• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
22 Nisan 2016 Cuma

Expo Kulesi'ndeki yükseklik korkusuna 'dağcılar' yetişti

Önce G20 Liderler Zirvesi, ardından da Expo… Antalya, altı ayda çok önemli iki küresel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı ‘Antalya 2016 Botanik Expo’su Türkiye açısından hayati öneme sahip.

Çünkü bu Botanik Expo’nun dünyada bırakacağı iz, önümüzdeki dönemde talip olacağımız ‘Küresel Expo’ için ciddi bir referans olacak. Buradaki başarı kesin olarak, Türkiye’ye ana etkinliğin kapılarını açacak. Ekim ayına kadar açık kalacak Antalya Expo’ya 51 ülke katılıyor. Bu tarihe kadar yaklaşık 8 milyon ziyaretçinin kente gelmesi bekleniyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Expo organizasyonunun, Antalya’ya dünya çapında bir tanıtım katkısı sağladığı şüphesiz. Bu tanıtımın yanında, altyapı ve üstyapı anlamında da kentin çehresini değiştiren eserler ortaya çıktı. Bunlardan biri etkinlik için yapılan ve ‘şu an için’ dünyanın en büyüğü unvanına kavuşan 5 bin 3 (yazıyla beş bin üç) koltuklu kongre merkezi. Diğeri ise dokuz ay gibi kısa bir sürede tamamlanan, kentin yeni sembolü Expo Kulesi...
Her iki simge esere imza atan Taca İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt’la geçtiğimiz kasım ayında İstanbul’da buluşmuş ve kule inşaatının ‘rekor bir sürede’ bitirileceğini Tayyar Bey’in kendi anlatımıyla sayfalarımıza taşımıştık.
Bu kez Antalya’daki Expo alanında bir araya geldiğimiz Tayyar Akkurt, ilk olarak kule inşaatının bir ay önceki fotoğraflarını göstererek şunları söyledi: “Simitçiler, seyyar satıcılar yanımıza gelip ‘Yetişmez ki bu’ dediler. Gerçekten de bir ay önceki halini görenin yetişmesine inanmasını beklemiyorduk. Bu kuleyi yaparken çok farklı bir teknik kullandık.”

KULE TERSTEN İNŞA EDİLDİ

Akkurt, kasımdaki sohbetimizde mühendislik olarak dünyada bugüne kadar beş farklı projede denenen bir yöntem kullanıldığını anlatmıştı. Buna göre önce kulenin ana taşıyıcı direği dikiliyor. Ardından da kulenin en tepesindeki geniş bölüm (teras-iç alan) aşağıda tamamlanıyor. Ardından eklenen her bölüm, devasa motorların yardımıyla yukarı yükseltiliyor. Alttan ekleme yöntemiyle’ tersten yükseltilerek kuleye son hali veriliyor.
Akkurt ve ekibinin öngörülerine göre Kule 21 Mart’ta yani Expo açılışından bir ay önce tamamlanacaktı. Ancak beklenmedik sürprizler nedeniyle küçük bir gecikme oldu.

İŞÇİLER ÇALIŞMAK İSTEMEDİ

Akkurt, bu sürprizleri şöyle özetledi: “Normal binalar yapılırken işçi içeride çalışır. Bizim kullandığımız ‘alttan ekleme’ tekniği ise dışarıdan çalışmayı gerektiriyor. Antalya’dan bazı iskelecilerle çalışmak istedik. Kule yükseldikçe devam etmek istemediler. Bunun üzerine İstanbul’dan iskeleci getirttik. Bir gün çalışan ikinci gün ‘bu kadar yüksekte çalışamam’ diyerek ayrıldı. İnce işleri yapan bazı işçilerimiz de yükseklik korkusu yaşadı. Biz de profesyonel olarak dağcılık yapan arkadaşları devreye soktuk.
Yükseklik korkusu yaşayan çalışanlarımızla beraber yukarı tırmandılar, işçilere eşlik ettiler. Böylece personel psikolojik olarak da kendini daha güvende hissetti."
"Proje maliyetinde bir oynama oldu mu?" diye de sorduk. Tayyar Bey şöyle yanıtladı: "Kulenin yapımını 80 milyon liraya, kongre merkezini de 120 milyon liraya üstlenmiştik. Sonradan Osmanlı Bahçesi’ni de aldık. Böylece KDV dahil 260 milyon liralık bölümü biz yapmış olduk. Kulede uzayan süre nedeniyle zarar ettik ama olsun böylesine bir kule ortaya çıktı, her şeye değer."

Sıradakii hedef Dubai

"2020’de Dubai’de gerçekleşecek ana Expo var. Burada sembol kuleye, Türkiye’nin en büyük kongre merkezine attığımız imzanın bize “Dubai Expo 2020”de proje üstlenmenin kapısını açması için çalışacağız" diyen Tayyar Akkur, Botanik Expo’sunun yaratacağı fırsatlarla ilgili olarak da "Antalya, Londra’daki Hyde Park, New York’taki Central Park gibi iddialı bir parka kavuştu. Bu parkın turistik çekiciliği de olacak" dedi.

Yerli ve İranlı turist artışı umut veriyor

Tayyar Akkurt’la sohbetimize Mardan Palace Genel Müdürü Çetin Pehlivan ve Pazarlama Müdürü Seda Bayburtlu da vardı. Pehlivan’a işler anlatıldığı kadar kötü mü diye sorduk, şunları anlattı: “Yerli turistte yüzde 40 artış oldu. İranlı turistin ilgisi umut verici. Kendi otelimiz için önemli ayrıcalık, G20'de Suudi Arabistan Kralı'nı ağırlamak oldu. Bugünlerde de bir Hint düğününe ev sahipliği yapıyoruz. Ardından da Expo’ya değindi: "Ülke için çok iyi bir tanıtım. Biz de misafirlerimize hediye etmek için 2 bin Expo bileti aldık.”

Şantiyede işinin başında

TACA'nın patronu Tayyar Akkurt'un inşaat mühendisi olan oğlu Tolga Akkurt (28), 6 yıldan bu yana şantiyelerde iş başında. Tolga Akkurt, farklı coğrafyalarda birçok projede imzası olan grubun yönetim kurulunda da yer alıyor.

Elton John 9 Eylül'de geliyor

Bu yıl Expo sayesinde Antalya, gerçek manada bir yıldız yağmuruna sahne olacak. Elton John, Sting, Emma Shapplin, Maroon 5, Scorpions, Deep Purple gibi dünya çapında sanatçıların Expo Konserleri için Antalya’ya geleceği belirtiliyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip