• $16,7681
  • €17,515
  • 975.088
  • 2443.77
25 Nisan 2016 Pazartesi

Sıcak-Soğuk savaşını çevre ve cari açık kazandı

Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından Yıldızlar Yatırım Holding, geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla 3.3 milyar liralık ciroya ulaştı.

Grubun ağırlıklı işi ağaç-keresteye dayalı. Evlerde kullanılan, kapı, pencere ve parkelerin önemli bir kısmını Yıldız Entegre üretiyor. Suni gübre markası İGSAŞ da Yıldızlar çatısı altında faaliyet gösteriyor. Holding’in İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız, bu yılın başında, başarıyı getiren en önemli faktörün ‘yatırım hevesi’ olduğunu söylemiş ve yeni adımların sinyalini vermişti.

Geçtiğimiz hafta, Holding’in lokomotif şirketi Yıldız Entegre’nin Kocaeli’ndeki fabrikasında sohbet ettiğimiz Hakkı Yıldız, 2-3 yıl önce demir-çelik sektörüne girme kararı aldıklarını hatırlattı. Yatırım yeri olarak da yine Kocaeli’ni düşündüklerini paylaşan Hakkı Yıldız, “370 milyon euroluk bir yatırım planlıyorduk. Fakat bazı itirazlar oldu” dedi.

Hakkı Bey’in sözünü ettiği 370 milyon euroluk yatırımın 200 milyon eurosunu sıcak hadde, 170 milyon eurosunu da soğuk hadde yatırımı oluşturuyordu.

Fakat sıcak hadde tesisiyle ilgili bazı çekinceler olduğunu söyleyen Hakkı Yıldız, aynı zamanda Kocaeli Milletvekili de olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’la da görüştüklerini aktardı.

İLK ÖNCE ÇEVRE HASSASİYETİ

Hakkı Yıldız’a “Ne tür çekinceler oldu” diye sorduk, şunları anlattı: “Bize denilen şuydu: ‘Sıcak hadde demir-çelik tesisi kurunca hurda ithalatı yapacaksınız. Hurda tesisin kurulacağı bölgede kirlilik oluşur.”

“Yeni teknolojinin kullanıldığı üretim tesislerinde bu tarz olumsuzluklar yaşanmadığını anlatmaya çalıştık” diyen Hakkı Yıldız, Kocaeli’ndeki yetkili kadroyu Zürih’e davet ettik. Birlikte kent merkezine 50-60 kilometre mesafedeki hurdaya dayalı üretim yapan demir-çelik tesislerini gezdik. Çevreye etkisinin bulunmadığını göstermek istedik. Fakat yine de “Bu yatırımı Karadeniz’e ya da İskenderun’a yapın” önerisinde bulundular” diye konuştu.

ARDINDAN CARİ AÇIK SORUNU

Hakkı Yıldız, yatırım yeri olarak Kocaeli’nde ısrarcı olduklarını söyledi. Gerekçesini de şöyle paylaştı: “Lokomotif şirketimizin (Yıldız Entegre) merkezi Kocaeli’nde. Ayrıca, burada yatırıma hazır arsa ve limanımız var. Lojistik ve yönetim açısından bizim için en ideal yer burası.”

Bunun üzerine Bakan Fikri Işık hurdadan demir-çelik tesisine neden karşı olduklarına bu kez 'makro cepheden' bir yanıt daha verdi: “Türkiye, dünyanın en büyük hurda demir-çelik ithalatçısı. Hurda ithalatına dayalı üretimi cari açığı artırıyor.”

HASSASİYETLER GİDERİLEMEDİ

Yıldız’ın "Biz dayanıklı tüketim eşyasına (beyaz eşya hammaddesi) dönük yassı ürün üretimi planlıyoruz. Türkiye’deki beyaz eşya üreticileri şu anda bu sacın çoğunu ithal ediyor. Bizimle o ithalat azalır" açıklaması da önce çevre ardından da cari açık hassasiyetini gideremedi.

İşin özü, sıcak hadde yatırımı için vize alamadıklarını paylaşan Hakkı Yıldız, şimdi rotayı ‘soğuk’ yatırımına çevirdiklerini paylaştı. 170 milyon euro yatırımla soğuk hadde kompleksi kurma kararı aldıklarını aktaran Yıldız, "200 milyon euroluk sıcak haddeden vazgeçtik. Sadece soğuk hadde kompleksi kuruyoruz. Saha çalışması başladı, 24 aya tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

40 milyon $'lık ‘stratejik’ yatırım

Hakkı Yıldız, “Potasyum Nitrat üretimine dair 40 milyon dolarlık yatırım için ‘stratejik’ başvurusu yaptık. Çünkü, potasyum nitratın Türkiye’de üretimi yok. Yılda 40 bin ton ithal ediliyor. Biz 70 bin tonluk bir tesis kurmayı planlıyoruz" dedi.

Rus Bakan ‘bizi aşar’ dedi Putin’e bir mektup yazdı Medvedev’den haber bekliyor

Yıldızlar Yatırım Holding, Rusya’da da MDF tesis yatırımı planlıyordu. Fakat iki ülke arasındaki gerginlik yüzünden bu yatırım şu an askıya alışmış durumda. Hakkı Yıldız, “Rusya’daki yatırımın büyüklüğü 200 milyon euro olarak hesaplanmıştı.

25 milyon euro tutarındaki makine siparişini dahi vermiştik. Fakat “Türk personel yasağı” nedeniyle şu an bekliyoruz. Rus Sanayi ve Yatırımlar Bakanı’nı ziyarete gittik. Kendilerine bu makinelerin kurulması ve iş yönetimi için Türkiye’den personel getirmemiz gerektiğini anlattık. Fakat Sayın Bakan bize ‘Bu konu bizi aşar’ diye yanıt verdi. Biz de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup gönderdik. Ancak, o mektup da Başbakan Medvedev’e yönlendirildi, şu an bekliyoruz” dedi.

Yıldız, yatırım konusunda hâlâ umutlu olduklarını da anlattı ve şunları söyledi: “Rusya, 54 Türk şirketini, “Ülkemizde işinizi siyasi sorun öncesi gibi yürütün” listesine aldı. Bizi de listeye alırlarsa, yatırıma kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı