• $9,3362
  • €10,8606
  • 533.462
  • 1429.49
8 Haziran 2016 Çarşamba

Turkcell maç yayın ihalesine hazırlanıyor

Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2016 bu hafta sonu başlıyor. Futbol, uzun süredir dev bir ekonomi.

Türkiye’de kimileri afaki bulsa da bu ekonominin büyüklüğü 1 milyar euroya yakın bir rakama denk geliyor. İngiltere Premier Ligi’nin büyüklüğü 4.5 milyar euroya yakın… Alman Bundesliga’nın ise 2.2 milyar Euro seviyelerinde olduğu dikkate alınırsa, Türkiye olarak gidecek çok yolumuzun olduğu aşikar…

PAZARDA 4.5G ETKİSİ

Uzmanlar, futbol pazarını büyüten en önemli üç etkeni şöyle sıralıyor: Taraftar ilgisi, sponsorluk gelirleri ve maç yayın hakları. Turkcell Genel Müdürü İlker Kuruöz, bu 3 etkene artık 4’üncüsünü eklemenin zamanı geldiğine vurgu yaptı: 4.5G!
İlker Bey, mobil cihazlar üzerinden televizyon izleme alışkanlığı yaygınlaştığına dikkat çekti. Bu açıdan; 4.5G, maçları daha fazla kişinin izlemesini sağlayarak yayın gelirleri yükseltebilir.

İŞBİRLİĞİ DE YAPABİLİRİZ

İlker Kuruöz, Turkcell’in spor yayıncılığıyla ilgili daha aktif bir strateji izleyeceği sinyallerini de verdi. 680 bin abonesi bulunan Turkcell TV’ye gönderme yapan Kuruöz, şunları söyledi: “4.5G sayesinde mobil yayıncılık göz ardı edilemez. Turkcell olarak lig değerini artıracak işbirliklerine açığız.”
İlker Kuruöz, “Yeni nesil yayıncılık interaktif olmalı" dedi ve şöyle devam etti: Futbol yayıncılığında da 4.5G ile birlikte çok farklı bir izleme deneyimi sunulabilir. Burada ciddi bir altyapımız var.”
Kuruöz, yeni ihalede mobil teknoloji avantajının mutlaka hesaba katılması gerektiğini düşünüyor.
İlker Bey bunları anlatırken araya girip, aynı reklamlardaki gibi ‘dümdük’ sorduk:
“Turkcell olarak yayın ihalesine girecek misiniz?
“Futbol yayın haklarının bir kısmını alma ile ilgilenebiliriz” diyen Kuruöz şunları paylaştı: “Yayın hakları ihalesi planlanırken mobil teknolojilerin yeteneklerini kullanabilecek paketler hazırlanır ve yayın haklarının birden fazla kuruluşa verilmesinin yolu açılırsa, futbol izleme deneyimini nasıl değiştireceğimizi düşünürüz.”

YENİ İHALE OCAKTA

2010'da yapılan maç yayın Digiturk, D-Smart ve Türk Telekom’un kıran kırana mücadelesine sahne olmuştu. D-Smart son anda, ihaleden çekilmiş, büyük çekişme Digiturk’le Türk Telekom arasında yaşanmıştı. Görünen o ki ocak ayındaki ihale bir kez daha devlerin kapışmasına sahne olacak. İşin özeti şu; İhalede bu kez Turkcell de yer alacak; Ya ortaklık yoluyla, ya da tek başına...

Süper Lig’in değerini böyle artırabiliriz

Kuruöz’ün, Süper Lig’in değerini artıracağına inandığı bir de önerisi var: “Düşünün; bir yandan stadyumda takımınızı izlerken, bir yandan da cep telefonunuzda sahayı farklı açılardan gösteren kamera yayınlarını izliyorsunuz. Maçın oyuncusunu hemen orada siz seçiyorsunuz veya atılan golü cep telefonunuzdan tekrar tekrar izleyebiliyorsunuz. Bu zenginlikler yayın hakları dağıtılırken görmezden gelinebilir mi? Bunların hepsi ligin değerini artıracak, maçları daha fazla kişiye izlettirecek uygulamalar.”

Rekor ‘ortaklık' Premier Lig’te

İngiltere Premier Lig’in canlı yayın hakları rekor ücrete satıldı. 2016-2019 sezonları arasındaki maçları yayınlama hakkı için düzenlenen ihaleyi 5.1 milyar sterlinle (yaklaşık 7.9 milyar dolar) İngiliz Sky Sports ve BT Sports kazandı. Bunun 6.4 milyar dolarını BT, geri kalanını ise yüzde 39 hissesi medya devi Rupert Murdoch’un sahibi olduğu 21st Century Fox’a ait Sky ödeyecek. İngiltere’de Sky her sezon 126 maç için anlaşma sağlarken, BT 42 maçın yayın hakkı karşılığında ödeme yapacak.

İspanya’da üçe bölünmüş

Barcelona ve Real Madrid'in de yer aldığı La Liga’da yayın haklarını Mediapro, Movistar ve Orange- Vodafone ortaklığı paylaşıyor. Mediapro 3 yılda yaklaşık 1.89 milyar euro karşılığında her hafta biri Real veya Barcelona’nın olmak üzere 8 maç yayınlama hakkına sahip. Movistar ise 750 milyon euro karşılığında her hafta tek maç veriyor. Vodafone ve Orange ortaklığı da bar, restoran gibi yerlerde yayın yapabiliyor.

Digiturk, yayın için yıllık 400 milyon dolar ödüyor

Süper Lig maçlarının yayın hakları 2001 yılından bu yana Digiturk’un elinde. Digiturk, 2010’daki son ihalede yaklaşık 2 milyar dolarlık en yüksek teklifi vererek 5 yıl süreyle yayın haklarını satın almıştı. Berlin’de düzenlenen Euroleague Final Four mücadeleleri sırasında sohbet ettiğimiz Digiturk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, önümüzdeki ocak ayında yeniden ihaleye çıkılacağını hatırlattı ve şunları söyledi: “Biz her sezon için TFF'ye yıllık KDV dahil 400 milyon dolar ödüyoruz. Futbola ilginin azaldığı ve gelirlerinin düştüğü bir ortamda 400 milyon dolarları yakalamak kolay olmayabilir.”

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

MTA Yerleşkesinde patlama oldu

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak