• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
11 Kasım 2016 Cuma

'Gökmen'le Türkler Uzayda!'

Yerli uydu yapacağız ama onun için Rus kozmonot mu yollayacağız?" diye soran BTSO Başkanı İbrahim Burkay, iddialı. Burkay, "Bursa’nın oyun planı hazır. Oda olarak projeye 30 milyon lira üzerinde bir kaynak vereceğiz. Yer çekimsiz atmosferden astronot ortamına kadar her türlü altyapımız var" ifadelerini kullandı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO’nun makro projelerinden Bursa Gökmen’in en önemli sac ayaklarından olan Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) hakkında konuştu.

NASA’DA DA AYNI MODEL

Gökmen Projesi’nin ülke için son derece önemli olduğunu söyleyen Başkan İbrahim Burkay, "Türkiye’nin ilk astronotunu Bursa’dan çıkarmayı hedefliyoruz" dedi ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) şöyle bir örnek verdi: “NASA her yıl 4-13 yaş arası çocukları gruplar halinde kampa alıyor. İçlerinden yaklaşık 3-4 bin meraklı çocuk yetiştirilmek için seçiliyor ve geleceğin mühendisleri olarak uzay çalışmalarında kullanılıyor."
Bu modeli Türkiye’de de uygulamaya başladıklarını söyleyen Burkay, “Türkiye’den de astronot olacağım diye kişileri çıkarmamız gerekiyor. Gökmen Projesi bu anlamda Türkiye’nin bir projesi" dedi.

MİLLİ UYDU İÇİNTÜRK ASTRONOT!

Burkay, şöyle devam etti: "Bizler 850 milyon dolar bütçeyle yerli uydu yapacağız ama onun için Rus kozmonot mu yollayacağız? Uydumuz için ancak kendi astronotumuzu gönderebiliriz. Bu konuda Bursa’nın oyun planı hazır. Oda olarak projeye 30 milyon TL üzerinde kaynak vereceğiz. Yer çekimsiz atmosferden astronot ortamına kadar Bursa’da her türlü altyapımız bulunuyor."

Geçtiğimiz aylarda Fransız Astronot Patrick Baudry’yi Bursa’da ağırladıklarını söyleyen İbrahim Burkay, Baudry’nin kendisini söylediği şu sözü de aktardı:

BAUDRY: BÖYLE BAŞLAMIŞTIK

"Biz de uzay çalışmalarına böyle başlamıştık. Tekstil ve otomotivdeki kapasitenizi uzayda da kullanabilirsiniz…"
Burkay’ın anlattıklarına göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçen GUHEM, 13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi, uzay eğitim merkezi ve
dikey rüzgar tünelini içeriyor.

Teknosab'la GYO da kurulacak

Burkay, Teknosab’ı anlatırken, “Akıllı fabrika binalarıyla enerjisinin büyük bölümünü kendi üretecek. Sanayi bölgelerinin dışında kalan tesislerin çevreye verdiği zararı ortadan kaldıracak. Güçlü fiber optik altyapıya sahip olacak. Aynı zamanda Teknosab olarak bir GYO oluşturuyoruz. GYO üzerinden bütün yapıları idare edeceğiz. Burada bireysel rant da olmayacak" dedi.

İbrahim Burkay ayrıca Bursa’ya yapılması planlanan dev bir yatırımla ilgili de ayrıntılı bilgiler paylaştı. 25 milyar dolarlık yatırım büyüklüğüne sahip Teknosab isimli yeni nesil ‘tekno-OSB’yle ilgili konuşan Burkay, “Gelecek yıl sonu itibarıyla orta ve yüksek teknoloji üreten şirketler, merkezini Teknosab’a taşıyacak. Türkiye’ye gelmeyi planlayan çok önemli gruplar var" dedi ve ekledi:

EN BÜYÜK ÖZEL PROJE

Bu yatırımı Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefine ulaşma yolundaki en önemli atılımlardan olarak görüyorum. ‘Kamu dışında en büyük özel sektör yatırımı’ özelliği taşıyan Teknosab, Türkiye’nin ilk yüksek teknolojili endüstriyel üretim üssü olacak. 2023 yılında 40 milyar dolar ihracat yapabilecek."

Mevcut OSB'lerden farklı

Teknosab’ın, çok farklı bir OSB olacağını ısrarla vurgulayan Burkay, "Lojistik altyapısı çok güçlü. Otobanın tam ortasında. Raylı sistem Bandırma’ya kadar gidiyor. Uluslararası pazarlara üç saat uçuş mesafesine sahip. Otoyol, demiryolu, limanlara bağlantısıyla maliyetleri düşürecek" dedi.

İhracatta kg başına 14 dolar!

Burkay, ayrıca ilginç bir bilgiyi de aktardı: "Bursa, Türkiye’nin 2023 yılı hedefi olan ihracatta ortalama 4 dolarlık kilogram değerini şimdiden ulaşmış. Tekstilde ise 14 dolarlık değer yakalanmış. Teknosab’la hedeflerinin daha da yüksek olduğunu vurgulayan Burkay, şu bilgileri paylaştı: “ABD’de San Francisco ve Almanya’daki Baden-Württemberg bölgesi gibi örnekleri model alarak katma değerli üretim gücü yüksek bir şehir olma hedefi taşıyoruz."

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar