• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Kasım 2016 Perşembe

Varlık barışı: Köprüden önce son çıkış

Varlık barışıyla ilgili süreç (eğer uzamazsa) 31 Aralık’ta sona eriyor. Bakan Ağbal, "Bu varlık barışı vatandaşın köprüden önceki son çıkış noktası. Çünkü 2018'de ülkeler bilgi paylaşımı başlayacak. O nedenle bu vergisiz varlık barışına katılmak vatandaşın lehine olacak" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği İhracat Zirvesi’nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ekonomi gazetecileriyle bir araya gelerek sohbet etti.
Söze ilk olarak Bakan Zeybekci başladı ve birkaç cümleyle içinde bulunduğumuz ekonomik süreci şöyle özetledi: “Türkiye olağanüstü hallerden geçiyor. Kişi başına milli gelirde 10 bin dolar, ihracatta 145-150 milyar dolarlara (Orta gelir tuzağı) takıldık kaldık. 2-3 yıldır yurtdışı yurtiçinde yaşadığımız olağanüstü haller ekonomimizi de etkiledi. Sorunlara karşı çözümün yolu ihracata dayalı büyümeden geçiyor.”

Ardından da Türkiye’nin avantajlarına değindi: “Türkiye’nin değerli varlıkları var. Bunları parasal değere dönüştürme adımları atıyoruz. Mesela Türkiye Varlık Fonu. Ayrıca dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini faaliyete geçirdik.”

İLK TAKSİTİ KAÇIRAN YANDI

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın üzerinde ısrarla durduğu konu ise varlık barışı ve borç yapılandırmasıydı. “57 milyar liralık rekor başvuru aldık” diyen Ağbal, “Bu yapılandırmada ilk iki taksit çok önemli. 30 Kasım'a kadar ilk taksiti yatırmaları gerekir. Bu tarih peşin ödemeler için de son tarih. İkinci taksit de 30 Ocak. Vatandaş 1 ve 2'nci taksidi ödemezse otomatik olarak yapılandırma sisteminden çıkarılacak” değerlendirmesinde bulundu.

PARA GETİRENE TEK SORU YOK

Varlık barışıyla ilgili de konuşan Bakan Ağbal, uygulamanın 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlattı. Maliye olarak şimdiye dek tüm ağırlığı yeniden yapılandırmaya verdiklerini söyleyen Bakan Ağbal, şöyle devam etti: “25 Aralık'tan sonra tüm enerjimizi buraya ayıracağız. Parasını getirene geriye dönük hiç bir soru sormayacağız. Eurobond için de öyle. Maliye bu bilgilerle inceleme de yapmayacak. Bankalar bu müracatları almak ve kendilerine kolaylık sağlamak zorunda. Bankalar ile ilgili de bir sorumluluk yok. Öyle yedi ceddini sormalarına gerek de yok. Hiç bir soru sormadan gelen parayı almalılar. Bu konudaki tebliği hazırlıyoruz.”

Birçok ülkede var

Varlık barışıyla ilgili son derece önemli bir bilgiyi de paylaşan Maliye Bakanı Ağbal, 2018 yılına gönderme yaparak şöyle devam etti: “2018'de ülkeler arası bilgi değişimi başlayacak. Biz de o nedenle bir düzenleme yaptık. Trump da ABD'li şirketlere paralarını getirmeleri çağrısında bulundu. Endonezya da bunu yapıyor. Birçok ülke var şu an bunu yapan. Bu Varlık Barışı vatandaşın köprüden önceki son çıkış noktası. Çünkü 2018'de ülkeler bilgi paylaşımı yapmaya başlayacak. O nedenle bu vergisiz varlık barışına katılmak vatandaşın lehine olacak. Kimsenin endişesi olmasın bu gelen paralar da terör parası falan olamaz. Zaten onlar paralarını gayrimeşru yollarla taşırlar.”

50 BİN TL ZAM GELİR Mİ?

Bakan Ağbal’ın son günlerde en çok muhatap olduğu soru, lüks otomobillere yönelik ÖTV düzenlemesinin ne zaman yapılacağı… “Otomobilde ÖTV'de bir düzenleme yapıyoruz” diyen Bakan Ağbal, “Bakanlar Kurulu kararıyla yapılabilseydi hemen yapardık. Bu kadar spekülasyon da olmazdı. Satışlardaki hareketliliği görüyoruz fakat yasa değişmesi gerekiyor. Neymiş otomobiller 50 bin lira zamlanacakmış. Yok böyle bir şey” ifadelerini kullandı.

OTODATARABYA ÖRNEĞİ

Sadece silindir hacmine göre değil farklı değerlendirmelerle vergilendirme için Bakanlar Kurulu onayına işaret eden Maliye Bakanı Ağbal, “Meclis onayı sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ‘olur’ alındıktan sonra düzenlemeyi ‘hemen’ hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Ağbal, bu konuda şöyle de bir örnek verdi: "Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 96’sı 1600 cc’nin altında. Sırf düşük vergili olması için Türkiye’ye özel üretimler var. Düşünün 1600 cc’den düşük spor arabalar var. Tarabya’da Boğaz’da yola çıkıyor, herkes ona bakıyor. Benim zavallı yerli otomobilin vergisiyle aynı…"

Arkadaşları kızıma arattı: Arabayı şimdi mi alalım?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde Meclis’teki bir yasal düzenlemeden söz etmiş ve otomobilde motor hacmine göre değil, fiyata göre vergilendirme sinyalleri vermişti. Sohbetimizde Bakan Ağbal’a bu konuyu da hatırlattık. “Bir konuştuk lüks otomobil satışları patladı” diye espri yapan Ağbal, başından geçen ilginç bir olayı anlattı: “Kızım yeni doktor. Hastanede arkadaşları etrafını çevirmiş. “(Lüks bir otomobil markasının ismini vererek) Babana bir sorar mısın biz bu arabayı alacağız. Şimdi mi alalım, fiyatı ne kadar artar?” diye telefon açıyor.
Sizin anlayacağınız bizim vatandaşımız çok akıllı. “Böyle bir gelişme var, ben buna ön alayım” diyor. Belki de sürprizlerle karşılaşacak. Bu işler böyledir. Birlikte göreceğiz. Hızlı bir şekilde bir çalışma yapacağız. Hükümetimizin nihai olarak karar vereceği bir şekilde de sistemin yeni halini dizayn edeceğiz."

AB'nin derdi demokrasiyse 16 Temmuz’da neredeydiler?

Avrupa Birliği’yle gerilen ilişkiler de, Zeybekci’nin gündemindeydi. “Bizim AB’den vazgeçmemiz mümkün değil” diyen Bakan Zeybekci, “Diğer taraftan son dönemde yaşananlar. Biz Türk bakanlar olarak 17-18 Temmuz günü Avrupalı muhataplarımızın sözlerini aradık. Eğer dertleri demokrasi ve insan haklarıysa, 16 Temmuz günü Avrupa’dan Türkiye’ye doğru insan hakları ve demokrasi yürüyüşü yapmış olmaları lazımdı. Ama yine de şunu söyleyeyim; AB Türkiye için vazgeçilmez. Ama Türkiye de AB için vazgeçilmez. Biz muhataplarımızla bu konuları görüşüyoruz. Olumluları masada çoğalttıkça, olumsuzluklara yer kalmayacaktır.”

Zimmet maddesi kaldırılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bankalarla tam anlamıyla barışamadıklarını ancak bankaların da biraz rahatlatılması gereken konular olduğunu ifade ederken "Kredi verenlerin zimmet sorumluluğu kaldırılmalı. Çünkü hafif havanın bulanık olduğu dönemlerde sistem reel gerçeklerle hareket etmekte zorlanıyor" diye konuştu.

Yabancı futbolcu cennetiyiz rahatsızım!

Bakan Zeybekci’ye, hafta sonu oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisini de hatırlattık. Futbol konusunu ‘vatandaş Nihat’ olarak yanıt vereceğini söyleyen Zeybekci, yerli-yabancı oyuncu dağılımına dikkat çekti: "Futbol kulüplerimizin yabancı futbolcu cenneti olmalarından rahatsızım. Milli Takımımızın bile vasat noktada olmasının nedeni bence bu."

Merkez kur oyununa gelmemeli

Dolar kuruyla ilgili görüşlerini de paylaşan Zeybekci, "Kısa vadeli borçlara baktığımızda Türkiye’nin döviz kurlarıyla manipüle edilmesinin bir zemini yok. Merkez Bankası’nın bu oyuna girmemesi gerekiyor. Dövize döviz satarak müdahale son derece yanlış" dedi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası