• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
18 Mayıs 2016 Çarşamba

İşlem tamam; Katarlı beIN Media Digiturk için gün sayıyor

Beşiktaş’ın şampiyonluğu, Euroleague Final Four karşılaşmaları ve Fenerbahçe’nin basketboldaki Avrupa ikinciliği derken sporla dolu bir hafta sonu yaşadık. Final Four karşılaşmaları için gittiğimiz Berlin’de Digiturk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, şirketin 3 yıl önce TMSF'ye devredildiğini hatırlattı.

%100’Ü KATARLILARA

Bilindiği gibi yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda bulunan Digiturk’ün yüzde 53.3ü Çukurova Grubu’na, yüzde 46.7’si de ABD’li Providence Equity Partner’a aitti. Büyük ortak Çukurova Grubu ile ABD’li Providence, hisse satışıyla ilgili Katarlı beIN Media Group’la el sıkıştı. Anlaşma gereği Katarlılar hisselerinin yüzde 100’ünü satın alacak. beIN Media, geçtiğimiz günlerde de Miramax’ı satın alarak dünyada adından söz ettirmişti. 1 milyar doların üzerindeki bu satışla ilgili sorularımızı yanıtlayan Ümit Önal, satışı ‘En büyük yabancı medya yatırımı’ sözleriyle yorumladı.

PSG’NİN DE SAHİBİ

Önal, satış süreciyle ilgili şunları söyledi: “Katarlı beIN Media Group ile anlaşmaya varıldı. Tüm vergi ile ilgili prosedürler tamamlandı. Aradaki pürüzler de çözüldü. Katarlı şirket Digiturk’ün yüzde 100’ünü alıyor. Dünyada içerik yatırımı yapan şirketin sahibi de futbola büyük ilgi duyuyor. Şirketin sahibi aynı zamanda Fransız spor kulübü Paris Saint Germain’in (PSG) sahibi Nasser Al-Khelaifi” dedi.

YENİ MÜJDE 360 VR YAYIN

Digiturk’ün ilk özel dijital TV platformu olduğunu da vurgu yapan Ümit Önal, sözü spor yayıncılığına; özellikle de futbola getirdi. Türk futboluna 15 yılda 4 milyar dolarlık kaynak sağladıklarını söyleyen Önal şöyle konuştu: “Yatırım ve inovasyona hiç ara vermedik. Türkiye’de ilk HD, ilk 4 K, ilk 3 D, ilk 16:9 formatlı yayın, kaydet-izle, ileri-geri sarma gibi teknolojik yenilikleri biz kazandırdık. Şimdi yeni dönemde VR (sanal gerçeklik) teknolojisiyle 360 derece maç yayınını da yine izleyiciyle buluşturacağız.”

YENi YAYIN iHALESi NE OLACAK?

TFF’ye yıllık 400 milyon dolar ödüyoruz

Ümit Önal ayrıca ocak ayında Süper Lig’in yayın hakları için ihaleye çıkılması gerektiğini de hatırlattı. Kendisine ‘yeni ihalede fiyat ne olur’ diye de sorduk, şunları aktardı: “Kulüpler Birliği, ‘futbol yayın ihalesini’ düzenleyebilmek için konuyu torba yasaya eklemek istiyor. Bizim için kimin yapacağı önemli değil. Şu an biz her bir sezon için TFF'ye yıllık KDV dahil 400 milyon dolar ödüyoruz. Yeni ihalede Çünkü futbola ilginin azaldığı ve gelirlerinin düştüğü bir ortamda 400 milyon dolarları yakalamak kolay olmayabilir. Futbolda sadece seyirci değil sponsor ilgisi de azaldı."

Bilic'i yeniden Türkiye’ye getiriyor!

Süper Lig’in bitişi ve Euroleague Final Four karşılaşmalarını geride bırakan Digiturk, şimdi tüm enerjisini EURO 2016 için harcıyor. Bu konuda farklı sürprizlerle izleyicinin karşısında olacaklarını belirten Önal, Euro 2008’de Slaven Bilic'in Hırvatistan Milli Takımı'nı çalıştırdığını hatırlattı. Digiturk, şampiyon Beşiktaş’ın da önceki sezon başında bulunan Bilic’i yeniden Türkiye’ye getirmeye hazırlanıyor. Ümit Önal, “Türkiye’nin Hırvatistan ile yapacağı mücadeleyi Slaven Bilic’in maç önü ve sonu yorumuyla Digitürk izleyicileri izleme fırsatı yakalayacaklar. Bizim açımızdan hem anlamlı hem de çok farklı bir deneyim olacak" dedi.

TÜBiTAK destekli Ar-Ge!
Teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda da üreten bir şirket olduklarını da belirten Ümit Önal, bu noktada TÜBİTAK destekli Ar-Ge çalışmalarını da şöyle paylaştı: “Bünyemizde 165 AR-GE personeli var. TÜBİTAK destekli projeler de dahil olmak üzere sürekli hem donanım hem yazılım geliştiriyorlar.”

Tüketici şikayetine etkili çözüm

Tüketicilerin iptal süreçlerinden şikayetçi olduğunu dile getiren Ümit Önal, “Bu konuda çok farklı çalışmalar başlattık. Şikayetlerin biz de farkındayız. Paketlerde sadeleşmeye gideceğiz. Uzun süreli taahhütler ve eskiden kalan alışkanlıklar son bulacak. Sisteme giriş ve çıkışlar da daha kolay olacak. Üyeliklerde kaotik ortamı ortadan kaldıracağız” dedi.

Fikstürü Digiturk mü yapıyor?

Önal, “Bazen Fikstürü Digiturk yapıyor’ diye bir algı oluşuyor. Asıl biz fikstür mağduruyuz. Derbilerin pazartesi oynanması reklam gelirini yüzde 20 etkiliyor. Birçok taraftar maç öncesini kaçırıyor. Saat 22.00’de maç bitiyor. Küçük taraftarlar çoktan yatmış oluyor” diye konuştu.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?