• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Şubat 2016 Pazartesi

Emlakçı ve galericiye düzenleme, havaalanına yüz tanıma geliyor!

Bakan Bülent Tüfenkci, gümrük geçişlerinde uygulanan 'yüz tanıma sistemi'nin, yakın zamanda havalimanlarında da başlayacağını söyledi. Bülent Tüfenkci, ayrıca emlakçılar ve oto galericiler için yeni birtakım kurallarla ilgili çalışma yapıldığının bilgisini de paylaştı. Yani artık eline çantayı alan emlakçılık yapamayacak.

Önceki gün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medya ve İletişim Meclisi olarak ziyaret ettiğimiz Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin önemli açıklamaları vardı. Bakan Tüfenkci, “Gümrük kapılarında denetim ve güvenlik amacıyla yüz tanıma sistemlerini kullanmaya başlamıştık. Şimdi şüpheli girişleri önlemek için bu sistemi havalimanlarına da kuracağız” diye konuştu.

Bülent Tüfenkci, “Özellikle doğu ve güneydoğudaki gümrük kapılarından girenleri kayda alıyoruz” dedi ve ekledi: “Her girişi online izliyoruz. Havalimanlarında da bunu başlatacağız. Yüz tanıma cihazları 1-2 ay içinde elimizde olacak. Cihazları ABD’den ithal ediyoruz.”

BAGAJDA OTOMOTİK KONTROL

Bakan Tüfenkci, havalimanları için test süreçleri tamamlanmış diğer bir gelişmenin de X-Ray’li tarama olacağını söyledi ve şu bilgileri paylaştı: “Uçaktan indiğinizde, siz daha almadan bagajınız otomatik bir incelemeden geçecek. Riskli yolcuyu ayıracak. Diğer yolcular zaman kaybı olmadan geçiş yapacak. Şu an şüphe üzerine, herkesin içinde ‘valizini aç, arayacağız’ diyoruz. Bu bitecek. Özel hava meydanlarıyla da konuştuk. Bir yer tahsis edecekler. Şüphelenilen yolcu bir kabin içine alınıp orada gerekli tetkikler yapılacak.”

7/24 ONLINE TAKİP...

Ziyaretimiz esnasında bakanlık bünyesindeki ‘Komuta Kontrol Merkezi’ni de inceleme fırsatımız oldu. Akşam saat 20.00 civarında bizlere merkezin kapılarını açan Tüfenkci, odada 7/24 saat online izleme yapıldığını anlattı. Tüfenkci, 19 gümrük sahasının eşzamanlı olarak dev ekranlardan takip edildiği bilgisini de paylaştı. Merkezdeki 58 dev ekranında 19 gümrük Sahası eşzamanlı olarak izlenip denetimi yapılıyor.

YABANCI ARAÇLAR KARE KARE TAKİPTE

Merkezde ayrıca Türkiye üzerinden transit olarak geçen yabancı araçlar da uydu üzerinden, ‘plaka, şoför, mola noktaları ve yakıt durumuna kadar yakından takip ediliyor. Akaryakıt Takip Sistemi ile transit akaryakıt yükü taşımasına izin verilen firmaların tüm araçları da uydu üzerinden izleniyor.

YABANCI ARACA 50 TL’LİK GEÇİŞ KARTI

Transit yabancı araç geçişlerinde zararlara yol kaçak OGS ve HGS geçişlerine de çözüm aradıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci şöyle konuştu: “Ya kapıdan girerken 50 TL’lik kart vereceğiz. Çıkış kapısında da okutacağız. Ya da Ulaştırma Bakanlığı'nın kantar kontrol merkezlerinde sıkıntıyı çözeceğiz. Özel araçlarda da aynı sistemi konuşabiliriz. Yakında açıklarız."

Verginin % 20’si bizden!

TÜFENKCİ, “Maliye Bakanlığı bize çok büyük destek sağlıyor. Çalışmaları görüp geri dönüşe bakılacak ve bu sayı daha da artırılabilir. Maliye’nin olumlu dönüşü var yani. Biz Türkiye’de toplanan vergilerin yüzde 20’sini biz topluyoruz. Bu teknolojik yenilemelerle kaçakları toparlıyoruz. O da Maliye’nin kasasına giriyor. O yüzden Maliye Bakanımız beni her gördüğünde Bakanım ne kadar lazımsa gönderelim diyor” ifadelerini kullandı.

17 bin TL maaşla yazılımcı aranıyor

Teknolojiye ciddi yatırım yaptıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci şöyle konuştu: “Şimdi ayda 17 bin lira maaşla 14 tane eleman alacağız. Teknoloji Yatırım başkanlığımıza bilişim uzmanı alınacak. Yazılımcı olacak bunlar. Bizim bilişim altyapımız güçlü. Hem yazılımı hızlı yapabilecek, hem mevcut sisteme hakim olacak. Tüketiciyle ilgili bir çok veriyi elektronik ortama taşıyoruz. Bunlarla ilgili de iyi yazılımcılarla çalışmak istiyoruz. Piyasa şartları neyse o maaşları ödeyeceğiz. Sözleşmeli olacaklar. Zaten kamuda sözleşmeli olunca kadrolu gibi olmuş oluyorsunuz.”

Sığınmacı girişleri anlık izleniyor

İP kameralar sayesinde özellikle gümrük kapılarındaki mülteci girişleri de kare kare takip edilebiliyor. Komuta Kontrol Merkezi’ni gezerken, ekranda gördüğümüz bir hareketlilik dikkatimizi çekti. Bakan Tüfenkci, buranın Kilis’teki Öncüpınar Tampon Bölgesi’ olduğunu söyledi. Cuma günü saat 20.30 civarındaki Kiliste'ki ‘sığınmacı hareketliliği ekranlara işte böyle yansıdı. Bakan Tüfenkci, tüm bu hareketlilik ve geçişlerin düzenli olarak kayıt altında olduğu bilgisini de paylaştı.

İhracatçılar, 2017’de konteynerın nerede olduğunu görececek

“Dünya ekonomileri daralıyor. Bizim rekabet edebilirliğimizi artırmamız için çalışmamız lazım” diyen Bakan Tüfenkci, "Türkiye’nin en önemli rekabet unsurlarından biri pazarlara yakın olması ve ürünleri pazara hızlı şekilde intikal ettirebilmesine bağlı. Kapılardaki kolaylık sağlamadığımız zaman bu avantajı kaybedebiliriz. Kalite ve lojistikle öne çıkmamız lazım. Hedefimiz de şu yıl sonu itibarıyla bilgisayarda Habur, Gürbulak veya Ambarlı’daki gümrükte konteynırınız hangi işleme tabi, ya da ithal ettiğiniz ürün nerede kalmış hangi işlemden geçiyor bunu görebileceksiniz. Şifrelerle bu online izlenebilecek. Biz bunu 1 yıl Bakanlığımızda, diğer sene de tüm ihracatçılarımızın kullanımına açacağız. 2017’de tüm ihracat ve ithalatçılara bu sistem açılacak" dedi.

‘Pasaportu polisten alalım’

Bakan Tüfenkci, "Gümrükte 32’ye yakın belge isteniyor. 'Bunu azaltın’ talimatı verdim. Biz buradan 100 TL kazanalım derken, ihracatçımıza belki de milyar dolar kaybettiriyoruz. Ben istiyorum girişteki pasaport kontrollerini polisten alalım. Çünkü ikisi de bu devletin memurları. Birine gitsin, işlem yaptırsın bitsin gitsin” dedi.

Ne belediye, ne market; kimse vazgeçmiyor!

Tarım ürünlerinin enflasyonu olumsuz etkilediğini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu konuda yaşanan süreci söyle anlattı: "Hal yasasını çıkarttık ama biz orada sadece ürünlerin tescilini getirebildik. Tüketiciye yönelik ürün denetimi veya zinciri hafifleterek ucuzlatma mekanizması çok etkili bir alan, olmadı. Çünkü o zincirin içinde göremediğimiz çok alan vardı. Üretici var, komisyoncu var bir de tüccar var. O tüccar alıyor, Ankara’daki başta bir komisyoncuya veriyor. Onun adına iş yapan ama yüzde 1-2 kar koyanlar da var. Marketlerin, pazarların büyük kâr marjları var. Tarlada 1 liraya çıkıyor, burada 4 liraya satılıyor. Antalya’daki üretici bu fiyatı görüyor çıldırıyor. Buradaki nihai tüketici fiyatı görüyor, çıldırıyor. Elini uzattığın zaman belediye bağırıyor, komisyoncu bağırıyor. Kimse oradaki kardan vazgeçmek istemiyor. Bizim burada çok ciddi bir çalışmamız var. Şu anda o piyasayı düzenleyecek olanaklarımız sınırlı. Gidip denetliyorsun, adam faturayı gösteriyor birşey diyemiyorsun. Bir düzenleme yapacağız. Büyük marketlere üreticiden alma imkanı verdik ama o da suiistimal edildi. Fiyatlar düşmedi. Fiyatlar düşsün diye bize direkt üreticiden almak gerekiyor diye bu yetkiyi verdik ama fiyat hiç düşmedi. Büyük oyuncuların hepsiyle yeniden konuşmak lazım."

Bu üç önemli düzenleme için çalışma yapılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yeni bir takım piyasa düzenlemeleriyle ilgili de bilgiler paylaştı. Özellikle aşağıdaki 3 başlık hayli ilgi çekici:

Oto galerilere ve emlakçıya çeki düzen

Emlakçılıkla ilgili bir yasa, kural veya meslek odası yok. Millet kime güvenecek bu da belirsiz. Önüne gelen emekli oldu mu çantayı alıp emlakçılıkla uğraşıyor. Geçtiğimiz günlerde sektör temsilcilerini topladım. Arkadaşlarımla konuştum. Önce siz kendi içinizde bir disipline girin. Kimlik kazanın, sonra bunun yasasını çalışalım. İkinci el oto galeriler için de durum öyle. Bir yandan sıfır otomobil satanlar, bir yanda sokak arasında otomobil satanlar...

Kooperatiflerle ilgili yeni çalışma

Kooperatifler maalesef ekonominin unsurları halinde değiller. Birlik ve kooperatifler zamanında kötü yönetildiği için kimse yanına yaklaşmak istemiyor. İmaj çok kötü, özellikle yapı kooperatiflerinin çok kötü yönetilmesi. Halbuki Avrupa’da bir çok ekonomik unsur kooperatifler üzerinden yürütülüyor. Mesela Almanya’da bankaları var, İspanya’da kooperatifler dışında ürün alınamıyor. Biz bir ölçüde mevzuatla engellemişiz, bir ölçüde de denetimlerini iyi yapamamışız. Bununla ilgili de arkadaşlara talimat verdim. Bu kooperatif ve birlikleri canlandırabilir miyiz bir çalışsınlar bakalım.

TMO'da 'devrim' gibi bir adım olacak

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla beraber lisanslı depoculuğu çalışıyoruz. Devrim niteliğinde bir adım atacağız. Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) lisanslı depoculuktan çıkarıyoruz. Bunun düzenlemeleri üzerinde çalışılıyor. Piyasayı düzenlemek için artık o da lisanslı depolardan ürün alacak. Depolama maliyeti yükünden kurtulacak. Piyasayı düzenleme rolünü de üstlenecek. Bunun için ürün ihtisas borsalarının kurulması lazım. Bunun üzerinde Borsa İstanbul (BIST) ile çalışılıyor.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!