• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
13 Ocak 2024 Cumartesi

1 Nisan'da CHP'yi ne bekliyor?

14-28 Mayıs seçimlerinde yaşadığı yenilginin ardından "değişim" söylemiyle kurultaya giden CHP'de taşlar yerine oturmadı. Çok klikli yapısı bilinen partide, yeni düzenle birlikte birbirine yakın güçteki grupların yerel seçim sonrası için kurultay hesaplarına başladığı iddiası kulis haberlerine yansıyor.

Son kurultaydan yenilgiyle ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu'nun çalışma ofisi açıp yoğun bir şekilde görüşmeler yapmasına başta anlam verilememişti. Ancak daha sonra, Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimlerde muhtemel bir başarısızlık sonrası için geri dönüş için hazırlandığı konuşulmaya başladı.

Kılıçdaroğlu'nun yerel seçim sonrasına hazırlık yaptığı iddiası kulis haberlerinden ibaret değil. Kılıçdaroğlu döneminde CHP'de Medya, Planlama ve Sosyal Medya politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem görev başında olduğu günlerden daha aktif bir şekilde çalışıyor.

Eren Erdem'in yönettiği grup ile Ekrem İmamoğlu'na yakınlığı ile öne çıkan hesaplar sosyal medyada bir "trol savaşı" yürütüyor. İmamoğlu'na yakın hesapların Kılıçdaroğlu ve çevresini "Dersim çetesi" ve "Dersim lobisi" olarak hedef alması büyük rahatsızlığa neden oldu. CHP'nin mevcut yönetimine yakın isimler Kılıçdaroğlu'nu Alevileri İmamoğlu'na karşı örgütlemekle itham ediyor.

Özel-İmamoğlu yönetiminin yerel seçimler için aday belirleme sürecinde Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerin üstünü çizmesi bu rahatsızlık parti kavgaya dönüştürdü.

31 Mart sonrası için plan yapan yalnızca Kılıçdaroğlu değil. Ekrem İmamoğlu'nun da aday belirleme sürecine dahil olma hamlesi, İstanbul'da seçimi kaybetmesi halinde CHP Genel Başkanlığı için elinin güçlü olması amacını taşıdığı şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan Özgür Özel'in çevresindeki isimler de kendilerine iktidar alanı oluşturma çabası içinde. CHP'deki kavgalar parti koridorlarından duyulacak boyuta geldi. Aday belirleme süreci birçok kırgınlık ve küskünlüğü beraberinde getirdi. Kavganın daha büyük olduğu il ve ilçelerdeki süreçte daha büyük kırgınlık ve küskünlükler yaşanacak.

Hoyratça yürütülen aday belirleme süreci sonrası yerel seçimlerde yaşanacak başarısızlık parti içi muhalefeti daha güçlü hale getirecektir.

CHP'de bütün klikler hesaplarını yerel seçimlerdeki başarısızlık ihtimali üzerine yapıyor. Kılıçdaroğlu'nun geri dönme ihtimali her halükarda zor. Ona yakın çevreler de, uğradıkları hakaretlere rağmen, CHP jargonuyla "tıpış tıpış" oy vermeye gideceklerdir.

Ancak yerel seçim sonrası CHP'yi "helalleşme" değil "hesaplaşma" sürecinin beklediği ortada.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi