• $17,2743
  • €17,6715
  • 968.339
  • 2412.54
13 Nisan 2016 Çarşamba

Ekonomi tıkırında böyle kaç ülke var?

Ekonomide son dönemde gelen verileri yorumlayan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Kamu borcu tek hanede, bütçe açığı yüzde 2'nin altında, cari açığın milli gelire oranı yüzde 4 civarında. Böyle kaç ülke var diye sıralasanız Türkiye çok az ülkeden birisi konumunda" dedi.

Türkiye ekonomisi, 2016’nın ilk çeyreğini önemli verilerle geride bıraktı. 2015 yıllık büyümesi beklentilerin üzerinde bir rakamla, yüzde 4 büyüdü. Uzun bir aradan sonra mart ayı enflasyonu yüzde 0.4 oldu, yıllık enflasyon ise yüzde 7.46’ye geriledi. Artan sanayi üretimi ilk çeyreğe dair umutları artırdı. Önceki gün gelen 12 aylık cari açık ise 30.5 milyar dolarla 2010 yılının Ağustos ayından bu yana en düşük cari açık rakamı olarak kayıtlara geçti.
Ekonomik verileri yorumlayan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Kamu borcu tek hanede, bütçe açığı yüzde 2'nin altında, cari açığın milli gelire oranı yüzde 4 civarında. Böyle kaç tane ülke var diye sıralasanız Türkiye çok az ülkeden birisi konumunda” dedi ve ekledi: Türkiye'nin makro ekonomik göstergeleri yerinde olduğu için Moody's kredi notumuza dokunamadı. Moody's, not görünümünü pozitife çevirecek kadar cesur olamadı. Türkiye'de makroihtiyati tedbirler yerinde ve zamanında kullanılmıştır. Misyonunu dolduran tedbirlerin giderek genişlemeye ve gevşemeye doğru yerini bırakması gerekiyor.”
DenizBank, geçtiğimiz hafta sonu İtalya’da gerçekleştirilen Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi'ne ismini verdi. Kadınlar DenizBank CEV Şampiyonlar Ligi Dörtlü Final maçları öncesinde sohbet ettiğimiz Hakan Ateş, spora desteklerinin sadece tek bir branşta olmadığını da söyledi. Üstelik bu destek sadece sponsorlukla sınırlı değil. Hakan Ateş’in paylaştığı verilere göre, özellikle futbolda spor kulüplerinin kullandıkları finansmanın yüzde 70 ila yüzde 75’i DenizBank tarafından sağlanıyor. Yine sohbetimizdeki bilgilere göre banka, bu alanda 430 milyon dolarlık kredi hacmiyle sektör lideri konumunda.

BEŞİKTAŞ’TA DENİZ TRİBÜNÜ!

Finansal desteğin sadece 4 büyüklerle (Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor) sınırlı olmadığını da söyleyen Ateş, “Anadolu takımlarına finansman desteği sağlıyoruz. 1 milyar liranın üzerinde kredimiz var. Hiçbir takıma forma reklamı vermiyoruz. Stad yapımlarında finansman veriyoruz” dedi. Ardından da ekledi: “Örneğin Beşiktaş'ın yeni stadının yapımı (Vodafone Arena) için kredi verdik. Ayrıca stadın deniz tarafındaki tribününe 5 yıllık sponsor olduk. Bütün Türk sporunu destekliyoruz."
Konu kulüplere finansman olunca, ilk akla gelen Türk futbolundaki ‘borç sıkıntısı’ oluyor. FIFA ve UEFA, Galatasaray’ı borç kriterlerini yerine getirmediği gerekçesiyle üç yıllığına Avrupa’dan men etti. Aynı tehlike, diğer takımların üzerinde de Demokles’in kılıcı gibi duruyor. Bu gelişmenin ‘finansçı olarak’ kendilerini tedirgin edip etmediğini de sorduk.

KASAYA 150 MİLYON $ GİRİYOR

Türkiye'de vzellikle üç büyük kulübün her yıl yaklaşık 150 milyon dolarlık girdisi olduğunu söyleyen Hakan Ateş, şunları anlattı: “Acaba her yıl kasasına 150 milyon dolar giren kaç bir şirket vardır? Bence mali açıdan çok daha iyi olmaları lazım. FIFA ve UEFA’yla böyle bir sorunlarının olması bana abesle iştigal geliyor.”

Sektörde kâr çok düşük

2008 yılı krizinden bu yana dünyada bankacılığa çok rağbet olmadığını söyleyen Ateş, “Bugün Türkiye'de neredeyse bütün bankalar yıllık kârlarının üzerine hissedarlarından sermaye alıyor. Bu aslında; 'yıllık kârınız büyümenizi desteklemiyor' demek. Bu hissedarları mutlu etmez. Bankacılık sektöründe yüzde 10 civarında kârlılıktan söz ediyoruz. Enflasyon yüzde 8-9 seviyesinde. Hükümet yetkilileri ve ilgili bürokratlara dileklerimizi aktarıyoruz" dedi.

Bu yılın ilk çeyreğinde ‘çift haneli’ büyüyecek

SEKTÖRDE ilk çeyrek döneminin beklentilerden daha iyi geçtiğini söyleyen Ateş, "Mart sonu itibarıyla kredi talebi iyi. Sene başından bu yana faiz oranları biraz geriledi. Mevduat oranları inişe geçti. Kredi talebi de geçen yıla göre biraz iyi" diye konuştu. Ateş, DenizBank'ın finansal sonuçlarının bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla beklentileri doğrultusunda çift haneli artış göstereceğini belirtti.

Artırırken hızlı ama indirirken yavaşlar

Enflasyonun bir çeşit beklenti yönetimi olduğunu ve Merkez Bankası’nın zaten enflasyonun düşeceğini öngördüğü zaman faizi indireceğini dile getiren Hakan Ateş, “Dünyada merkez bankaları faizi yükseltmeleri gerektiği zaman çabuk, faizleri düşürmeleri gerektiği zaman yavaş davranıyor” diye konuştu.

Kredilere asgari doping

Hakan Ateş asgari ücret artışının, kredi talebine olumlu yansıdığını belirterek özellikle alt ve orta gelirdeki müşterilerin kredi geri ödemesine pozitif katkı sağladığını vurguladı. İflas erteleme sistemini de eleştiren Ateş, “İflas ertelemeler hem bankacılık sektörünü hem de ticaret erbabını etkiliyor. Şirketin merkezi İstanbul'da. Adamgidip Merzifon'dan iflas erteleme kararı alıyor. Bu tarz durumlar engellenmeli. İhtisas mahkemeleri tarafından incelenmeli” dedi.

Türkiye'ye rakip bile olamazlar

Ateş, "Turizm bu yıl zor bir yıl geçirecek. Toplam bankacılık sektörünün 17 milyar dolarlık turizm kredisi var. Bu yıl için turizm sektörü bankalara 2,5 milyar dolar anapara ve 800 milyon dolar faiz ödemesi yapacak. Ayrıca 800 milyon dolarlık bir işletme sermayesi ihtiyacı daha var. BDDK’nın karşılık ayırmaya ilişkin düzenlemesi önemli. Hakan Ateş, turizmde ne Mısır'ın ne İtalya'nın ne de İspanya'nın Türkiye'nin rakibi olacağını söyledi.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı