• $17,9565
  • €18,2917
  • 1024.01
  • 2913.3
23 Mayıs 2016 Pazartesi

Opet, petrol ofisi'ni almak için 'teklif'e hazırlanıyor

Koç Topluluğu’nun OPET’teki ortağı Fikret Öztürk, Petrol Ofisi’ne talip olduklarını ilk kez ve resmen açıkladı. Akaryakıt dağıtım sektöründe yaşanan satın almalar ve pazardan çıkış söylentilerini yorumlayan OPET'in Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, “Sektörde bazı köklü değişiklikler oluyor ama biz yolumuza devam ediyoruz. Her yıl pazar payımız artıyor. Yabancılar pazarı terk edebiliyor. Ama biz ‘İyi ki OPET var’ diyoruz” diye konuştu.

EN İYİSİ %5, EN KÖTÜSÜ %5!

Sektörde asıl sorunun ‘tavan fiyat’ uygulamalarıyla oluştuğunu söyleyen Fikret Öztürk, “Tavan fiyatla bir-iki tökezlememiz oldu. Ama akaryakıtta ne kadar kötü bir durum olursa olsun satışlarımız yüzde 5 düşer, ne kadar iyi bir süreç yaşanırsa yaşansın yüzde 5 artar. Aslına bakarsanız stabil bir iş” dedi.

KOÇ’LA BİRLİKTE GİRECEĞİZ

OPET’in akaryakıt sektöründe yüzde 17.2’lik pazar payıyla sektör ikincisi olduğunu hatırlatan Fikret Öztürk’e "Petrol Ofisi’ne talip misiniz?" diye de sorduk.

Çok net bir şekilde şu cevabı verdi:

"Talip olmadık, ama olacağız."

Ardından ekledi: “Petrol Ofisi’nin satışına Koç Topluluğu ile birlikte gireriz. Zaten Koç bizsiz almaz, biz de Koç’suz olmayız. Güzel bir ortaklığımız var.”

YÜZDE 25’LE SEKTÖR LİDERİ

Sektörde yüzde 25'lik payla ‘lider’ konumda bulunan Petrol Ofisi hisseleri şuan, Avusturyalı OMV’nin elinde. Petrol Ofisi özelinde pazar payının çok önemli olmadığını vurgulayan Öztürk, “Önemli olan marka gücüdür. Yönetim konusu da işin püf noktası. Bizim bu gücümüz de var. Petrol Ofisi’ne bankaların biçtiği değer 1.2-1.3 milyar dolar. Yine bankaların söylediği kadarıyla borcu da yüksek bir şirket. Süreç başlayıp rakamları inceleyince fiyat ortaya çıkar” dedi.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar