• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Şubat 2016 Salı

Kanal İstanbul’a güzergah değiştiren 400 bin yıllık mağara!

Güzergah değişikliğinin altından 'tarihe saygı' çıktı... Geçmişi 400 bin yıl öncesine dayandırılan Yarımburgaz Mağarası, Küçükçekmece Gölü'ne sadece 1.5 kilometre uzaklıkta ve birinci derece tarihi sit alanı...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta Kanal İstanbul projesiyle ilgili çok önemli bir açıklama yapmıştı. Bakan Yıldırım, projeyle ilgili olarak “Doğal sitler, tarihi sit alanları, yer altı su kaynakları, meraları dikkate aldığımızda uzmanların yaptığı çalışmalarda sit bölgeleri için bazı tereddütleri oluştu. Bu yüzden de güzergah konusunu yeni baştan ele almak ihtiyacı doğdu” dedi.

Bu açıklamanın ardından sorulan ilk soru ‘söz konusu tereddütlerin’ neler olduğu, ikinci soru ise yeni güzergahla ilgiliydi. İkinci sorunun henüz yanıtı yok. Bu konuda süreç ilerledikçe gerekli açıklamayı Bakan Binali Yıldırım’ın bizzat yanıtlayacağı beklentisi hakim.

EN ESKİ YERLEŞİMLERİNDEN

Fakat ilk sorunun yanıtı, ‘İstanbul mağaraları’nda gizli: Yarımburgaz Mağarası...

İstanbul’un en eski tarihi mekanı olarak adlandırılan bu mağara, Kanal İstanbul güzergahında yer aldığı belirtilen Küçükçekmece Gölü sahillerine sadece 1.5 kilometre uzaklıkta. Arkeologlar tarafından, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Mağaradaki insan izlerinin de 400 bin yıl öncesine dek uzandığı savunuluyor.

2001’DE BİRİNCİ DERECE TARİHİ ALAN OLDU

Yapılan kazılarda, bu mağaraların Avrupa Kıtası’na yönelik ilk yerleşimlerde de önemli rol üstlendiğine yönelik bulgular var. Söz konusu mağara, bu özellikleri nedeniyle 2001'de birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı statüsüne alınmıştı. Kazılardan çıkarılan buluntular, bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

Aslına bakılırsa; Ne güzergah değişikliği, ne de Kanal İstanbul’un önündeki ‘mağara’ engeli ilk değil... Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, Kanal İstanbul’un ilk güzergahı olarak Çatalca konuşulmuş, çeşitli haritalar basına yanmıştı. Resmi açıklama olmasa da ilk Çatalca güzergahı kamuoyunda çokça tartışıldı.

Fakat Çatalca bölgesi de arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapıyor. Türk filmlerinin ve müzik kliplerinin değişmez mekanı Çatalca’daki İnceğiz Mağaraları’nın tarihinin milattan önce 3. yüzyıla dayandığı düşünülüyor. Rahmetli Kemal Sunal’ın izlemeye doyamadığımız filmi ‘Salako’nun çekimlerinin yapıldığı mağaralar’ desek sanırım herkes nereden söz ettiğimizi hatırlayacaktır…

Bakan Binali Yıldırım ne dedi?

Bakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta Kanal İstanbul Projesi’nde güzergah değişikliğine neden gidildiğini şu sözlerle açıklamıştı: “Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu doğal sitler, tarihi sit alanlarıyla ilgili bazı tereddütleri oluştu Bu nedenle güzergah konusu yeniden ele alınacak.

Projede yeni güzergah net değil

Bakan Yıldırım, şunları söylemişti: “Ben vatandaşlarımızın bu konuda çok aceleci davranmasını istemiyorum, bir hayal kırıklığı yaşamasınlar. Şuraya kanal yapılacak, buraya hücum edelim falan diye düşünmesinler. Sonra bizi suçlamasınlar, bizim henüz ilan ettiğimiz bir güzergah yok. Ne zaman ki ben çıkar derim, ‘güzergahımız budur’, bağlayıcı olan bizim için o güzergahtır.”

Pargalı'dan Leyla ile Mecnun'a...

Dünyanın en eski yerleşim alanları arasında gösterilen Yarımburgaz Mağarası, Orta Pleistones dönemin ikinci yarısında, insanlığa barınaklık yapmış. Mağara, dizi ve film sektörü için oldukça uygun bir atmosfer olarak olarak görülmüş. 1971 yapımı ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’ filmiyle başlayan ‘oyunculuk serüveni Muhteşem Yüzyıl’da Pargalı İbrahim’in kendini tedavi ettiği yer ve Leyla ile Mecnun dizilerine de ev sahipliği yapmış. Fakat tüm bunlar, 'Mağaranın tahrip edildiğ' tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Türkiye, havada 13 yıldır dünyayı üçe katlıyor

Bakan Yıldırım, “Dünyada havacılık yüzde 5 büyürken, biz 13 yıldır üst üste yüzde 15 büyüyoruz" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme 2016 bütçesi görüşüldü. Burada konuşan Bakan Binali Yıldırım, dünyada havacılık sektörünün büyümesinin yüzde 5 olduğunu ancak Türkiye'nin 13 yılda üst üste yüzde 15 büyüdüğünü ifade etti. Yıldırım, "Türkiye bu alanda dünyada üçüncülüğe yükseldi. Uzmanlar 2 yıl içerisinde Atatürk Havalimanının birinci sıraya yükseleceğini ifade ediyorlar.

2018'DE HİZMETTE

İstanbulun yeni havalimanının ilk fazının 90 milyon yolcu kapasitesiyle 2018 yılında hizmete girmesini hedeflediklerini ifade eden Yıldırım, "Bütün etapların tamamlanmasıyla bu kapasite 150 milyon yolcuya ulaşacak" dedi.

Oraya yapacağız demedik

Muhalefetin İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanının yeri değişince vatandaşın mağduriyet yaşadığını, şimdi de Kanal İstanbul'da da aynı durum olacağı eleştirilerini değerlendiren Yıldırım, "Mağduriyet sayılmaz. Burada bir rant oluşuyor, ranta koşuyor insanlar. Bunu yadırgamıyorum. Biz neticede 'Silivri'ye yapacağız' demedik. Güzergah, büyükşehir işlediği için oraya insanlar ona yöneldi. Büyükşehirin programı ile bizimki aynı değildir" dedi.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!