• $9,4438
  • €10,9651
  • 547.066
  • 1507.57
10 Şubat 2016 Çarşamba

TOKİ vites yükseltti: İstanbul'da sesimiz daha gür çıkacak

Bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı.

Bu 60 bin konutun yüzde 15’i de (7 bin 500 konut) İstanbul’a yapılacak.

Büyüyen nüfusa bağlı olarak İstanbul’da konut talebi her yıl katlanarak büyüyor. Bir yandan da kentsel dönüşüm anlamında eski konutların yenilenmesi, başta Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olmak üzere kamuyla beraber özel sektöre de büyük bir sorumluluk yüklüyor.
Önceki gün, TOKİ’nin İstanbul Halkalı’daki merkezinde bir sabah kahvaltısında bir araya geldiğimiz TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da İstanbul’daki mevcut duruma gönderme yaparak şunları söyledi: “En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. Tek başına İstanbul'sa, konut talebinin ve kentsel dönüşümün ihtiyacının ana damarını besliyor.”

60 BİN KONUTUN %15’İ İSTANBUL’A YAPILIYOR

TOKİ açısından bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen Turan, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı. Ayrıca bu 60 bin konutun yüzde 15’inin de (7 bin 500 konut) İstanbul’a yapılacağını belirtti.

ANADOLU YAKASI’NA YENİ 5 BİN KONUT

“İstanbul’da bu yıl sesimiz daha gür çıkacak” diyen Turan, özellikle Anadolu Yakası’na vurgu yaptı ve şunları anlattı: “Gelinen noktada İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı yaptık. Anadolu Yakası’nda 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.”

SAYI 20 İLA 30 BİNİ BULABİLİR

Anadolu Yakası’ndaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu Yakası’ndaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi ve ekledi: “Kayabaşı’ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapıyoruz. Başkan Turan ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa’da yükseleceğini kaydetti.

KAYABAŞI'NDA 65 BİN KONUT ÜRETİLECEK

TOKİ’nin İstanbul için yaptığı planlar sadece yeni konutları kapsamıyor. İstanbul’da toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, “Bunlar arasında en önemli toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Projesi. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek. 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesini tamamladık” diye konuştu.

Şehirlerin içi arındırılıyor, Rami esnafının yeni yeri hazırlanıyor

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan'ın anlattıklarından anladığımız, TOKİ’nin sadece konutları değil, sanayi sitelerini de dönüşüm içinde değerlendirdiği… TOKİ Başkanı Turan, “Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat Boğazlıyan, projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var” dedi. Turan ayrıca, İstanbul Rami’deki esnafı için de 990 toptancı, 120 adet de ticari işyeri yaptıklarını anlattı. Kayabaşı Batı Resneli’de yer alan bu projeye devam ettikleri bilgisini paylaşan Turan, hak sahiplerinin de belirlendiğini söyledi.

Yüzde 40’ı kentsel dönüşüme

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren Başkan Turan, “Özellikle gecekondular, çarpık ve kaçak yapıların dönüştürülmesi gerekmektedir. En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. TOKİ olarak her yıl üretmeyi hedeflediğimiz 60 bin konutun yaklaşık yüzde 40’ı da kentsel dönüşüm içinde içinde yer alacak.” dedi.

Gaziantep’e 50 bin konutluk yeni şehir

TOKİ, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Kuzey Şehir Projesi’yle attı. 8,5 milyon metrekare üzerine projelendirilen 50 bin konutluk şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olacak. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran Turan, “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak” dedi.

60 ilde 112 farklı belediye

129 projenin belediyelerle işbirliği halinde fiili olarak sürdüğünü belirten Turan, "Bu kapsamda üretilmesi planlanan konut 125 bin 225 adet. Aktif durumdaki 129 projenin 19'u İstanbul, 10'u Adana, 13'ü Ankara, 4'ü İzmir olmak üzere toplam 60 ilde 112 Belediye ile çalışıyoruz' dedi.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi