelileri hedef alan saldırıları sırasında "Filistinliler İsraillilere toprak sattı" iddiası dolaşıma sokuldu.

Siyonist tarih yazımı mitlerinden biri olan bu retorik, Türkiye'de de yıllarca Filistin meselesi gündem olduğunda dile getirilen sözde tezlerden biri oldu.

Bir sosyal medya şaklabanı tarafından hatırlanan bu ezber, İslam ve Müslüman düşmanlığı ile maruf bir meczup ile bulunduğu ortamın nabzına göre şerbet sunmasıyla meşhur bir tarihçi tarafından sözümona teyit edildi.

İnşa edilmiş otoritesiyle her konuda üst perdeden ahkam kesen meczubun "Büyük ölçüde(!) toprak satılmıştır, satılmadı diyenler zırcahildir" saldırganlığı ve tamamen spekülatif bir açıklamayla hiçbir belge veya referans göstermeden "Filistinli demek arazi satıp yaşayan insan demekti" iddiasını ortaya atan tarihçinin sözleri bu tezviratı satın almaya hazır güruhun içini rahatlatacak cinsten bir manipülasyon örneğiydi.

Zira, başka tarihçiler ve konunun uzmanları tarihi bilgi, belge ve referans göstererek Filistinlilerin Yahudilere toprak satışının yüzde 1'i bulmadığını ortaya koydu.

Noam Chomsy, Ilan Pappe, Israel Shahak, Benny Morris, Norton Merzvinsky, Avi Shlaim gibi birçok Yahudi tarihçi ve entelektüel de bu iddiayı yalanlayarak rızaya dayalı toprak satış oranının çok düşük olduğunu söylüyor.

Adını zikrettiğimiz Yahudi tarihçi ve entelektüeller, İsrail'in kuruluşunu, bilhassa İngiliz Manda Yönetimi döneminde, ödenemeyecek kadar yüksek düzeyde toprak/mülk vergisi getirerek gasp edilmiş topraklarda sistematik bir şekilde tahkim edilen kolonyal bir işgal süreci olarak anlatıyor.

Elbette, Filistinlilerin Yahudilere toprak satması suretiyle İsrail'in kurulduğu manipülasyonlarına belgeyle cevap vermek hakikatin onuru açısından önemli ve sözünü ettiğimiz tarihçilerin çalışmaları ilmi ve entelektüel bakımdan değerli.

Ancak sorulması gereken bir hatta birçok soru var.

Gazze'nin Siyonist abluka altında bombalandığı şu günlerde Filistinlilerin İsraillilere tarihte toprak satıp satmadığı tartışması acaba tarihsel veya ilmi bir tartışma mıdır?

Bugün "Filistinliler Yahudilere toprak sattı mı?" sorusunu sormak ne kadar ahlakidir?

Diyelim ki, geçmişte bazı toprak zenginleri Yahudilere toprak sattı. Bu, İsrail'in işgalinin ve katliamlarının haklı olduğu anlamına mı gelir?

Günümüzde dünya üzerindeki ülkelerin neredeyse tamamında yabancılara toprak satılıyor. Bu, toprak satın alanların o bölgeyi işgal etmeye kalkmasını meşrulaştırır mı?

"Filistinliler Yahudilere toprak sattı mı?" sorusunun ideolojik bir safsata olduğunu anladığımızda, bu soruyu sormanın aklımıza ve ahlakımıza yakışmayacağını görebiliriz.

Bu soruyu sormak ayıp, cevaplamak züldür.

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı