• $17,9421
  • €18,3246
  • 1031.3
  • 2795.06
17 Mayıs 2016 Salı

Fenerbahçe son saniyede 1 milyon eurodan oldu

Euroleague’i ikincilikle bitiren Fenerbahçe 1.5 milyon euroyu kasaya koydu. Eğer şampiyonluk 5 farkla kaçmasaydı, sarı-lacivertlilerin kasasına 1 milyon euro daha girecek, toplam gelir 2.5 milyon euroya ulaşacaktı. Bu hesaba göre kaçırılan her sayı 200 bin euroya mal oldu.

Euroleague Finali Fenerbahçe ile CSKA Moskova arasında önceki gece oynandı. Fenerbahçe final karşılaşmasında 20 sayılık farkı kapatıp müthiş bir geri dönüşe imza atsa da kupayı son anda elinden kaçırdı. ‘Türklerin müthiş geri dönüşü’ 2008’deki Avrupa futbol şampiyonasında spor lügatine giren bir terimdi. Aradan geçen 8 yıldan sonra sarı-lacivertli ekip, ‘Türklerin muhteşem geri dönüşünü’ Avrupa’ya bir kez daha hatırlattı.

Euroleague, basketbol için hayati önem taşıyor. Türk Hava Yolları, Doğuş Grubu ve Digiturk gibi Türk şirketler, Avrupa basketboluna deyim yerindeyse nefes aldırıyor.
Digiturk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal’ın davetlisi olarak gittiğimiz Final Four mücadelesinde Euroleague Yönetim Kurulu Başkanı Jordi Bertomeu ile sohbetimizin ana başlığını da ‘Türkler’ oluşturdu.
Bertomeu, “Basketbol gelirleri futbolun çok gerisinde” dedi ve ekledi: “THY gibi küresel Türk markalarının desteği bizim için hayati önem taşıyor.”
Futbolla kıyaslandığında basketbol endüstrisi hâlâ emekleme aşamasında. Kulüpler ancak sponsor desteğiyle ayakta kalabiliyor.
“Euroleague’in odağında küresel markalar var” diyen Bertomeu; ‘Euroleague ekonomisi’yle ilgili şu çarpıcı detayları aktardı: “2015-2016 sezonu gelirlerimiz 32 milyon euro oldu. Bu gelirlerin yüzde 40’ı sponsorlardan geliyor. Bu paranın yüzde 75’ini ise kulüplere dağıtıyoruz. Ülkelerin Euroleague yaptığı katkıya göre ödüllendirme sistemimiz var.”
Bertomeu’nun paylaştığı bilgilere göre; şampiyonayı ikincilikle bitiren Fenerbahçe, 1.5 milyon euroyu kasaya koydu. Kupayı kaldıran CSKA Moskova ise 1.7 milyon euro kazandı. Türkiye’nin ülke olarak Euroleague’e katkısı yüksek olduğu için eğer kupayı kaldıran ekip Fenerbahçe olsaydı, kasaya 1 milyon euro daha girecek, toplam gelir 2.5 milyon euroya çıkacaktı..

HEDEF 100 MİLYONA ÇIKMAK

Euroleague bütçesiyle ilgili rakamları da aktaran Bertomeu şunları söyledi: “Bu sezon bütçemiz 32 milyon euroydu. Ancak seneye bu rakam yüzde 50 artacak. Birkaç yıl içerisinde 100 milyon euroyu geçecek."

Her hafta 'sanal gerçeklik'le maç

Bu arada Digiturk, VR teknolojisiyle maç yayını için test çalışmalarına da başlamış. Digiturk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, Fenerbahçe ile Laboral Kutxa arasındaki Eurolig Final Four mücadelesinin 360 VR kameralarıyla yapılan çekimlerini, Euroleague Başkanı ve CEO'su Jordi Bertomeu'ya da test ettirdi. Digiturk'ün Türk futboluna 16 yılda 4 milyar dolar kaynak aktardığı bilgisini veren Önal, platformun televizyon yayıncılığı alanında da pek çok ilke imza attığını vurgularken, “Yeniliklerimize VR teknolojisiyle maç seyrini de eklemeye hazırlanıyoruz. Gelecek sezon her hafta bir maçı VR teknolojisiyle izleyiciye sunacağız" diye konuştu.

İstanbul'a hazırlık!

ÖNÜMÜZDEKİ sezon Final Four'un nerede düzenleneceğiyle ilgili de sorularımızı yanıtlayan Bertomeu, "5 ülke üzerinde duruyoruz. Türkiye’de final ev sahipliği yapacak ülkelerin başında" dedi. Edindiğimiz izlenim şu: "İstanbul ve Moskova arasında kıran kırana bir rekabete hazır olun..."

16 takımlı lig modeli geliyor

Turkish Airlines Euroleague’de yeni sezondan itibaren farklı bir formata geçileceğini hatırlatan Bertomeu, "Euroleague yeni sezonda, 16 takımlı lig usulüyle oynanacak. Her takımın birbiriyle ikişer kez karşılaşacağı ligde normal sezonda 30 maç oynanacak."

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor